Jihlavská mezaliance

29. července 2013, 00:00 - jan hrbáček
29. července 2013, 00:00

Stíhaná bývalá pracovnice Energetického regulačního úřadu a člen poradního sboru šéfky této instituce pomáhají firmám k licencím

Pražský Žofín, květen tohoto roku. Konference o obnovitelných zdrojích. Záštitu poskytl Energetický regulační úřad (ERÚ) a premiér Petr Nečas. Summit pořádala společnost Czech Info Energy (CIE) a finančně ji podpořili všichni velcí hráči na energetickém trhu. Až sem to vypadá, že je vše v pořádku. Jenže není – společnost Czech Info Energy nabízí klientům pomoc se získáním licencí, a to právě na ERÚ.

Otočné dveře CIE sídlí v Jihlavě, nedaleko oficiálního sídla ERÚ. Jednateli firmy jsou bývalá specialistka odboru licencí ERÚ Ilona Floriánová (bytem v Jihlavě) a Pavel Prouza (bytem v Praze). Floriánovou stíhá policie za to, že poslední den roku 2010 umožnila získání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Pavel Prouza zase působí v poradním sboru předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Mimochodem také stíhané v kauze, ve které figuruje Floriánová.

„Společnost vznikla 28. března, webové stránky jim zaregistrovali 4. dubna. A 15. dubna už dělají konferenci se všemi velkými hráči. Žádná obchodní historie. Vzhledem k tomu, že je to nová firma a nemá v rejstříku žádné uzávěrky, nejde ale úplně natvrdo říct, že je někdo platí, i když bych si to mohl myslet,“ uvádí analytik Transparency International Stanislav Beránek.

Podle něj tato situace ukazuje, jak silně České republice chybí zákon o úřednících.

„V tomhle příběhu je to všechno pohromadě.

Střety zájmů, mechanismus otočných dveří – kdy jeden aktér odchází jako úředník a vrací se jako podnikatel nebo poradce v tom samém oboru, podezření na klientelismus a korupci podpořené i stíháním. Stát si u takhle významných úředníků není schopen ohlídat to, co umí každá korporace – konkurenční doložky,“ konstatuje Beránek.

VIP hosté nedorazili Konference pod záštitou ERÚ se konala jen krátký čas poté, co byla šéfka ERÚ obviněna v kauze dvou solárních elektráren v Chomutově. Premiér Petr Nečas ji veřejně podpořil a jeho zamýšlená účast na konferenci měla být pravděpodobně dalším gestem na podporu Aleny Vitáskové.

Poté, co se týdeník Euro Nečase zeptal, zda na konferenci dorazí, účast odřekl. Stejně jako ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a šéfové energetických gigantů.

Energetický regulační úřad nevidí ve spojenectví s Czech Info Energy problém. „ERÚ není v žádném smluvním vztahu s Czech Info Energy, za jejich služby nezaplatil ani korunu a konferenci na pražském Žofíně poskytl ERÚ pouze záštitu. Konference vznikla proto, že regulované subjekty a další účastníci trhu chtěli znát stanoviska ERÚ k nejrůznějším oblastem a úřad chtěl na jednom místě a veřejně sdělit svá stanoviska k dění v oblasti ochrany spotřebitele na energetickém trhu. Paní předsedkyně se ročně zúčastní několika podobných konferencí, záštitu udělí přibližně deseti podobným fórům ročně,“ vysvětluje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Zpětná vazba Alena Vitásková možný střet zájmů ve spolupráci s Floriánovou a Prouzou nevidí. „Pavel Prouza je dlouholetým odborníkem na energetiku a regulaci zejména, byl rovněž předsedou ERÚ. Je také dlouholetým členem poradního sboru bez nároku na finanční odměnu, členem rozkladové komise a celou dobu v energetice podniká. V byznysu je ostatně činná řada poradců členů vlády nebo Parlamentu. Jejich zpětná vazba je důležitá pro monitoring trhu a získávání informací,“ tlumočí slova šéfky ERÚ mluvčí Chvojka.

Aktivity Floriánové podle něj v rozporu se zákonem nejsou. „Paní Floriánová žádným způsobem nemůže vstupovat do rozhodovacích procesů uvnitř ERÚ a nemá možnost získávat jiné než standardní informace. Z hlediska práva je stále nevinná, dokud neprokáže opak nezávislý soud,“ dodává Chvojka.

Od začátku komplot?

Ilona Floriánová nechce případ komentovat. „Ke stíhání určitě nic říkat nebudu. Všechno je úplně jinak a já se k tomu nebudu vyjadřovat. Je to od začátku komplot,“ reagovala na otázky týdeníku Euro. „Odkázala bych vás spíš na pana Prouzu. Cítím v tom aktivitu druhé strany, které se nelíbí situace, co tu je,“ dodala.

„Nevidím souvislost s možným ovlivněním. Kdyby se to spojilo s tím, že bych mohl přes poradní sbor ovlivnit regulační podmínky pro ČEZ, prosím, to by dávalo smysl. Ale tam se toto neprobírá,“ říká Prouza.

Prouza se v energetice pohybuje od ukončení vysoké školy. Žofínskou konferenci si údajně vymyslel sám, branže prý chtěla, aby někdo za ERÚ vystoupil v širší sestavě a popsal, jak se bude trh vyvíjet dál. „Dohodli jsme se, že ERÚ do toho nedá ani korunu. Zrealizoval jsem to tak, že přispějí ti, co to chtějí slyšet,“ vysvětluje Prouza. l •

Horečka silvestrovské noci Ilona Floriánová zastupovala 30. a 31. prosince 2010 šéfa odboru licencí Luďka Pražáka. Přes ni se v poslední den roku podařilo získat licenci dvěma solárním elektrárnám v areálu chomutovských železáren – Saša Sun a Zdeněk Sun (křestní jména synů železáře Zdeňka Zemka, jimž oficiálně elektrárny patří). Podle policie Floriánová ignorovala skutečnost, že elektrárny nesplňují všechny náležitosti pro udělení licence, nebyly řádně zapojeny. Policie jí klade za vinu také to, že ačkoli neměla 31. prosince správní spis, řídila se doporučením zaslaným e-mailem jejím šéfem Luďkem Pražákem a licence vydala. Pražák byl v té době na dovolené, e-mail Floriánové dorazil ve tři čtvrtě na devět večer. Licence udělila k provozování obou elektráren na 25 let a na místě si tato rozhodnutí převzal zástupce majitele Karel Hadaš. l

O autorovi| jan hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít