Jsme stejní lidé

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Rozvoj vzájemných vztahů a přeshraniční spolupráce jsou hlavní úkoly nového rakouského honorárního konzula pro Moravu

V květnu se rakouským honorárním konzulem pro Moravu stal podnikatel a majitel poradenské společnosti Auditor Georg Stöger. „Narodil jsem se v dolnorakouském městě Horn asi 30 kilometrů od české hranice. Škola nás orientovala pouze na západní Evropu a měli jsme pocit, že žijeme na konci slepé ulice. Pro mou generaci otevření hranic představovalo dramatickou změnu. Proto s radostí vnímám sbližování našich národů a chci k němu ve své nové roli ještě více přispět,“ říká Georg Stöger.

* Kde vidíte hlavní potenciál pro zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi?

Například v oblasti přeshraničních problémů se zajištěním zdravotní péče, kulturních kontaktů, potírání kriminality a ochrany před katastrofami. Když před několika lety vyhořelo obchodní centrum Excalibur v Hatích, rakouští hasiči stáli dlouho asi pět set metrů od požáru, protože neměli povolení ke vstupu na české území. Ale nejde jen o problémy. Vzniká řada přeshraničních projektů v oblasti kultury, kterým chci zajistit větší publicitu a podporu. Například v květnu se na mostě spojujícím rakouský Hardegg s českou stranou konal piknik k 25. výročí otevření hranic. Komunisté z mostu odstranili podlahu, a řeka se tak na 40 let stala neprůchodnou hranicí. Po roce 1989 se oba břehy opět spojily mostem pro pěší a most se jako takový stal symbolem. A přesně takové akce chci podporovat.

* Kde naopak vidíte největší výzvy česko-rakouských vztahů?

V dalším rozvoji lidských vztahů bez ohledu na hranice. Abychom přestali do současnosti přenášet to špatné z minulosti. Je důležité držet se kořenů a ctít tradici, ale musíme si brát z minulosti to společné a pozitivní, a naopak se poučit z předchozích chyb. Hlavně v příhraničí existuje řada negativních resentimentů. Musíme si uvědomovat, že my Rakušané máme k Čechům blízko, daleko blíže než například k Němcům. Jsme prostě stejní lidé. Jen se mezi naše národy nějak připletla hranice, nejdříve ta geografická, pak v podobě železné opony a nyní ta v našich hlavách a srdcích. A tuto hranici musíme odstranit.

* Byl jste prezidentem Spolku Rakušanů v České republice. Co je smyslem této organizace?

Mimo území Rakouska žije 400 tisíc Rakušanů a takové spolky, jako je Světový spolek Rakušanů, je sdružují. Náš spolek představuje hlavně platformu pro setkávání jak mezi Rakušany, tak Rakušanů s Čechy. Máme přibližně 300 členů a pořádáme různé akce, například sportovní turnaje. Především to ale je každoroční Rakouský ples na pražském Žofíně. Letos proběhl již 14. ročník a podařilo se nám do Prahy přenést atmosféru autentického vídeňského plesu. Navíc náš ples získal velkou prestiž, za jeho historii jej navštívili tři čeští premiéři a řada dalších českých politiků a manažerů.

* Nejste jen veřejně činný člověk, ale také úspěšný podnikatel. Jaké služby poskytuje společnost Auditor?

Dnes jsme aktivní v ČR, Rakousku i na Slovensku a naše kanceláře najdete kromě Prahy, Vídně a Bratislavy i v Brně, Hornu a Pelhřimově. Věnujeme se daňovému poradenství, finančnímu a mzdovému účetnictví a dalším souvisejícím oblastem. V čem se odlišujeme od ostatních firem, je to, že na základě naší dlouhodobé přítomnosti v Česku tento trh velmi dobře známe a dokážeme poradit našim klientům i v oblastech mimo daně a účetnictví. Například zahraničním investorům doporučujeme prověřené banky, překladatele, personální agentury nebo právníky. Máme prostě rozsáhlou síť kontaktů, kterou naši klienti mohou využívat. Další naší velkou výhodou například oproti anglosaským kancelářím je kontinuita – zaměstnanci u nás zůstávají dlouho, a tak mohou našim klientům poskytovat opravdu kvalitní služby odpovídající jejich skutečným potřebám.

* Pro jaké klienty Auditor pracuje?

Převážně se jedná o zahraniční firmy investující v ČR, asi 65 procent jich pochází z německy mluvících zemí. Ale stále přibývá i českých klientů, které podporujeme zejména při expanzi na zahraniční trhy. A právě v Rakousku zastupujeme stále více českých společností, které zde zakládají svá obchodní zastoupení. Nejčastěji se jedná o firmy z oblasti služeb, stavební a obchodní společnosti. Českým firmám domácí trh přestává stačit, jsou mezinárodně konkurenceschopné a překonaly určitý ostych z 90. let, tak se stále více ohlížejí po příležitostech v zahraničí. A Rakousko je jednou z prvních možností, kde to zkusit. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít