Jasné zadání pro Česko a Babiše

03. února 2014, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
03. února 2014, 00:00

Nová vláda musí zlepšit podmínky pro podnikání. Znamená to překonat byrokratické „nejde to“, ale jinak budou náklady skoro nulové

Číst Mohameda El­Eriana se vyplácí, mimo jiné proto, že to, co říká o vyhlídkách a limitech dlouhodobého globálního růstu, lze vztáhnout i na růst české ekonomiky. El­Erian upozorňuje, že všichni s povděkem vnímají zlepšující se vyhlídky světové ekonomiky včetně návratu růstu do Evropy. Není však radno zapomínat, že to předznamenává konec období, kdy růst zachraňovaly extrémně nízké úrokové sazby a mimořádná podpora likvidity centrálními bankami.

Když zůstaneme v EU, je končící recese (letos zřejmě začne růst i evropský jih a Česko) vhodnou příležitostí podívat se na to, co ve skutečnosti evropské ekonomiky pro svůj růst udělaly ve strukturální oblasti. Nakolik fiskální restrikce a dohled trojky přinutily země odříznuté od tržního financování ke změnám na nabídkové straně jejich ekonomiky?

Nakolik se zjednodušily podmínky pro podnikání, které koneckonců hrají větší roli než pár procentních bodů v sazbě daně z příjmů? Co jsme udělali my?

Kdo nikdy vnitřně nepřijal, že jeho země bankrotuje proto, že něco dělal doma opravdu špatně, nikdy neudělá pořádnou strukturální reformu. A vše, k čemu je možné jej donutit, budou rozpočtové škrty a polovičaté reformy z donucení, a proto špatné, případně nějaký prodej majetku. Ano, poznali jste Řecko.

O Irsku jsem nikdy nepochyboval, ti si svoji bankovní bublinu nejméně jednu generaci opravdu nezopakují. V žebříčku Doing Business sestavovaném Světovou bankou jsou Irové na patnácté pozici o šest míst lepší než Němci, a dokonce o padesát než Italové. Jenže když se podíváte na žebříček každoročních top 10 skokanů, tak v něm od roku 2005 z ostře sledovaných figuruje pouze jediná země – kupodivu Řecko, a pouze jednou. S tímto heroických úsilím se mu podařilo proskákat na 72. místo.

Tomu se lze však posmívat pouze do té doby, než se porozhlédnete po Česku – na slušivém 75. místě. Přes všechny deklarace a přijaté strategie se s výjimkou insolvenčního řízení žádné skokové zlepšení v Česku neodehrálo. Nejde o to, že by se neudělalo nic, ale pokrok byl tak malý, že se země v mezinárodním srovnání stále propadá. Naposledy o sedm míst, už jsme i za tím vysmívaným Řeckem. Takže odpověď na otázku, co jsme udělali, zní, že jsme i v recesi úspěšně prokrastinovali. Od minulého týdne máme novou vládu, jejímž místopředsedou je jeden z nejúspěšnějších podnikatelů v zemi. Sluší se popřát hodně štěstí a odvahy, což míní autor zcela vážně.

A teď jasné zadání pro novou vládní sestavu: Zlepšit podmínky pro podnikání. To samo o sobě samozřejmě vyžaduje ohromné úsilí k potlačení byrokratických výmluv, že „to nejde“. Zároveň ale tato opatření ve skutečnosti nevyžadují téměř žádné rozpočtové výdaje. V zemi, kde se každý zaklíná růstem, investicemi a zaměstnaností, představuje odbourání byrokratických překážek a s tím spojených přímých nákladů i nákladů obětované příležitosti na straně podnikatelů to zdaleka nejefektivnější, co může vláda pro investice, zaměstnanost a růst udělat a co může Andrej Babiš prosazovat.

Jak se to bude dařit, ukáže změna pořadí v žebříčku v příštích letech. Stojí za to poznamenat, že země s nesrovnatelně nižší administrativní kapacitou dokázaly během jediného roku poskočit nahoru o dvacet i více příček.

Aby zadání úředníkům, co dělat, netrvalo příliš dlouho, zde je pomůcka: http://www.

doingbusiness.org/~/media/giawb/doing%20 business/documents/profiles/country/CZE.

pdf.

Zdroj: Evropská komise, Světová banka

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK, zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít