Kdo loupe Lomeckému perníček

28. listopadu 2016, 00:00 - RED
28. listopadu 2016, 00:00

Chystaný prodej bytů na exkluzivních adresách Prahy 1 skončil pořádnou blamáží. První městská část se chystala prodat 23 bytů o celkové rozloze 1800 metrů čtverečních. Zájem byl veliký. Obec přijala přes tři sta nabídek a na kaucích bylo složeno téměř dvě stě milionů korun. Jenže zájem projevila i policie a celou akci začala prověřovat.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 totiž přišel s návrhem celé výběrové řízení zrušit, protože prý pochybuje o jeho průhlednosti.

Opozice s tím ale nesouhlasila. Navíc argumentovala tím, že neměla dostatek času na prostudování materiálů k jednání.

Několikastránkovou písemnost k návrhu na úplné zrušení výběrového řízení dostali zastupitelé až těsně před začátkem jednání. „U takto rozsáhlého a závažného tisku to není šťastné. Standardní to určitě není, tento tisk jsme měli dostat v dostatečném předstihu, abychom se mohli se vším podrobně seznámit,“ protestoval opoziční zastupitel Petr Hejma za Starostů a nezávislých.

Starosta Lomecký odůvodňoval návrh na zrušení privatizace údajně podezřelými okolnostmi. „Stávalo se, a to bylo velmi podezřelé, že na prohlídku bytu dorazila osoba, která se hlásila do výběrového řízení a bylo u ní uvedeno určité datum narození, ale ta osoba byla prokazatelně mladší o deset, dvacet nebo i více let,“ tvrdil Lomecký. Někteří zájemci podle něj disponovali informacemi z jednání rady. Věděli prý, kolik nabídnou jejich konkurenti, což je pak mohlo zvýhodnit. Radnice se nakonec rozhodla privatizaci posunout až na začátek příštího roku, až ji prověří policie. A zájemci, kteří už složili kauce? Ti trochu znalí barvité historie privatizací na Praze 1, zejména z dob krále Burgermeistera, jistě oceňují závan „zlatých devadesátých“. A ti ostatní se aspoň něco přiučí.

Markova korporátní partaj

V horním patře pražského Florentina se už od brzkého jara rozvíjely plány na vznik nové pravicové politické strany. Majitel zdejší rozlehlé kanceláře s výhledem na Prahu Marek Dospiva tím zahájil další etapu budování svého „atomového kufříku“, jak sám nazval strategii pronikání do veřejného prostoru. Loni si pořídil velké české vydavatelství Vltava-Labe-Press, které vydává regionální deníky. Teď stojí za vznikem nové strany Realisté. Podle informací Odposlechu financoval už rozjezd této partaje a jsou také dohodnuty podrobnosti o jeho financování celého projektu.

Konkrétní částku, kterou Dospiva do politiky vloží, nechce zatím on ani prozatímní „mentor“ strany a česko-německý politolog Petr Robejšek upřesnit. Podle Odposlechu by mělo jít v příštím roce řádově o desítky milionů korun. Projekt tak má i díky solidnímu financování poměrně velké ambice dostat se ve volbách do Poslanecké sněmovny. Dospiva se při budování svého atomového kufříku evidentně inspiroval u Andreje Babiše. Podoba Realistů a hnutí ANO se promítá dokonce i do vnitřního fungování nové strany. Nový stranický aparát nehovoří o „politické kultuře“, nýbrž o „korporátní kultuře“. V roce 2016 je v Česku politická strana prostě firmou. Zvykejme si.

Utíkej, Tomáši

Budoucí šéf volební kampaně ČSSD Tomáš Prouza zahájil svou novou éru zasvěceně. I když je stále vládním tajemníkem pro evropské záležitosti, má ambici stát se šedou eminencí jako kdysi Jaroslav Tvrdík. Právě od Prouzy totiž podle informací Odposlechu unikaly informace o tom, koho chce a nechce ve svém vládním týmu přeobsadit premiér Bohuslav Sobotka. Je přitom velmi pravděpodobné, že tuhle taktiku zvolil po dohodě s premiérem, nebo přinejmenším za jeho tichého souhlasu. Odposlech nechce tvrdit, že by šlo v politických kruzích o něco ojedinělého, je ale velmi zajímavé zaznamenat chvíli, v níž se z šedého vládního úředníka, který před časem ještě ani nebyl členem strany, rodí zákulisní hráč. Snad to Prouzovi dlouho vydrží a dotáhne to alespoň tak daleko jako Jaroslav Tvrdík, který o své nepostradatelnosti dokázal přesvědčit už i čínské komunisty. Prouzův start může totiž skončit hodně rychle. Podle všeho spolu s pádem předsedy ČSSD, o němž se bude rozhodovat na jarním sjezdu strany. Tak utíkej, Tomáši. •

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít