Když hubne obr

26. listopadu 2012, 00:00 - Vadim Fojtík
26. listopadu 2012, 00:00

Elektrárenský gigant chce sloučením několika firem ušetřit až půl miliardy korun ročně

Polostátní energetický kolos ČEZ v následujících měsících notně zeštíhlí. Řadu firem a činností sloučí koncern do tří společností. V rámci zásadní změny firemní struktury podnik mimo jiné opustí desítky asistentek, plánovačů a ekonomů.

Vzhůru do Ostravy a H radce Již od 1. ledna příštího roku vznikne zbrusu nová firma ČEZ Korporátní služby. Týdeník Euro má informace, že příslušná změna názvu a sídla společnosti je už zapsána v obchodním rejstříku. Nová společnost vzniká na základech firmy ČEZ Správa majetku, která naopak zanikne. Korporátní služby zastřeší od ledna nově i účetnictví, personální služby, dopravní služby, podatelny a správu majetku pro mateřskou Skupinu ČEZ. „Nové uspořádání by mělo přinést roční úspory ve výši 170 milionů korun,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Společnost ČEZ Korporátní služby bude navíc poskytovat servis i některým dalším vybraným firmám, které jsou součástí energetického koncernu, jako jsou kupříkladu Severočeské doly. Nově vzniklý útvar povede Hana Krbcová, současná ředitelka divize ČEZ personalistika. To je ale teprve počátek změn. Ty mnohem zásadnější se spustí příští rok v červenci. Vedení koncernu totiž odsouhlasilo, že v období od počátku letních prázdnin do konce listopadu sloučí tři společnosti, tedy ČEZ Distribuce, ČEZ Měření a ČEZ Logistika, do jedné firmy.

Ta se bude jmenovat ČEZ Distribuční služby.

„V podpůrných útvarech dojde ke značným úsporám. Počet ředitelů, asistentek, ekonomů, plánovačů a kontrolorů se sníží o celých čtyřiadvacet procent,“ konstatoval Kříž. Jinak řečeno, ČEZ v rámci změny firemní struktury propustí desítky lidí.

Přesný počet zaměstnanců, kteří kvůli úsporám přijdou o místo, bude znám v následujících týdnech. Již teď je ale jasné, že se nástupnická společnost ČEZ Distribuční služby přestěhuje z Ostravy na východ Čech, do Hradce Králové. Žádné velké stěhování lidí se ale v této souvislosti nečeká. „Zaměstnanci distribučních procesů pracují po celé České republice, takže z pohledu geografického zajištění těchto služeb se nic nezmění,“ říká mluvčí ČEZ. Do čela síťových služeb se postaví Martin Koch, který aktuálně šéfuje společnosti ČEZ Energetické služby.

Patnáct možností Elektrárenská firma navíc analyzuje patnáct opatření, která mají přispět k zefektivnění distribučního procesu, tedy přenosu elektřiny ke koncovým odběratelům. „Jedním z nich bude optimalizace časů obvyklých, po které se uskutečňují úkony v preventivní údržbě zařízení,“ popsal jedno z patnácti analyzovaných opatření mluvčí firmy Kříž. Časový harmonogram, kterým se údržbáři ČEZ aktuálně řídí při preventivní údržbě distribuční soustavy elektřiny, je totiž poplatný době. „Vzhledem k novým technologiím a celkově svižnějšímu tempu dnešní doby dokážeme tuto práci dělat – i při zachování všech bezpečnostních pravidel – mnohem rychleji,“ tvrdí Kříž.

Chystané změny již nyní vyvolávají lehkou nervozitu mezi některými zaměstnanci firmy, jichž se plánované změny dotknou. „ČEZ přednostně vyhazuje lidi, kteří jsou v důchodovém věku. Výpověď ale již dostalo i několik mých kolegů, kteří mají do penze daleko. Další se bojí o zaměstnání. Navíc ten, kdo zůstane, bude muset zvládnout zhruba o třetinu více práce než doposud, a to za stejné peníze,“ prohlašuje jeden z techniků společnosti ČEZ. Jméno, které týdeník Euro zná, si nepřál z obav ze ztráty zaměstnání zveřejnit. Současně ale dodal: „Pozitivní aspoň je, že ČEZ dává docela vysoké odstupné.“ Sloučením výše uvedených firem ale změny v ČEZ neskončí. Vedení skupiny plánuje, že pod jednu společnost převede i veškeré služby poskytované externím zákazníkům. Do společnosti ČEZ Obsluha spojí zákaznická centra, call centra, billing a správu pohledávek z dalších dceřiných firem, v tomto případě ČEZ Zákaznické služby, a odečty a správu dat z ČEZ Měření. Kdo bude šéfovat nově vzniklému uskupení, které bude sídlit v Plzni, zatím ještě není jasné. ČEZ výběrové řízení ještě neuzavřel.

Půl giga úspor ročně „Přínosy očekáváme nejen v oblasti úspor nákladů.

Užší propojení obdobných činností, menší počty společností a rozhraní se jistě odrazí i v efektivnější spolupráci v rámci skupiny,“ říká ředitel divize strategie firmy Pavel Cyrani. Vedení firmy předpokládá, že slučování činností a firem do tří společností ve finále přinese úspory minimálně půl miliardy korun ročně.

V historii společnosti ČEZ je to již několikátá optimalizace počtu dceřiných firem a činností. Vůbec první změna struktury se uskutečnila na přelomu let 2004 a 2005, tedy zhruba dvanáct měsíců poté, co elektrárenská společnost získala od státu podíly v osmi regionálních distributorech elektřiny. Od té doby vedení firmy takřka pravidelně vyhlašuje řadu úsporných programů, které mnohdy souvisejí i se změnou firemního uspořádání ČEZ.

Koneckonců jiná možnost než šetřit ani nezbývá. Elektrárenské firmě v období od letošního ledna do září stoupl v meziročním srovnání čistý zisk o 27 procent na 33,4 miliardy korun. Vývoj na západ od českých hranic ale naznačuje, že takový nárůst se v brzké době již nemusí opakovat. Ekonomické výsledky západních energetických firem totiž stále citelněji ovlivňuje hospodářská krize a rostoucí regulace energetiky. V tomto případě především ve prospěch obnovitelných zdrojů, které zcela deformují ceny na trhu s elektřinou v neprospěch těch tradičních, jako jsou tepelné či jaderné elektrárny. I z toho důvodu za poslední čtyři roky klesla hodnota akcií velkých evropských energetických firem zhruba o padesát procent. „Našimi aktivními opatřeními a úspěšným prodejem naší elektřiny na více let dopředu se nám podařilo tento vliv oddálit, ale v dalších letech tento trend zasáhne i nás. Intenzivně proto pracujeme na hledání dalších vnitřních úspor,“ nechal se slyšet generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Jsou tu ale i další důvody, proč musí vedení energetické firmy osekávat zbytečné náklady. Mimo jiné i kvůli ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který dal před časem manažerům jasně najevo, že stát jako majoritní vlastník bude po ČEZ vyžadovat vysoké dividendy. Bez ohledu na dění v oboru.

Přesný počet zaměstnanců, kteří kvůli úsporám přijdou o místo, bude znám v následujících týdnech

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít