Kam se na nás Němci hrabou!

09. prosince 2013, 00:00 - Miroslav Zámečník
09. prosince 2013, 00:00

Ani hrozivě negativní záporné úroky Čechy nezviklají v preferenci běžných spořicích účtů

O Němcích se říká, že jsou v nakládání se svými úsporami natolik konzervativní, že se drží svého „Sparbuchu“ i za cenu velkých obětovaných příležitostí (možnost investovat do potenciálně výnosnějších aktiv) a tolerování velmi nízkých výnosů. Kam se ovšem na nás Němci v tomto ohledu hrabou! Češi jsou totiž tak otřesně konzervativní a natolik silně preferují držení úspor „při těle“, že nezanedbatelný negativní reálný úrok klidně akceptují. Dokonce v posledních letech ochotně přeskupují svoje úspory do běžných účtů za cenu ještě zápornějších čísel. Od roku 2006 navýšili Češi podíl vkladů „na viděnou“ na celkových vkladech o plných dvacet procentních bodů při rostoucím objemu úložek.

Ani v prostředí vysoké negativní reálné úrokové míry (kolem minus šesti procent ročně, a to ještě před zdaněním reálně negativního úrokového výnosu) autor této rubriky není schopen vysledovat žádnou změnu chování vkladatelů. Přesun zákazníků od nevýnosného k ještě nevýnosnějšímu, tedy od termínovaných vkladů ke vkladům na běžných účtech, pokračoval i za těchto podmínek.

Nezdá se přitom, že by preferování běžných účtů souviselo s možností okamžitého vyzvednutí celé částky a záviselo na fázi ekonomického cyklu. Klienti se ke vkladům „na viděnou“ přesouvali zhruba stejným tempem v časech, kdy česká ekonomika rekordně rostla, stejně jako když rekordně padala.

Ne že by Česku konzervatismus prospíval, ale českému střádalovi se nelze divit. Nedůvěra v alternativní investování prostřednictvím kapitálového trhu je vysvětlitelná nejen averzí k opticky viditelné ztrátě, ale také tristní historií 90. let. To když se „držitelé investičních kuponů“ přeměnění v akcionáře nestali lidovými kapitalisty, ale oškubanými ptáčaty.

Naopak se zdá, že bankovní krize z konce devadesátých let nezpůsobila národu psychickou újmu. Důvěra v bankovní sektor, kde i vkladatelé v padlých bankách byli vyplaceni, vcelku neutrpěla (pouze ta preference vkladů na běžných účtech). Psychologicky zjevně lépe snášíme na první pohled skrytou ztrátu způsobovanou inflací než pád kurzu svých akcií na burze v přímém přenosu. l

Jistota prodělku

Vklady a úvěry klientů v letech 2006 až 2013 a vývoj reálného úročení zůstatků na běžných a na termínovaných účtech do dvou let

Výše vkladů a úvěrů celkem (v mld. Kč) Reálný úrok (v % p. a.)

1750 7

1500 6

1250 5

1000 4

750 3

500 2

250 1

0 0

-1

-2

-3

-4

-5

2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Běžný účet svým

majitelům reálně vydělával

pouze v krátkém období

od počátku srpna do konce

listopadu 2009.

Zdroj: ČNB, ČSÚ

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít