Jiří Čunek superstar

 Weikert 09. června 2015, 12:00  -  Petr Weikert
09. června 2015, 12:00

Být rok 2007, tahle zpráva plní titulní stránky novin. Dnes je rozhodování Ústavního soudu o Jiřím Čunkovi jen vyčpělým reliktem dávných časů a takřka nikdo si jej nevšímá. Přesto je důležité celý tenhle trapný příběh dovyprávět. Ústavní soud dnes odmítl Čunkovy výhrady k výsledkům sporů s klíčovou svědkyní a jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou a potvrdil mu omluvu a osmdesát tisíc pokuty.

Je to snad nejhorší konec, který tenhle laciný biják za velké prachy mohl mít. Vzpomeňte si, kolik sebral bodů Topolánkově vládě, jak katastrofálně otřásl důvěrou v českou justici, že vyhnal lidovce na čtyři roky ze sněmovny.

Síť všech soudních sporů, které ho provázely, asi nemá cenu rozplétat. Stačí snad jen připomenout, že bývalý vsetínský starosta měl v roce 2002 vzít úplatek z privatizace bytů. Jako potíž se to ukázalo později, kdy se stal předsedou KDU - ČSL a vicepremiérem Topolánkovy vlády.

Všechny možné i nemožné síly pak začaly v justici pracovat, aby se nic nestalo, a čím víc pracovaly, tím víc věcí se dělo. Bývalá státní zástupkyně Marie Benešová to shrnula termínem „justiční mafie“, což vyústilo v další soudní spor. Každý, kdo neunikl zprávám o kauze Jiřího Čunka, musel získat pocit, že žije v zemi, kterou ovládají temné síly.

Ale shrňme si po osmi letech výsledky: Stíhání za úplatek skončilo, trestný čin se podle státního zástupce Arifa Salichova nestal. Stíhání Marcely Urbanové kvůli křivé výpovědi skončilo stejně. Aktéři kauzy justiční mafie se dohodli smírem. Jiří Čunek je znovu starostou Vsetína a senátorem. Jediným prokázaným zlem byla pomluva sekretářky. Tak trochu si myslím, že za osm let se bude úplně stejně psát o kauze Petra Nečase.


Čtěte také další komentáře redaktorů Eura:

Dalibor za oceánem

S Milošem Zemanem přichází zákon... a končí prezident

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít