Kdo chce, lidi sežene

25. února 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
25. února 2013, 00:00

Schopnost se prezentovat a prosadit nám pořád chybí, i když se najdou výjimky, říká ředitel pražského vývojového centra Skypu

České vývojové středisko společnosti Skype spustilo ani ne před rokem kvůli rozšiřování svou náborovou kampaň. Od té doby do kanceláří v Praze 5 přibude minimálně jeden člověk týdně. Zhruba polovina zaměstnanců jsou Češi, v Praze ale vyvíjejí aplikace pro online komunikaci i Slováci, Španělé, Rumuni, Američané. Poslední dobou přibývají i Řekové.

„Zájem z jejich strany určitě roste. Nevím, jestli to má souvislost s krizí a situací v Řecku, ale dá se to předpokládat,“ říká Tomáš Vocetka, ředitel pražského vývojového centra, který v pražských kancelářích Skypu aktuálně šéfuje zhruba 120 lidem. Do půlroku by jejich počet rád zvýšil ke dvěma stovkám.

* Kde je o Prahu největší zájem?

Skype je na čtyřech místech v Evropě – v Londýně, ve Stockholmu, v Praze a Tallinu. Každá pobočka má v podstatě svou „sféru zájmu“. My většinou stahujeme střední Evropu a část jihu, Stockholm zase sever a třeba i Německo, odkud to k nám moc lidí netáhne. Vzájemně si kandidáty nepřetahujeme. Spíše můžeme zajímavému člověku nabídnout lokaci, která mu bude lépe vyhovovat, nebo si ho vzájemně doporučit. Práce na jednotlivých projektech Skypu bývá rozložená na dvě až tři pobočky. My v podstatě neděláme mobilní aplikace, které jsou spíš doménou domovského Palo Alta, Londýna a Stockholmu. Pracovali jsme například na novém klientu pro Windows 8, webových aplikacích či Outlook calling.

* Kolik odborníků na IT se v Česku dá najít?

U nás rozvoj IT stále předbíhá množství lidí na trhu práce, pořád je větší poptávka než nabídka. Asi někomu zkazím naučené proslovy, ale když člověk potřebuje, tak lidi sežene. Hlavní je motivace, nabídnout jim zajímavou práci, kde se mohou zakousnout do problému, který je baví.

* Jsou Češi na něco specialisté?

Češi jsou asi více hloubaví a technicky orientovaní. Obecně ve střední Evropě umíme například napsat program do detailu. Pak to doplňují třeba týmy z Ameriky nebo Británie, které lépe než technické detaily zvládají obchod a prezentace. Ta schopnost prezentovat a prosadit se nám pořád chybí, i když se najdou výjimky.

* Neztěžuje vám pozici na trhu práce Brno? Nebo malá studia pro vývoj aplikací?

Nemůžu si stěžovat, jsme v pozici zaměstnavatele, který nabízí zajímavou a stabilní práci. Když už se s někým o Skypu začneme bavit, většinou se domluvíme. V Brně samozřejmě je spousta zajímavých firem, ale na druhou stranu v Česku se neradi stěhujeme. A je jedině dobře, že vznikají nové firmy. To je výhoda softwaru, dá se s ním rozjet z nuly globální byznys s relativně nízkými náklady. Ale má to svá rizika.

* V Česku můžete konkurovat i výší mzdy. Jaká je platová politika Skypu?

Zatím jsme se vždy domluvili. Možná si člověk ze Západu lehce pohorší, ale rozdíly už tak veliké nejsou. Když se tady lidé dívají na to, jak se platí v Německu, leckdy zapomenou, že jsou tam úplně jiné náklady. Když probíhají relokace uvnitř firmy, platy se přepočítávají úměrně místu. Ale tak to funguje snad ve všech firmách.

* Obecně měli lidé z IT před krizí výlučnou pozici, změnilo se to od té doby?

Úplně nevidím do masovějších oblastí IT, protože jsem se vždycky pohyboval u těch firem, kde byly výsledkem nějaké produkty. Možná se zbrzdily platové růsty, ale v zásadě bych řekl, že obor vývojářů výrazně neutrpěl.

* Co naopak po lidech požadujete?

Nejdůležitější je chuť něco dělat. Když má někdo základní předpoklady, potřebné věci se doučí. Pohovory máme poměrně náročné. Neptáme se, kolik by stálo umýt všechna okna v New Yorku, spíše se zaměřujeme na technické věci a způsob řešení problémů. Probíhá série interview, která pak vyhodnocujeme. Když zájemci uspějí, podílejí se na ikonickém projektu se zhruba půlmiliardou uživatelů. Přece jen Skype je už ve většině jazyků slovesem.

* Neubírají Skypu uživatele sociální sítě? S Facebookem jste propojeni, jaké to má dopady na váš byznys?

Noví uživatelé nám stále přibývají. Propojení s Facebookem je určitým rozšířením našeho byznysu, ale není to to nejdůležitější, co děláme. Naše komunita funguje hlavně na Skypu, nejvíce z různých verzí Windows. Veliká konkurence pro nás není ani Face Time od Applu či Hangouts od Googlu. Na druhou stranu je dobře, že tu je, aspoň nezlenivíme. Trendem je spíš posun od počítačových k mobilním aplikacím, zvlášť teď k tabletovým. A Skype má tu výhodu, že na něj můžete používat prakticky všechna zařízení. Asi nikdy nebudou lidi na mobilu telefonovat jen přes web, ale na druhou stranu, kvalita přenosu zvuku přes Skype je výrazně lepší než na mobilech. Dostáváme se do fáze, kdy budete moci hudební záznam při hovoru pustit v hi-fikvalitě.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít