Kde je líp, než bylo?

16. července 2012, 00:00 - Miroslav Zámečník
16. července 2012, 00:00

Nálada českých spotřebitelů je sice pod psa, retailová krize ale vypadá úplně jinak

Týdeník Euro je na hony vzdálen tomu, aby dával pomyslné rovnítko mezi maloobchodní tržby, potažmo konzum, a neskonale definičně složitější pojmy jako kvalita života. Přesto je užitečné podívat se do nedávno vydané statistiky Eurostatu o vývoji maloobchodního obratu v jednotlivých členských zemích unie. Pro účely naší rubriky je přitom zajímavější porovnávat tento ukazatel v podobě očištěné o cenové vlivy a počet pracovních dní, navíc v delší časové řadě.

V české kolektivní paměti není rok 2005 zapsán jako období nějaké mizerie, právě naopak. HDP tehdy stoupl o 6,8 procenta a spotřeba domácností o 2,9 procenta. Díky růstu v následujících třech letech byl reálný obrat v květnu krizového roku 2009 o 20,4 procenta vyšší než v druhém nejlepším porevolučním roce z hlediska ekonomického růstu 2005 a od té doby klesl jen mírně.

To v takovém Španělsku nebo Řecku byly už na počátku krize prodeje hluboko pod úrovní výchozího roku a od té doby se situace nezlepšila, právě naopak: reálný obrat pořád klesá a v případě Řecka byl v letošním dubnu o čtvrtinu nižší než před sedmi lety, ve Španělsku asi o pětinu. Nepřekvapí, že záporné hodnoty najdeme i u dalších zemí jižního křídla jako Itálie nebo Portugalsko.

Mnohem překvapivější je fakt, že tahoun evropské ekonomiky posledních let, Německo, na tom překvapivě není nijak zvlášť dobře a úrovně reálného maloobchodního obratu z roku 2005 nedosáhl dodnes. Stejně tak další země, které jsou tradičně spojovány s prosperitou a vysokou životní úrovní, jako je Nizozemsko nebo Dánsko. Eurozóna je v minusu, zatímco EU jako celek si za celá ta léta polepšila jen o necelá dvě procenta.

A kde tedy je naopak o dost lépe, než bylo? V Polsku reálný obrat stoupl za posledních sedm let o 41,2 procenta. Impresivní. Ovšem „unijním skokanem“ je země, která opravdu nevyvolává asociace svištících nákupních vozíků přetékajících nákupy: na špici žebříčku je Rumunsko, kde reálný maloobchodní obrat stoupl za sedm let o víc než polovinu. Pravda, základ není záviděníhodný… l

Co prozradí retail Reálný květnový maloobchodní obrat (2005 = 100, přepočteno na pracovní dny) * údaje za duben 2012

pramen: Eurostat

O autorovi| Miroslav Zámečník • zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít