Kdo vysál Komárkovy peníze?

20. srpna 2012, 00:00 - (plh)
20. srpna 2012, 00:00

Lesy Hluboká

Jihočeské městečko Hluboká nad Vltavou bude zřejmě po delší odmlce opět centrem pozornosti. Důvodem je insolvence zdejší lesnické firmy Lesy Hluboká nad Vltavou, ještě nedávno významného účastníka tendrů státních Lesů České republiky. Zdá se, že způsob, jakým firma dospěla do konkurzu, je mírně řečeno nestandardní. O případ se už začalo zajímat krajské státní zastupitelství.

„Tento týden proběhlo insolvenční řízení u krajského soudu, kterého jsme se také účastnili,“ říká Petr Dušek, krajský státní zástupce z Českých Budějovic. Firma zkrachovala kvůli pohledávkám ve výši 220 milionů korun a už koncem minulého roku přestala vyplácet mzdy. Mezi významné věřitele patří třeba skupina KKCG podnikatele Karla Komárka.

Společnost Lesy Hluboká měla ještě v roce 2008 velký úspěch v soutěžích o zakázky Lesů ČR, od té doby ale v žádném významnějším tendru nezvítězila. Načasování a způsob jejího krachu přesto zaráží. Koncem loňského roku firma neuspěla v důležitém tendru na zpracování lesního klestí.

Krátce nato Lesy Hluboká kupuje společnost se sídlem v Panamě a z jejích orgánů vystupují všichni představitelé. Společnost velmi rychle prodává vozový park, bažantnici a další majetek, své závazky ale neplatí. Operace na papíře zkrátka vypadá, jako by se bývalí majitelé (Lesy Hluboká měly akcie na majitele) rozhodli peníze z firmy vyvést ven. Patrně proto také zájem státního zastupitelství.

„Existuje podezření, že na té insolvenci je veřejný zájem. Je také možné, že se objeví podezření z trestného činu, v tuto chvíli to ale ještě nemůžeme s jistotou říct. Navíc jsme byli na případ upozorněni některými věřiteli,“ říká krajský státní zástupce Dušek.

Komu firma doopravdy patřila, nebylo nikdy jasné. Často byla dávána do souvislosti s advokátem Vojtěchem Slówikem, bývalým asistentem Jaroslava Palase. Ten byl sice v jejím představenstvu před více než deseti lety, od té doby ale jakékoliv spojení vždy popíral. Svůj vliv na firmu měl také Pavel Dlouhý, známý jihočeský politik ODS přezdívaný „kníže z Hluboké“. Ten figuroval v dozorčí radě firmy, vystoupil však krátce před jejím prodejem do Panamy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít