Jistota desetinásobku

05. srpna 2013, 00:00 - Petra Pelantová
05. srpna 2013, 00:00

Byznys kyperské firmy SafeCap Investments v Česku kvete, klienti jí svěřili stovky milionů korun. O většinu ale přišli

Třiapadesátiletý pan Jiří investoval přes Markets.com v přepočtu téměř půl milionu korun a o všechno přišel. „Nejprve mi radili investovat do ropy, pak do zlata, zbylo mi sedm dolarů,“ popisuje svou zkušenost. Jiří si nepřeje zveřejnit celé jméno, stydí se, že naletěl. To Jaroslav Nevole, zemědělec z Choltic u Pardubic, svůj příběh i s celým jménem zveřejnit neváhá. Prodělal statisíce korun investicemi prostřednictvím portálu Trade.com. Většinu sumy tratil na zlatě.

„Nebyl jsem vůbec upozorněn na to, že se jedna´ o druh pákových obchodů. Ve své naivitě jsem si myslel, že když zlato ztratí hodnotu deset procent, i já prodělám zhruba tolik,“ popisuje Nevole svou zkušenost.

Markets.com i Trade.com jsou obchodní značky, za kterými stojí kyperský obchodník s cennými papíry SafeCap Investments.

Prostředníci této firmy lákají Čechy na tučné zisky. Některé praktiky však mohou být za hranicí zákona, varují právníci, se kterými týdeník Euro oba příběhy konzultoval.

Šmejdi 2.0 Porušení zákona smí konstatovat jen soud, anebo v tomto případě Česká národní banka (ČNB). Pravdou ovšem je, že pokud by se stejně jako někteří zástupci SafeCap chovali čeští obchodníci s cennými papíry, vyfasovali by od ČNB coby vrchního strážce pravidel na tuzemském kapitálovém trhu v lepším případě tučnou pokutu, v tom horším by rovnou přišli o licenci.

Ale zpět k SafeCap. V registru ČNB figuruje jako zahraniční obchodník s cennými papíry poskytující přeshraniční služby v Česku. Díky sídlu na Kypru nepodléhá dohledu ČNB, nýbrž kyperskému regulátorovi.

Společnost SafeCap si v Česku vytvořila síť firem i fyzických osob. Ti všichni pro ni shánějí klienty. A patří k prodejní špičce. Jejich strategie nátlaku a přesvědčování klientů, aby i přes prodělek vložili další peníze, nápadně připomíná éru společnosti Capital Partners (společnost, která v roce 2011 kvůli rekordně vysoké pokutě od ČNB za nadměrné obchodování ukončila činnost obchodníka s cennými papíry – pozn. red.).

Zákon o kapitálovém trhu ukládá velmi přísná pravidla. Obchodník s cennými papíry nebo investiční zprostředkovatel (IZ), poskytujeli současně s přijímáním a předáváním pokynů také poradenství, musí nejprve zjišťovat investiční profil klienta. Aby věděl, jak se klient v oblasti investic a trhů orientuje a zda rozumí jednotlivým pojmům. Podle toho určí, která služba a jak rizikové investice jsou pro něj nejvhodnější. A musí zdokladovat, že klient byl prověřen.

Čeští obchodníci mají bez výjimky investiční dotazník, který vychází z požadavků Evropské unie, což ČNB důkladně kontroluje.

„Žádný investiční dotazník jsem nevyplňoval,“ tvrdí pan Jiří. To pana Nevoleho dotazník neminul. „Bylo mi řečeno, že je to nutné kvůli ČNB, vyplňoval jsem jej pod vedeni´m pracovni´ka investičního zprostředkovatele a často i na jeho radu, co by bylo dobre´ vyplnit, aby to bylo průchodne´,“ popisuje. Pákové obchody, kvůli nimž Nevole přišel o veškeré investované prostředky, však nikdo nezmínil. Třeba u Markets.com není výjimkou páka 200 : 1, což znamená, že pokud se pohne hodnota investovaných prostředků jen o půl procenta, klient může přijít o vše. Páka této výše je běžná u obchodování s cizí měnou, ovšem ne u cenných papírů. Jiří navíc nemá podepsanou žádnou smlouvu, na jejímž základě by mohl kdokoli jeho peníze investovat nebo mu poskytovat v tomto směru poradenství.

Rady bez licence „Od začátku jsem byl tlačen do investic do ropy, jiné prostředky zhodnocení mi nabídnuty nebyly,“ tvrdí Jiří. „A když se obchody nedařily, což bylo prakticky neustále, doporučovali mi navýšit jmění a investovat dle zpráv z burzy, abych snížil ztráty a realizoval zisky,“ pokračuje. Jiřímu se podařilo si nahrát komunikaci se zprostředkovatelem, ve které dostává rady, co nakupovat, což bude zřejmě rozhodující pro případnou soudní dohru, na kterou se poškozený klient chystá.

Obchodování přes Markets.com pro něj zajišťovala firma Demarco a pro Nevoleho společnost Amidea. Jenže Demarco ani Amidea nemají na investiční poradenství licenci. Demarco je od července v likvidaci. Její registrace IZ u ČNB byla zrušena letos na jaře. Také Amidea má pouze licenci obchodníka s cennými papíry.

Jan Urban coby člen představenstva firmy Amidea týdeníku Euro řekl, že se společností SafeCap spolupracují zhruba tři čtvrtě roku a obsloužili pro ni stovky klientů. Poradenství ale neposkytují. „Nemáme na to licenci, klientům jsme jen zprostředkovali obchodování na účtu Trade.com, vysvětlili jsme jim, jak obsluhovat účet a jak to funguje,“ ujišťuje Urban.

Vyjádření SafeCap či společnosti Demarco se týdeníku Euro ani po urgencích nepodařilo získat. Mimochodem, jednatel společnosti Demarco David Moravec loni týdeníku Euro řekl, že v minulosti pro Markets.com zprostředkovával jen marketing, jinak že nemá se značkou nic společného.

Subjektů s registrací IZ je v Česku 7743 a je nad síly ČNB, aby je všechny uhlídala. Navíc v případě potíží může IZ bez problémů ukončit svou činnost a rozjet ji znovu pod jiným jménem. Loni dle evidence ČNB zaniklo 759 IZ, předloni dokonce 1271. Téměř 500 jich ale od srpna 2011 do současnosti vzniklo.

A dle obchodního rejstříku lze u některých vysledovat personální propojení.

Není tajemstvím, že čeští obchodníci s cennými papíry se od spolupráce s IZ odstřihli právě proto, že ve snaze získat investující klienty zprostředkovatelé porušovali pravidla.

A když bylo nejhůř, zavřeli krám a objevili se pod jinou značkou (viz Dvojí metr na obchodníky, Euro 43/2012).

Špinavé triky Klienti investují přes web pomocí speciálního účtu. Na začátku nechá systém klienta vydělat, pak už ale následují jen ztráty.

„Na počátku jsem investoval 2000 korun a ihned jsem vydělal sto procent,“ vzpomíná pan Jiří. Následovala ztráta 60 tisíc. Vložil ještě 200 tisíc, o které přišel. A na závěr ještě ztráta dalších 200 tisíc.

Hlavním fíglem jsou prodejní techniky a šikovní makléři. Ti dokážou přesvědčit i zoufalého investora, který přišel o stovky tisíc korun, aby poslal další peníze. Samozřejmě vše se slibem obřího zisku ve výši třeba i desetinásobku. Když cena ropy stoupne, makléř zavolá klientovi a pochlubí se, že si zrovna, než začala cena růst, nakoupil ropu. Pak hned prodal a vydělal 3000 dolarů.

„Říkal jsem si, že když to dokáže on, musím taky,“ vzpomíná Jiří. „Je ale zajímavé, že když jsem začal chvíli vydělávat, nikdy mi nešlo peníze okamžitě vybrat, klikal jsem naprázdno, jako by se stránky zasekly,“ popisuje další z triků.

Podle interních informací, které týdeník Euro získal, Češi proinvestovali v roce 2012 jenom přes Markets.com 300 milionů korun.

O tom se českým obchodníkům může jen zdát. Klienti Markets.com však o většinu svých investic přišli.

Centrální banka situaci řeší, ale konkrétní prý být nemůže. „Počet stížností na zahraniční obchodníky s cennými papíry poskytující přeshraniční služby v České republice nebo na osoby, které pro ně provádějí zprostředkovatelskou činnost, v poslední době vzrůstá nepřímo úměrně tomu, jak klesá počet stížností na domácí obchodníky s cennými papíry,“ uvedla Petra Hájková z odboru komunikace banky. „ČNB za tímto vývojem spatřuje zejména aktivity investičních zprostředkovatelů pokračujících v provozování podvodného podnikatelského modelu založeného na poskytování investičního poradenství s cílem přimět zákazníky k nadměrnému obchodování.“

Každý obchodník nebo IZ si musí dělat záznamy komunikace s klienty, kterými prokáže, že nejednal v rozporu s odbornou péčí.

Hlavní slovo by proto měla mít ČNB, která nemá zase tak svázané ruce, jak by se mohlo v případě zahraničních obchodníků registrovaných v zemi s benevolentním regulátorem zdát. Pokud by zjistila porušení pravidel ze strany SafeCap, měla by na své zjištění upozornit kyperského regulátora. A pokud nezajistí nápravu on, může ji zajistit ČNB sama, jak se lze dočíst v jednom z paragrafů zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Může to být napomenutí anebo v krajním případě pokuta ve výši 20 milionů korun. l

Některé praktiky SafeCap Investments mohou být za hranicí zákona, varují právníci. 7743 investičních zprostředkovatelů (IZ) v současnosti registruje ČNB. IZ mohou činnost kdykoliv ukončit a začít opět podnikat pod jiným jménem. Loni jich zaniklo 759, předloni dokonce 1271. Téměř 500 jich ale od srpna 2011 do současnosti vzniklo.

„Když jsem začal chvíli vydělávat, nikdy mi nešlo peníze okamžitě vybrat, klikal jsem naprázdno, jako by se stránky zasekly,“ popisuje pan Jiří, který s Markets.com prodělal téměř půl milionu korun.

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít