Article, show

K akciím skipas zdarma

15. října 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
15. října 2012, 00:00

Nejobchodovanější slovenská akcie vstupuje na pražskou burzu. Investorům nabízí stabilní výnos a lyžařské odměny z akcionářského klubu

Až se v pondělí 22. října rozezní pražským burzovním palácem cinkání zvonu, bude to znamenat jediné: na Burzu cenných papírů Praha (BCPP) byl právě uveden nový titul v podobě akcií společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR). Titul, který je na domovské bratislavské burze dlouhodobě nejprodávanějším cenným papírem, se bude v Praze obchodovat v rámci takzvaného multiple listingu. Kromě české burzy totiž akcie TMR míří i na varšavský trh cenných papírů.

Provozovatel tatranských lanovek, hotelů či akvaparku se rozhodl pro expanzi kvůli rozšíření svých podnikatelských aktivit – v Polsku se TMR snaží privatizovat tamní státní lanovky, v Česku zase bude od nadcházející zimy spoluprovozovat největší lyžařské středisko, Skiareál Špindlerův Mlýn. „Dalším důvodem je fakt, že třetina návštěvníků Tater pochází z Polska a desetina z České republiky. Řada z nich chce mít pocit sounáležitosti s naší firmou a mít možnost kus Tater vlastnit,“ vysvětluje Bohuslav Hlavatý, generální ředitel a předseda představenstva TMR.

Dvě třetiny bratislavské burzy Od října roku 2009, kdy TMR uvedla cenné papíry s nominální hodnotou 33 eur na bratislavskou burzu, je v rámci tamního trhu zdaleka nejobchodovanějším titulem. Například v roce 2010 změnily majitele akcie TMR v objemu přes 162 milionů eur, tedy asi čtyř miliard korun. To představovalo více než 70 procent akciových obchodů na BCPB (Burza cenných papierov v Bratislave). Vloni objem obchodů vzrostl na 209 milionů eur, tedy téměř dvě třetiny všech akciových obchodů. A zřejmě i kvůli tomu tvoří papíry TMR s 21,18 procenta největší zastoupení ve slovenském národním akciovém indexu SAX.

Pravda, tamní trh neoplývá mnoho zajímavými akciovými tituly ani vysokou likviditou, ale speciálně pro drobné akcionáře jsou papíry firmy, na jejíž produkt si mohou „sáhnout“, zajímavým investičním nástrojem.

„Při nákupu akcií z chemického nebo třeba plynárenského oboru musí investor důvěřovat analytickým reportům a ekonomickým výsledovkám, zatímco u nás mohou investoři – návštěvníci Tater – sami reálně zhodnotit, zda firmu vedeme dobře a jaké důležité investice jsme uskutečnili,“ tvrdí Hlavatý.

TMR podle něj investovala do tatranských lanovek, vleků, restaurací a hotelů na 150 milionů eur, tedy zhruba 3,75 miliardy českých korun. Největším investičním projektem je nedávno dokončená stavba speciální lanovky propojující obě strany Chopku. Hlavatý si pochvaluje, že stavba za 38 milionů eur (tedy téměř miliardu korun) znamená pro Tatry obrovskou změnu: „Definitivně jsme dostali tatranský skiregion na úroveň středně velkých alpských středisek a stali se jejich plnohodnotnou konkurencí. Žádný lyžař se už nemusí bát k nám přijet na týdenní zimní dovolenou. Nudit se nebude.“ K dividendě permanentka Firma, jejíž majetek dosahuje hodnoty 313 milionů eur, tedy téměř osmi miliard korun, vyplatila za loňský finanční rok dividendu 0,96 eura na akcii. O rok dříve to bylo 0,82 eura. Vedle stabilního dividendového výnosu Hlavatý slibuje, že TMR nabídne i českým a polským investorům speciální benefity v podobě bezplatných skipasů, slev na ubytování a gastronomické služby. Akcionářský klub, jak se program oficiálně nazývá, zatím funguje v tatranských střediscích firmy, nicméně Hlavatý počítá s jeho rozšířením i do krkonošského Špindlerova Mlýna. Například držitel 25 akcií získává každou sezonu šest denních skipasů či celodenních vstupů do akvaparku, 80 cenných papírů znamená benefit v podobě pětadvaceti permanentek a za 130 akcií je celosezonní skipas. A třeba vlastnictví 750 cenných papírů TMR představuje členství v Gold VIP klubu, jenž akcionáři poskytuje vedle dvou celoročních skipasů týdenní ubytování v hotelech firmy.

„Akcionáři si tento program oblíbili a navíc díky tomu, jak Tatry stále víc poznávají, mají větší pocit sounáležitosti a ve svém okolí se stávají ambasadory naší firmy. Sami sobě tak pomáhají v navyšování obratu i ziskovosti,“ tvrdí Hlavatý. Hotelové ambice, a tudíž možnost bezplatného ubytování pro akcionáře, má TMR i v Česku. Šéf firmy ale předpokládá, že to bude trvat přinejmenším dva až tři roky. „Do té doby si mohou akcionáři vybrat lyžařské benefity třeba v zimě ve Špindlu a slevu na ubytování v létě v Tatrách,“ říká šéf TMR s tím, že Češi představují již téměř čtvrtinu „letních návštěvníků“ Tater.

Odhady o objemu obchodů na pražské burze nechce Hlavatý předjímat, je však zřejmé, že akciím TMR hodně věří. „Nechci od boku střílet nějaká čísla, ale v zásadě očekáváme, že o náš titul bude zájem a papíry budou obchodované. Akcie mají jasný potenciál podepřený tříletým růstem výsledků i dalším budoucím rozvojem firmy,“ uzavírá. l

Co je TMR Společnost Tatry Mountain Resorts, která vznikla propojením firem Ski Jasná a Tatranské lanové dráhy (TLD), je v současnosti největším středoevropským subjektem v branži cestovního ruchu. Kromě lyžařských středisek ve Vysokých a Nízkých Tatrách (Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso a Jasná) vlastní a provozuje několik špičkových hotelů (Grandhotel ve Starém Smokovci a Tatranské Lomnici nebo Tri Studničky) a od konce roku 2010 je majitelem akvaparku Tatralandia. Pod střediska TMR spadá asi 67 kilometrů sjezdovek, přepravní kapacita lanovek a vleků přesahuje 36 tisíc lidí za hodinu. Největším akcionářem TMR je finanční skupina J&T. Přímo J&T Banka drží asi 20 procent, přibližně jedenáctiprocentní podíl ovládá partner J&T Igor Rattaj, který je zároveň předsedou dozorčí rady TMR. Osm procent akcií v současnosti drží česká společnost Patria Finance, drobní držitelé cenných papírů pak představují přes 41 procent akcionářské struktury. V loňském finančním roce, končícím 31. října 2011, utržila TMR 38,758 milionu eur a dosáhla zisku před zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) 12,219 milionu eur – tedy asi o třetinu více než předcházející rok. Čistý zisk představoval 9,027 milionu eur, přibližně 225 milionů korun. Za tři čtvrtletí nového finančního roku od listopadu 2011 do července 2012 dosáhly tržby 32,573 milionu eur, EBITDA 10,298 milionu eur a čistý zisk 7,139 milionu eur.

Graf

Tatry na bratislavské burze. Vývoj ceny akcií TMR (v eurech)

pramen: BCPB

O autorovi| Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít