Article, show

Joby s odérem

04. března 2013, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
04. března 2013, 00:00

Organizátoři prodejních zájezdů pro důchodce jsou profesí, u níž lze smysl hledat jen stěží

Naše redakce se tentokrát vydala ve stopách Vespasiana, tedy vládce Říma v letech 69 až 79 našeho letopočtu.

Jemu je totiž připisován výrok „Pecunia non olet“ čili „Peníze nesmrdí“. Ten byl původně adresován jeho synu Titovi, který otce obviňoval, že neváhá v rámci „fiskální konsolidace“ zdanit dokonce i veřejné záchodky. Jistěže, nestudovali jsme potenciální výnos ze zdanění toalet, ale rozsáhlým dotazováním českých personalistů a mezinárodní rešerší hledali povolání, nad nimiž se sice společnost takříkajíc ofrňuje, ale jejichž vykonavatelům peníze v nich vydělané ani trochu nesmrdí. Na druhé straně uvádíme i příklady jobů vyloženě „sladkých“. Třeba ten, který by se dal popsat jako „profesionální hotelový Hajaja“.

Pozoruhodné je, že v seznamu deseti neoblíbených profesí je polovina těch, které se pohybují v bahnitých usazeninách finančního sektoru – od vymahačů pohledávek přes faktické lichváře až po exekutory. Nijak nepřekvapí ani odér, který v nosech veřejnosti doprovází třeba odtahové služby nebo organizátory prodejních zájezdů. Z ekonomického hlediska je posledně zmíněné podnikání poměrně vzácným příkladem, kde se nejedná „pouze“ o byznys u veřejnosti vnímaný s opovržením, ale kde skutečně marně hledáte jakoukoli jeho užitečnou ekonomickou funkci. Vozit zmanipulovatelné seniory „na výlet s chutným obědem“ a pod hrubým psychickým nátlakem jim vnucovat předražené zboží, je přímo destilovaný smrad, který nelze překrýt žádným apologetickým parfémem. Dokonce i v případě drahých osobních půjček najdete poměrně snadno jejich ekonomické opodstatnění, i když se těžko ospravedlňují roční procentní sazby nákladů a metody, které jejich poskytování provázejí. Stejně tak všichni chápeme, že vymáhání pohledávek, a dokonce i exekuce na majetek jsou ve skutečnosti podstatné funkce, bez nichž by mechanismus financování nemohl existovat, jakkoli u málokoho vyvolávají pozitivní asociace.

Zajímavé jsou postřehy personalistů o tom, jaké typy lidí tyhle „joby s odérem“ přitahují. Taková postava dobráka se širokým srdcem, který se představí jako exekutor nebo vymahač pohledávek, je spíše roztomilý oxymóron, neboť některé z pozic se opravdu „hodí“ pro osoby se „sníženou schopností empatie a zvýšenou mírou egoismu a narcismu“, jak v článku prozrazuje jeden z expertů.

Pro ekonoma je asi nejzajímavějším zjištěním poznatek, že agentury registrují „malý zájem o pozice technologa a projektového lídra ve výrobním sektoru, jenž má ve své pozici skutečnou odpovědnost za úspěch definovanou například zadáním: Vaším úkolem je vybudovat novou výrobní linku, která se musí rozběhnout 30. března“. Tady nejde o nízkou atraktivitu danou špatným reputačním kapitálem oboru, a už vůbec ne o špatně placenou práci, tady jde právě o to zvýšené riziko selhání v podmínkách, kdy cíl a termín jsou až bolestně jasné a měřitelné. Pod tímto prizmatem pak není překvapující zjištění, že na trhu práce bývají velice ceněni právě lidé, kteří se odpovědnosti za vedení týmu a koordinaci složitých projektů v nepřátelském prostředí nemohou vyhýbat, protože následky mohou být fatální. Kdo splňuje tyhle požadavky beze zbytku? Velící důstojníci bojových jednotek operujících přímo v terénu v armádách, které jsou zapojeny ve válečných konFLiktech. Typickým příkladem jsou důstojníci izraelské armády, kteří se velmi úspěšně chytají například v technologických společnostech.

Některé zcela nezávadné, snad ani ne stresující a jistě potřebné pracovní pozice mají smůlu v tom, že je poměrně nesnadné si pod nimi představit něco atraktivního a příjemného. Autora sloupku, kterému v dětství vrtaly hlavou inzeráty typu „přijmeme salátky“ a dlouho se domníval, že jde snad o nějaký překlep, by také odradila slušně placená nabídka pozice „seřizovač vstřikolisu“, která – jak se dočtete – nebudí zájem na Zlínsku. Člověk nemusí být rodilý Zlíňan, aby se jakékoli technologii, která nejdříve stříká a potom lisuje, pokud možno vyhnul. Natož aby měl ambici ji osm a půl hodiny denně seřizovat.

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít