Kdo vysál Komárkovy peníze?

20. srpna 2012, 00:00 - (plh)
20. srpna 2012, 00:00

Lesy Hluboká

Jihočeské městečko Hluboká nad Vltavou bude zřejmě po delší odmlce opět centrem pozornosti. Důvodem je insolvence zdejší lesnické firmy Lesy Hluboká nad Vltavou, ještě nedávno významného účastníka tendrů státních Lesů České republiky. Zdá se, že způsob, jakým firma dospěla do konkurzu, je mírně řečeno nestandardní. O případ se už začalo zajímat krajské státní zastupitelství.

„Tento týden proběhlo insolvenční řízení u krajského soudu, kterého jsme se také účastnili,“ říká Petr Dušek, krajský státní zástupce z Českých Budějovic. Firma zkrachovala kvůli pohledávkám ve výši 220 milionů korun a už koncem minulého roku přestala vyplácet mzdy. Mezi významné věřitele patří třeba skupina KKCG podnikatele Karla Komárka.

Společnost Lesy Hluboká měla ještě v roce 2008 velký úspěch v soutěžích o zakázky Lesů ČR, od té doby ale v žádném významnějším tendru nezvítězila. Načasování a způsob jejího krachu přesto zaráží. Koncem loňského roku firma neuspěla v důležitém tendru na zpracování lesního klestí.

Krátce nato Lesy Hluboká kupuje společnost se sídlem v Panamě a z jejích orgánů vystupují všichni představitelé. Společnost velmi rychle prodává vozový park, bažantnici a další majetek, své závazky ale neplatí. Operace na papíře zkrátka vypadá, jako by se bývalí majitelé (Lesy Hluboká měly akcie na majitele) rozhodli peníze z firmy vyvést ven. Patrně proto také zájem státního zastupitelství.

„Existuje podezření, že na té insolvenci je veřejný zájem. Je také možné, že se objeví podezření z trestného činu, v tuto chvíli to ale ještě nemůžeme s jistotou říct. Navíc jsme byli na případ upozorněni některými věřiteli,“ říká krajský státní zástupce Dušek.

Komu firma doopravdy patřila, nebylo nikdy jasné. Často byla dávána do souvislosti s advokátem Vojtěchem Slówikem, bývalým asistentem Jaroslava Palase. Ten byl sice v jejím představenstvu před více než deseti lety, od té doby ale jakékoliv spojení vždy popíral. Svůj vliv na firmu měl také Pavel Dlouhý, známý jihočeský politik ODS přezdívaný „kníže z Hluboké“. Ten figuroval v dozorčí radě firmy, vystoupil však krátce před jejím prodejem do Panamy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít