Kdo zhasne, neušetří

23. června 2014, 00:00 - JIŘÍ PÍSAŘÍK
23. června 2014, 00:00

Nový systém v tarifech za elektřinu z dílny ministerstva průmyslu a ERÚ nepomůže rodinám, ale spíš velkým firmám

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad chystají radikální změnu v systému tarifů, podle kterých je vypočítávána regulovaná část ceny elektřiny. O novelizaci systému se objevují pouze dílčí informace. Dá se z nich nicméně vyčíst, že na změnách vydělají spíše velké průmyslové firmy na úkor domácností.

Cena silové elektřiny klesá a s ní i zisky velkých energetických společností, jako jsou například ČEZ a E. ON. Proto se tyto společnosti snaží zvýšit příjmy z distribuce elektřiny, aby se propad jejich zisků snížil nebo stagnoval. Druhým důvodem je snaha firem z energeticky náročných průmyslových odvětví, aby platily méně na podporu obnovitelných zdrojů elektřiny.

Jistě ještě uslyšíme řadu prohlášení typu: „systém sazeb a tarifů bude přehlednější“ nebo „někdo si připlatí a někdo ušetří, ale systém bude spravedlivější“. V konečném důsledku to všechno může být docela jinak. Ani ČEZ, ani E. ON, ani Pražská energetika ( která také vlastní distribuční síť) nechtějí na distribuci vydělat méně, ale více. Takže se může stát, že ušetří jen menšina těch větších spotřebitelů elektřiny, ale prodělá většina těch menších spotřebitelů, tedy minimálně všichni se současnou distribuční sazbou D01 a D02. Což jsou všichni občané a rodiny, kteří elektřinou netopí nebo nemají velké bojlery na ohřev vody.

Způsob, jak je to možné udělat, je jednoduchý. Snížit část distribučních poplatků, které jsou vázány na množství spotřebované elektřiny, a zvýšit poplatky za distribuci, které jsou fixní a které zákazník musí zaplatit, i kdyby celý rok nerozsvítil jedinou žárovku. NÁPLAST ZA SOLÁRY Odůvodnění, že větší odběratelé by měli být proti těm malým zvýhodněni (protože provozování distribuční sítě stojí stejné peníze, ať odeberete málo, nebo hodně elektřiny), sice platí, ale v tomto případě je liché, protože již nyní je rozdíl obrovský: v sazbě D01 zaplatíte distributorovi za dodání jedné megawatthodiny elektřiny 2685 korun, zatímco v dalších sazbách tato cena postupně klesá až k 250 korunám. A jen pro dokreslení uvádím, že cena silové elektřiny v sazbě D01 se pohybuje mezi 1200 až 1300 korunami. Ano, systém je nyní relativně složitý, ale cenou za jednodušší systém bude to, že většina občanů zaplatí za elektřinu v konečném důsledku více.

Chystaná změna může mít ještě jeden negativní dopad. Může demotivovat rodiny a občany, kteří se dostanou do finančních problémů a budou je chtít řešit aktivně, například snížením své spotřeby za elektřinu.

Na domácnosti bude mít nepříznivý vliv pravděpodobně i snaha snížit velkým firmám náklady na elektřinu, které přináší podpora obnovitelných zdrojů elektřiny. Buď toto snížení majitelům obnovitelných zdrojů doplatí stát, nebo to bude masa maloodběratelů, kdy každý zaplatí „jen o trochu více“. Takže hrozí, že občané a rodiny s průměrnými nebo podprůměrnými příjmy zaplatí trochu více distributorům a o trochu více na obnovitelné zdroje. To je řízená cesta do energetické chudoby.

LICHÉ SROVNÁNÍ Lze argumentovat tím, že v sousedním Německu velké firmy s energeticky náročnou výrobou neplatí žádné poplatky na podporu obnovitelných zdrojů elektřiny a že tuto zátěž za ně přebírají malé firmy a maloodběratelé, tedy domácnosti. Málokdo si ale uvědomuje, že německé domácnosti a malé firmy jsou zpravidla ekonomicky silnější než ty české a že většina obyvatel v Německu přechod na obnovitelné zdroje a odstavení jaderných elektráren významně podporuje, a akceptuje tak finanční zátěž v podobě poplatků na zelenou elektřinu.

V Česku byla podpora obnovitelných zdrojů nastavena státem. Pokud by nyní stát chtěl, aby domácnosti převzaly část podpory obnovitelných zdrojů od velkých průmyslových firem na sebe, měl by zaručit, že vybere firmy, jejichž existence je těmito poplatky opravdu ohrožena. A to určitě nebude snadné.

Cenou za jednodušší systém bude, že většina občanů zaplatí za elektřinu v konečném důsledku více.

O autorovi| jednatel Bohemia Energy

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít