Kdo je policajt a kdo zloděj?

30. listopadu 2015, 00:00 - PAVEL PĺRAL
30. listopadu 2015, 00:00

Válka policajtů je v plném proudu a na jejím konci se mohou ocitnout v teplácích zcela nečekané osoby

Hrobové ticho kolem nedávného zadržení jednoho z detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začíná ožívat pozoruhodnými zvuky. A ty vůbec neladí s obrazem, který si bojovníci s korupcí z ÚOOZ a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci léta budovali. Zdá se, že válka policajtů je v plném proudu a na jejím konci se mohou ocitnout v teplácích zcela nečekané osoby.

Neznámý brněnský podnikatel Albin Arifovič, kterého spolu se Šlachtovým podřízeným Luďkem V. podle reportáže Českého rozhlasu obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), disponoval množstvím policejních dokumentů; zejména ze zdrojů ÚOOZ.

A spisy zřejmě vesele používal k vydírání byznysmenů, ale objektem jeho zájmu byli prý i četní politici.

BRNĚNSKÝ INFORMÁTOR

Šlachta i Luděk V. spolu před lety působili v brněnské expozituře útvaru a Arifovič byl a zřejmě stále je jejich informátorem. V normálním státě by policejní prezident za této situace poslal Šlachtu na dovolenou, minimálně do doby, než se vše vyšetří. Po Šlachtově olomouckém útoku na GIBS, kde nedošlo k žádnému obvinění, jen byla kritizována údajně nekvalitní práce inspekce, byl Ivan Bílek odejit během pár týdnů a bez pardonu.

Ministr vnitra Chovanec a premiér Sobotka tak mají k bezpečnostním složkám dost nekonzistentní přístup. A je namístě, aby se tomu, co se v policii a na inspekci děje, začali věnovat opravdu na plný úvazek. Protože o tom, že to zásadně ovlivňuje bezpečnostní situaci v zemi, přestalo být pochyb. Bez ohledu, na čí straně je pravda a právo.

Nelze vyloučit, že generální inspekce slídila mezi policisty, sbírala informace a držela v pozicích důstojníky, kteří vyhovovali nějakému politickému zadání ďábelského exministra vnitra Ivana Langera. A Šlachtovi borci do toho odvážně vlítli a začali vymetat Augiášovy chlévy. Nakonec o blamážích inspekce, například s policejním exprezidentem Lessym, se toho napsalo docela dost a o dalších, neprokázaných obviněních také.

Jenže šlachtovci toho nepředvedli také nijak moc. A nejde jen o zřejmou politickou účelovost kauzy Nagyová a s ní spojený puč, při němž se kdosi dostal k moci vyrvané z rukou legální a legitimní vlády. Například v případě metanolové aféry ÚOOZ nechal celá léta kvést organizovaný zločin při výrobě pančovaných lihovin, až to stálo desítky lidských životů.

BALKÁNSKÁ MAFIE

Proč by pak nemohl být pravdivý úplně jiný příběh. Třeba o tom, jak se moravský policajt z Boskovic zapletl s balkánskou ma? í. Pak udělal velkou kariéru a možná i hodně kšeftů s policejními informacemi a stal se tím, kdo rozhoduje o bytí a nebytí premiérů. A najednou mu GIBS přišla na jeho hříchy, a tak musel přijít protiútok v Olomouci, jehož jediným výsledkem je dosud odchod Bílka a ožívající spekulace o tom, že by se jeho nástupcem mohl stát jistý Jiří Komorous, mnohaletý Šlachtův šéf z Národní protidrogové centrály.

Zakladatel pověstného řádu Ordo Lumen Templi, kde se scházel s Danielem Landou, poslancem ODS Janem Vidímem nebo tehdy ještě začínajícím politikem Martinem Bartákem. Stará parta by byla pohromadě a Šlachta v bezpečí. Možná to jsou pohádky, možná je to ještě úplně jiný a mnohem složitější příběh, ale zvláště v tomto případě platí „důvěřuj, ale prověřuj“. Dokumenty od ÚOOZ u Arifoviče jsou příliš vážná záležitost, než aby se tomu zodpovědní politici nevěnovali.

Otázkou je, zda k tomu najdou odvahu.

Sobotka musí být Šlachtovi vděčen, že mu dal politickou šanci svržením Nečase, a navíc pořád má za krkem miliardy darované Bakalovi při privatizaci zbytku OKD a policajti na to mají pořádně tlustý spis. A Andrej Babiš má na ÚOOZ nejen své koníky, s nimiž se léta potkával, ale možná i nějaké privátní zájmy. Proč by jinak těmi schůzkami marnil čas a organizoval si privátní policii v Agrofertu? Každopádně jsme teprve po výkopu a hra začíná.

O autorovi| PAVEL PĺRAL, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít