Kdo maže, už nejede

29. září 2014, 00:00 - (hrb)
29. září 2014, 00:00

Zátah na „rittigovce“ Útvar pro odhalování organizovaného zločinu po čase opět zavítal k lobbistovi Ivo Rittigovi.

Spolu s ním sdělili detektivové obvinění dalším devíti lidem kvůli společnosti Oleo Chemical, která dodávala emulzní naftu pražskému Dopravnímu podniku (DPP). Mezi obviněnými figurují i Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková a zakladatelé firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek a Michal Urbánek.

„Obvinění měli jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical. Ty dále převáděla za účelem zastření jejich pravého původu,“ tvrdí dozorující žalobce Adam Borgula z pražského vrchního zastupitelství. Organizovaná skupina se podle něj dopustila krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušení povinnosti při správě cizího majetku, legalizace výnosů z trestné činnosti. Právní kvalifikace podle Borguly není u všech obviněných osob stejná.

Smlouva na dodávky nafty s metropolitním dopravním podnikem byla podepsána v prosinci 2010 za éry ředitele Martina Dvořáka. Ještě předtím byly ale uzavřeny dvě provizní smlouvy. V roce 2009 s firmou Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Tato společnost už byla v DPP „zaháčkována“, inkasovala 17 haléřů z každé prodané papírové jízdenky, které pro DPP zajišťovala firma Neograph. Firma Oleo Chemical měla této společnosti platit 50 dolarů z každé dodané tuny biopaliva FAME (metylesterů mastných kyselin pro vznětové motory). Média už delší dobu spekulují, že za kyperskou firmou stojí lobbista Rittig. Ten to popírá. Firma Oleo Chemical uzavřela 1. ledna 2010 ještě jinou provizní smlouvu s firmou DT-Consulting. Tu ovládal další z lidí blízkých Ivo Rittigovi – David Thoma. DT-Consulting měla podle provizní smlouvy inkasovat 20 haléřů z každého dodaného litru FAME.

K dalším podivnostem podle zjištění týdeníku Euro docházelo i ve společnosti samotné.

Bývalý šéf představenstva Michal Urbánek třeba zažaloval část akcionářů, kterým mimo jiné patří společnost Ravak, o částku 700 milionů korun, včetně úroků z prodlení. Také tuto větev případu vyšetřuje policie.

Mohlo by vás zajímat

  • Rekola mění dopravu v českých městech

  • Roman Šmucler: Češky jsou posedlé zvětšováním prsou

  • Vinař Pavel Chrást: Víno se v Česku předražuje

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Adam Hazdra: Třetina lidí je v práci nespokojených

  • Je o mě zájem, říká expremiér Jiří Paroubek v Euro TV

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

Hry pro příležitostné hráče