Article, show

Kabelovna Kabex dodává i pro ty nejmodernější atomové elektrárny

27. března, 17:00 - Václav Herz
27. března, 17:00

Jádru na míru Dva a půl tisíce kilometrů. To není vzdálenost Česka a indické jaderné elektrárny Kudankulam, ale množství kabelů, které pro tuto elektrárnu dodala Kabelovna Kabex. Kromě toho, že tyto kabely musejí splňovat vysoké technické nároky, které jsou pro jadernou energetiku typické, požaduje se od nich také velká odolnost – i po 40 letech provozu musejí vydržet vážnou havárii.

Důležitým rysem, který odlišuje Kabelovnu Kabex sídlící v Holýšově u Plzně od podobných firem, je silný technický úsek, který umožňuje vyvíjet produkci přesně na míru požadavků zákazníka.

Díky tomu je firma schopna plnit i ta nejpřísnější kritéria, která má splňovat produkce pro moderní jaderné elektrárny.

„Výroba pro jadernou energetiku je značně specifická oproti ostatním odvětvím, protože technické ani kvalitativní požadavky nevycházejí jen ze standardních provozních podmínek, ale také z havarijních. Dále je spojena s velkým papírováním, protože splnění všech technických i legislativních požadavků je třeba doložit a všechny zkoušky musejí být prováděny nezávislou institucí.

Ke složitosti výroby pro jádro přispívá i to, že každé dvě jaderné elektrárny jsou trochu jiné, byť jsou stejného typu,“ popisuje náročnost dodávek pro jaderné elektrárny Bohumil Svoboda, obchodní ředitel společnosti Kabelovna Kabex.

Kromě samotných kabelů vyrábí Kabelovna Kabex také další součásti kabelových tras, jako jsou spojky a hermetické průchodky. „Dodávky do jaderných elektráren naše společnost zahájila v roce 1995 a dnes naši produkci používají všechny české a slovenské jaderné elektrárny s reaktory VVER. Jedním z důležitých projektů z poslední doby jsou dodávky v rámci dostavby slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Z českých dodávek stojí za zmínku tříletý kontrakt na 101 kusů hermetických kabelových průchodek do Dukovan, který měl hodnotu několik desítek milionů korun a který jsme úspěšně dokončili v únoru 2017,“ uvádí Svoboda.

I v zahraničí, kam míří zhruba 40 procent produkce, se firma soustředí na reaktory typu VVER, její výrobky používá maďarská jaderná elektrárna Paks, bulharská Kozloduj a ukrajinské jaderné elektrárny (JE). Díky projektům ruské korporace pro atomovou energii Rosatom se dostávají také na exotické trhy, příkladem je dodávka kabelů pro indickou jadernou elektrárnu Kudankulam v hodnotě 15 milionů dolarů, která proběhla v loňském roce.

Vlajkovou lodí výrobního programu společnosti je hermetická kabelová průchodka pro bloky s reaktory typu VVER-1200, které patří do generace III+. Dodala je do Novovoroněžské JE-II, která se koncem února stala první elektrárnou generace III+ v komerčním provozu na světě. Příští stanice s reaktory VVER-1200 bude uvedena do provozu v Leningradské JE, kam Kabelovna Kabex dodala kabely v hodnotě asi 13 milionů korun

Tyto bloky kladou oproti stávajícím ještě vyšší nároky na jadernou bezpečnost a jejich projektová doba provozu dosahuje 60 let, takže výrobce musí na základě zkoušek garantovat, že jeho produkt bude mít prakticky dvojnásobnou životnost než například výrobky určené pro české jaderné elektrárny.

„Díky dodávkám pro Novovoroněžskou JE-II a Leningradskou JE-II jsme získali zkušenosti s výrobou pro bloky generace III+, což je důležité nejen z toho důvodu, že nové jaderné bloky v Česku budou náležet právě do této generace, ale také z hlediska exportu. Věříme, že se naší firmě podaří zapojit se do projektů výstavby několika desítek bloků typu VVER-1200, které připravuje Rosatom,“ říká Svoboda.

„Dodávky pro Rosatom hrají jak pro nás, tak pro další české firmy důležitou roli, protože nám umožňují nejen zachovat naše kompetence ve výrobě pro jadernou energetiku, ale dodávkami pro reaktory nejnovější generace je i dále rozvíjet,“ dodává Svoboda.

„Podnik Kabelovna Kabex patří k tradičním a spolehlivým dodavatelům pro projekty Rosatomu, vysoce si ceníme stability dodávek této společnosti, připravenosti jejího vedení k neustálému vývoji a modernizaci produkce a vysokých požadavků, které si konstruktéři, inženýři i technický personál společnosti kladou sami na sebe,“ říká Vadim Titov, starší viceprezident společnosti Rusatom International Network. „České firmy patří mezi tradiční dodavatele pro projekty, které Rosatom realizuje po celém světě. Dodaly svou produkci do 14 jaderných elektráren stavěných Rosatomem v Rusku, Bělorusku, Indii, Číně, Bangladéši a dalších zemích. Například na výstavbě Novovoroněžské JE-II se podílí 10 českých společností a pro projekt Běloruské JE, také s reaktory typu VVER-1200, realizovalo dodávky 12 firem z Česka,“ dodává Titov.

O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít