K Babišovi do Novy

17. března 2014, 00:00 - (red)
17. března 2014, 00:00

Když jsme zhruba před třemi kvartály zveřejnili nepotvrzenou informaci, že Andrej Babiš kupuje vydavatele Blesku, společnost Ringier, a on nakonec koupil Mafru, posmíval se nám československý miliardář hodně dlouho. A přestože se potom informace Palubního deníku o intenzivních jednáních a finální, byť nedodržené dohodě potvrdily, vzal si Palubní deník tuto zkušenost k srdci, a když se nyní na trhu objevily zprávy, že za náhlým odchodem Vladimíra Železného z TV Barrandov je jeho chystaný nástup „k Babišovi do Novy“, necháváme si jistou rezervu.

O miliardářově zájmu o největší českou privátní televizi se mluví sice už hodně dlouho, stejně jako o tom, že se banky zdráhaly financovat tento riskantní nákup. Je možné, že co je Babiš ministrem financí, mohla se bankovní kritéria obezřetnosti poněkud změnit. Nicméně Palubní deník stále bere v úvahu, že na českém trhu stojí za koupi i Prima.

JOHANKA A MINISTROVY ZUBY Pokud si ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) myslel, že se Miloslava Pošvářová spokojí s vizitkou poradkyně ministra, který o její rady nestojí, opravdu nepatří mezi znalce lidských povah. Vyhozená kontrolorka z ŘSD a známá kritička stavební branže není z těch, které je možné nechat zahálet. Ministr jí nepřidělil kancelář, průkazku do budovy ministerstva, ale hlavně žádné úkoly.

Když nechtěl slyšet o poměrech na ŘSD Prachař, Pošvářová se ráda svěřila Andreji Babišovi. Vyslechl si, že jeden z poslanců ANO obchází s jistým známým lobbistou stavební firmy v době, kdy ŘSD úřaduje miliardové balíky víceprací a chystá projekty nastavené tak, aby další vznikaly, že bývalý šéf ŘSD Kočica sedí doma se 120tisícovým platem, že jedna stavební firma se chystá žalovat podnik o miliardu za nečinnost, že se na kauze D47 nepracuje…

A když měl pár dní poté Prachař upozornit ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO), že jí po baráku pobíhá podezřelá osoba (Pošvářová nastoupila na spravedlnost k náměstkyni Haně Marvanové jako poradkyně), bývalé kontrolorce a známé bojovnici proti korupci bouchly saze. Svolala novináře a oznámila jim, že nemůže pracovat s člověkem, který o ní rozhlašuje, že krade. „Rozhodla jsem se pro mírové řešení.

Druhou možností bylo dát ministrovi do zubů,“ prohlásila žena přezdívaná Johanka nebo také Černá mamba.

Prachař má sice v tuto chvíli chrup v pořádku, je ovšem otázkou, jestli ho nemůže rozhněvaná kontrolorka připravit rovnou o hlavu.

JÁ VÁM DÁM KOUDELKU!

Detektivové ÚOOZ a olomoucký vrchní návladní Ivo Ištvan pokračují v tažení proti všemu zlému ve vlastech českých. Pavouk, kterého Ivo Ištvan a spol. nějaký čas kreslí, už se nejspíš na jednu stěnu nevejde. Přibyl do něj další exponent ODS, někdejší náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák, který podle Ištvana údajně kul pikle na ministerstvu spravedlnosti.

Zatím není jasné, jestli proti Jiřímu Pospíšilovi, nebo Lence Bradáčové. Palubní deník v této souvislosti zachytil také zájem vyšetřovatelů o předsedu senátu Nejvyššího soudu Petra Šabatu. Právě toho senátu, který rozhodl o tom, že díky indemnitě (formě poslanecké imunity) nemohou být stíháni pro korupční jednání bývalí zákonodárci ODS Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř.

Vypadá to, že nazrál čas začít ordinovat ta nejsilnější psychofarmaka a uvažovat o izolaci. Situace silně připomíná Svěrákův a Smoljakův film Jáchyme, hoď ho do stroje. A vypadá to, že se definitivně schyluje k situaci, kterou docent Chocholoušek vyjádřil výstižně slovy: „Náš ústav se vám mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let!“ Tak uvidíme.

BABIŠOVA ČERNÁ RUKA Jestli se na ministerstvu financí něco Andrej Babiš opravdu rychle naučil, je to vysílání přepadových kontrol na ostatní ministerstva. A jde na to opravdu tvrdě. V praxi to vypadá asi takhle: ve středu přijde e­mail, že bude kontrola. Ve čtvrtek po pracovní době další e­mail, že kontrola bude v pondělí a co mají všechno úředníci nachystat za dokumenty. Zpráva zpravidla obsahuje ještě jedno drobné poučení: kdo je nepřipraví nebo bude špatně spolupracovat, dostane blokovou pokutu.

Palubní deník Andreji Babišovi gratuluje k nastolení režimu tvrdé ruky a drží mu palce, aby mocné nástroje ministerstva financí nevyužíval k likvidaci nepohodlných úředníků a politiků nebo ke konkurenčnímu boji v byznysu.

Zatím to podle prvních signálů vypadá, že to vůbec nedělá. Jak je to doopravdy, ale uvidíme, až se seznámíme s výsledky kontrol.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít