Kdy dojedou kolečkáři

17. září 2012, 00:00 - Táňa Králová
17. září 2012, 00:00

Oficiální výrobci nabízejí pomoc v potlačení černých lihovin. O „osvětlenou“ část trhu by se rádi podělili

Říká se jim kolečkáři. V ilegální stáčírně vyzvednou kanystry a autem obrazí kolečko po nálevnách. Hospodští a stánkaři, kteří v tom s kolečkáři jedou, mají připravené okolkované lahve a honem rychle spěchají lacinou kořalku přelít. I kdyby kontrola dorazila minutu poté, nic jim prý nedokáže.

„Je to zajetý byznys. Prodejci moc dobře vědí, že jde o alkohol z nelegálního zdroje,“ říká Tomáš Otta, šéf firmy Global Spirits, která je předním dovozcem a distributorem značkových destilátů. Otta chápe, že rozkrýt sehrané skupiny obchodující s nezdaněnými lihovinami není jednoduché. „Jenže dosud se tomu nevěnovala dostatečná pozornost. Černé stáčírny nemůže hledat jeden celník. Musí po nich jít speciální kriminalistický tým, podobně jako u drog,“ zdůrazňuje obchodník.

Metanol na špičce ledovce Na nelegální konkurenci roky opakovaně upozorňují výrobci a dovozci lihovin různé státní orgány. Státní mašinérii se ale nepodařilo účinně rozhýbat, dokud nezačal zabíjet metanol.

„Tato tragédie je důsledkem obchodu s černým alkoholem. Je to ale jen špička ledovce,“ míní Pavel Dvořáček, majitel vizovické likérky Rudolf Jelínek. Firma víc než polovinu produkce vyváží a metanolová aféra pro ni může mít nepříjemný dozvuk.

Spotřeba lihovin se loni v Česku propadla o čtyři a půl procenta. Ještě před vypuknutím skandálu s metanolem lihovarníci pro letošek odhadovali snížení o dalších osm procent.

„Pokles může být ještě hlubší. Pokud se ale podaří omezit nelegální prodej, mohl by se tento podíl přerozdělit mezi regulérní výrobce,“ doufá šéf vizovické likérky.

Unie výrobců a dovozců lihovin přivítala zásah vlády, po kterém volá už dlouho – zakázat prodej kořalky ve stáncích a tržnicích. Prodej v kioscích žádají vyloučit natrvalo. Unie doporučuje i další kroky k potlačení černého trhu: místo šestilitrových povolit maximálně třílitrové kanystry, v hospodách a barech povinně zavést registrační pokladny a zajistit trvalý dohled celníků nad veškerou výrobou lihovin. Lihovarníci by přivítali také snížení spotřební daně. „Čím vyšší je zdanění, tím větší je prostor pro nelegální trh,“ zdůrazňuje Otta. Stát podle lihovarníků přichází ročně na nezdaněném alkoholu zhruba o miliardu korun. Loni vybral na spotřební dani z lihovin 6,8 miliardy korun. „Patnáct let upozorňujeme na černý trh. Snížil se sice ze čtyřiceti procent na polovinu, i to je stále hodně,“ míní Dvořáček.

Metanolová aféra nijak neomezila například provoz jindřichohradeckého rumovodu, kterým přitéká tuzemák z likérky Fruko-Schulz do přilehlé benzinky. „Prodej je pod celním dohledem. Teď by se mohl zvýšit, když je tady naprostá jistota,“ přál by si ředitel a spolumajitel Fruko-Schulz Josef Nejedlý.

Stejně jako všichni výrobci lihovin se obává plošného zákazu prodeje, který nevylučuje ministr zdravotnictví Leoš Heger. Upozorňují, že na tržbách by tratili stamiliony korun a menší daně by vybral i stát.

Kořalka z ostřikovačů Metanolový skandál zasahuje nejsilněji severní a střední Moravu. Z Polska do těchto regionů míří i směsi do ostřikovačů, osvobozené od spotřební daně. Celníci už před časem odhalili na Zlínsku zneužití kapalin do ostřikovačů pro nelegální výrobu lihovin. Za daňový únik ve výši 158 milionů korun uložil Krajský soud ve Zlíně před dvěma lety deseti obžalovaným pouze podmíněné tresty.

Týdeník Euro už dříve upozornil na rostoucí dovozy laciných nemrznoucích směsí do ostřikovačů. Tuzemské lihovary po celnících požadovaly, aby stejně pečlivě jako jejich fabriky kontrolovali i dovážené rizikové zboží.

Dovozy metanolu jsou dlouhodobě vyrovnané, roční přítok se obvykle pohybuje od 85 do 90 tisíc tun. Tato jedovatá látka se do republiky dováží hlavně z Německa, za letošních prvních sedm měsíců jí sem přišlo 28 tisíc tun. Dalších devatenáct tisíc tun pochází z Ruska a necelé tři tisíce tun z Polska.

Kritika lihovarníků na nedostatečné kroky proti podvodným prodejům se snáší i na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. „Opakovaně jsme jí dávali podněty na dovoz alkoholu v nepovolené velikosti obalů, ale nic se neděje,“ stěžuje si Otta. Na smrtelné otravy metanolem reagovala inspekce vysláním všech svých kontrolorů do terénu. Na svém webu Potraviny na pranýři nyní varuje před 16 kořalkami. Pranýřuje kupříkladu slovenský tuzemák zakoupený ve vietnamském krámku za nižší obsah etanolu. O českém tuzemáku s metanolem zatím ani čárka.

Stát podle odhadu lihovarníků přichází ročně na nezdaněném alkoholu zhruba o miliardu korun

O autorovi| Táňa Králová, kralova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít