Kdo loupe Lomeckému perníček

28. listopadu 2016, 00:00 - RED
28. listopadu 2016, 00:00

Chystaný prodej bytů na exkluzivních adresách Prahy 1 skončil pořádnou blamáží. První městská část se chystala prodat 23 bytů o celkové rozloze 1800 metrů čtverečních. Zájem byl veliký. Obec přijala přes tři sta nabídek a na kaucích bylo složeno téměř dvě stě milionů korun. Jenže zájem projevila i policie a celou akci začala prověřovat.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 totiž přišel s návrhem celé výběrové řízení zrušit, protože prý pochybuje o jeho průhlednosti.

Opozice s tím ale nesouhlasila. Navíc argumentovala tím, že neměla dostatek času na prostudování materiálů k jednání.

Několikastránkovou písemnost k návrhu na úplné zrušení výběrového řízení dostali zastupitelé až těsně před začátkem jednání. „U takto rozsáhlého a závažného tisku to není šťastné. Standardní to určitě není, tento tisk jsme měli dostat v dostatečném předstihu, abychom se mohli se vším podrobně seznámit,“ protestoval opoziční zastupitel Petr Hejma za Starostů a nezávislých.

Starosta Lomecký odůvodňoval návrh na zrušení privatizace údajně podezřelými okolnostmi. „Stávalo se, a to bylo velmi podezřelé, že na prohlídku bytu dorazila osoba, která se hlásila do výběrového řízení a bylo u ní uvedeno určité datum narození, ale ta osoba byla prokazatelně mladší o deset, dvacet nebo i více let,“ tvrdil Lomecký. Někteří zájemci podle něj disponovali informacemi z jednání rady. Věděli prý, kolik nabídnou jejich konkurenti, což je pak mohlo zvýhodnit. Radnice se nakonec rozhodla privatizaci posunout až na začátek příštího roku, až ji prověří policie. A zájemci, kteří už složili kauce? Ti trochu znalí barvité historie privatizací na Praze 1, zejména z dob krále Burgermeistera, jistě oceňují závan „zlatých devadesátých“. A ti ostatní se aspoň něco přiučí.

Markova korporátní partaj

V horním patře pražského Florentina se už od brzkého jara rozvíjely plány na vznik nové pravicové politické strany. Majitel zdejší rozlehlé kanceláře s výhledem na Prahu Marek Dospiva tím zahájil další etapu budování svého „atomového kufříku“, jak sám nazval strategii pronikání do veřejného prostoru. Loni si pořídil velké české vydavatelství Vltava-Labe-Press, které vydává regionální deníky. Teď stojí za vznikem nové strany Realisté. Podle informací Odposlechu financoval už rozjezd této partaje a jsou také dohodnuty podrobnosti o jeho financování celého projektu.

Konkrétní částku, kterou Dospiva do politiky vloží, nechce zatím on ani prozatímní „mentor“ strany a česko-německý politolog Petr Robejšek upřesnit. Podle Odposlechu by mělo jít v příštím roce řádově o desítky milionů korun. Projekt tak má i díky solidnímu financování poměrně velké ambice dostat se ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dospiva se při budování svého atomového kufříku evidentně inspiroval u Andreje Babiše. Podoba Realistů a hnutí ANO se promítá dokonce i do vnitřního fungování nové strany. Nový stranický aparát nehovoří o „politické kultuře“, nýbrž o „korporátní kultuře“. V roce 2016 je v Česku politická strana prostě firmou. Zvykejme si.

Utíkej, Tomáši

Budoucí šéf volební kampaně ČSSD Tomáš Prouza zahájil svou novou éru zasvěceně. I když je stále vládním tajemníkem pro evropské záležitosti, má ambici stát se šedou eminencí jako kdysi Jaroslav Tvrdík. Právě od Prouzy totiž podle informací Odposlechu unikaly informace o tom, koho chce a nechce ve svém vládním týmu přeobsadit premiér Bohuslav Sobotka. Je přitom velmi pravděpodobné, že tuhle taktiku zvolil po dohodě s premiérem, nebo přinejmenším za jeho tichého souhlasu. Odposlech nechce tvrdit, že by šlo v politických kruzích o něco ojedinělého, je ale velmi zajímavé zaznamenat chvíli, v níž se z šedého vládního úředníka, který před časem ještě ani nebyl členem strany, rodí zákulisní hráč. Snad to Prouzovi dlouho vydrží a dotáhne to alespoň tak daleko jako Jaroslav Tvrdík, který o své nepostradatelnosti dokázal přesvědčit už i čínské komunisty. Prouzův start může totiž skončit hodně rychle. Podle všeho spolu s pádem předsedy ČSSD, o němž se bude rozhodovat na jarním sjezdu strany. Tak utíkej, Tomáši. •

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít