Kdo pošéfuje BIS?

22. prosince 2014, 00:00 - (red)
22. prosince 2014, 00:00

Se sklonkem roku se znovu oživuje otázka, kdy skončí ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Podle informací Palubního deníku by mohl ze služby odejít už krátce po počátku roku, kdy BIS skončí předsednictví v jakési unii tajných služeb. Lang už měl být odvolán, ale jeho odchod v průběhu předsednictví by byl považován za mezinárodní ostudu.

Pro Langa se už hledá místo ve státní správě, spekuluje se například o místě bezpečnostního ředitele jedné z jaderných elektráren. Lang má totiž náročné finanční požadavky a stát se obává, aby se neopakovala například situace s někdejším šéfem civilní rozvědky Karlem Randákem, který se pak za své odvolání mstil premiéru Mirku Topolánkovi.

V bezpečnostní komunitě se v poslední době objevila tři jména. Jde o bezpečnostního ředitele ČEZ a někdejšího příslušníka BIS Daniela Rouse, bezpečnostního ředitele státního podniku LOM Praha a také někdejšího příslušníka BIS Petra Somola.

A kuloáry rezonuje jméno šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty. Šlachtu, který shodil vládu premiéra Petra Nečase a s tím související případy se mu těžko daří táhnout ke zdárnému konci, by vláda mohla uklidit na bezzubější BIS – bez tak silných pravomocí, kde by už nemohl za pomoci slabých důkazů sestřelit další kabinet.

JEŽÍŠEK POSPÍŠIL Na vánočních večírcích, s nimiž se minulý týden roztrhl pytel Santa Clause, bývá čas na různé taškařice. Čeští europoslanci z nejmenované frakce uspořádali anketu, kdo by nejlépe z bruselské party sehrál roli Ježíška. S výrazem neviňátka vyhrál Jiří Pospíšil, s dětskou tváří alternuje Petr Mach. Palubní deník gratuluje k vydařenému castingu a sestavu doplňuje. Kateřina Konečná je jako křehce působící blondýna pro roli Panny Marie jako stvořená. A třeba takový Miloslav Ransdorf by byl výtečný mudrc z Východu.

DOUBLETUNEL Nejvyšší kontrolní úřad zahájil kontrolu výstavby trasy metra A do Motola. Až někdy v létě kontroloři v podzemí metra skončí a sepíšou závěrečnou zprávu, nebude to zrovna lehké prázdninové čtení. Až se auditoři popasují se skutečností, že byl holý nesmysl stavět další stanice metra, v nichž budou vozit soupravy vzduch, hezky popíšou, že i tady se postavil jiný tunel, než byl vyprojektován, stejné jako v případě dnes už legendární Blanky. Obzvláště pasáž o tom, jak se za běhu měnila technologie výstavby, rozřezávaly razicí štíty Adéla a Tonda a tahaly se pozpátku ven jinou dírou, než jakou bylo v plánu, bude trochu smutná. Patrně jen úplně náhodou stavební jáma, kterou měly stroje vyjet, a nevyjely, měla být podle projektu před sídlem jistého bohatého finančníka. Ale to jsou jen detaily a pár desítek milionů navíc, na které se časem zapomene. Na rozdíl od Blanky je alespoň u metra jistá naděje, že v létě už bude jezdit.

A ZASE BLANKA S Blankou ještě Pražané zažijí leccos. Palubní deník nechce být pesimista, ale má pocit, že problém s prchajícím správcem stavby brzy přebije rébus s vlhkými kabely. Ty mají být totiž montovány v suchém prostředí, říká prý projekt. Ovšem tunel, kde by nebylo vlhko, neexistuje, a kabel, který by mohl ležet podle projektu ve vodě, také ne. Každopádně firma ČKD Praha DIZ, která technologie montuje, si nemůže vzít na triko poškození kabelů. Ředitel firmy Robert Wolf se obává, že by mohly zkratovat.

Ředitel Wolf ví, že je třeba být ostražitý – věci mohou být v budoucnu vykládány všelijak. Policie měla například pocit, že se v době, kdy pracoval jako právník na Ředitelství silnic a dálnic, podílel na nevýhodném pronájmu odpočívek a způsobil tím státu škodu ve stovkách milionů korun. Pak se ale ukázalo, že to asi tak nebylo, respektive vyšetřování se nějak zašmodrchalo a stíhání muselo být zastaveno. Že by si to chtěl zopakovat u Blanky, asi nelze očekávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít