Japonsko, nová zbrojařská velmoc

30. listopadu 2015, 00:00 -
30. listopadu 2015, 00:00

Tokio využívá rostoucího napětí v Jihočínském moři a po zrušení 70 let starého zákazu chce vyvážet zbraně. Firmy jako Kawasaki a Mitsubishi se u vlád Indie, Austrálie, Británie a dalších zemí ucházejí o zbrojní kontrakty za desítky miliard dolarů.

Tokio a zbrojařské probuzení

Duben 2014 – premiér Šinzó Abe nechává upravit ústavu a schválit sadu zákonů, jež japonským firmám umožní prodávat do zahraničí zbraně a zbrojní systémy.

Květen 2015 – v Jokohamě probíhá třídenní zbrojní veletrh, první podobná akce od konce druhé světové války.

Listopad 2015 – na stole jsou kontrakty za desítky miliard dolarů.

Největší výrobci – Mitsubishi Heavy Industries Ltd., Kawasaki Heavy Industries Ltd., Hitachi, Toshiba.

1 procento japonského průmyslu tvoří výroba zbrojního charakteru.

4 japonské firmy jsou v první stovce žebříčku největších zbrojních výrobců institutu SIPRI. Největší z nich, Mitsubishi Heavy Industries, má desetinové tržby ve srovnání s největším americkým výrobcem, firmou Lockheed Martin.

Seznam potenciálních kupců:

Indonésie, Británie, Austrálie, Tchaj­wan, Vietnam, Indie, Filipíny, Malajsie; USA, Británie, Austrálie a Francie již odebírají dílčí technologické komponenty zbraňových systémů (například světelná čidla).

Zdroje: Stockholm International Peace Research Institute, The Diplomat, Bloomberg

NEJVĚTŠÍ HITY 1. ponorka Soryu Kawasaki Shipbuilding a Mitsubishi Heavy Industries společně vyrábějí ponorku Soryu, nejlepší a největší světový stroj své třídy. Její tichý dieselelektrický pohon citelně znesnadňuje nepříteli odhalení. O stroj má zájem australská vláda.

4000 tun váží ponorka Soryu

487 milionů dolarů je cena za kus

36 miliard dolarů čítá celková předpokládaná hodnota kontraktu

Thyssenkrupp AG (Německo) a DCNS (Francie) – konkurenti, kteří zřejmě přijdou zkrátka

2. záchranářský letoun US­2i ShinMaywa Industries Ltd. chce prodat do Indie 12 velkokapacitních letounů US­2i, původně vyrobených pro japonskou armádu; mádu; kontrakt by měl být podepsán do konce tohoto roku.

3. námořní výzvědný letoun P­1 Kawasaki vyrábí letoun P­1 určený k odhalování přítomnosti ponorek, Tokio jedná o prodeji jejich blíže nespecifikovaného množství s britskou vládou.

4. obojživelný invazní letoun Mitsubishi Heavy Industries vyvíjí obojživelný letoun, vhodný k vysazování vojáků na nepřátelských březích; nejlogičtějším klientem by měl být Washington.

5. velkokapacitní průzkumná loď O dodávkách lodí, které by mohly konkurovat stejným čínským plavidlům, jedná s Tokiem filipínská vláda. Zdroje: Bloomberg, The Diplomat

PEKING PROTI VŠEM Čína si nárokuje až 80 procent Jihočínského moře. Proti jsou Filipíny, Brunej, Malajsie, Tchaj­wan a Vietnam. Mořem ročně propluje zboží za pět bilionů dolarů. ekonomické zóny jednotlivých zemí podle OSN území, jež si nárokuje Čína Zdroj: UNCLOS, The Economist

CO HRAJE PRO… Japonci poskytují kupcům finanční pomoc, například v podobě bankovních záruk na půjčky, jimiž se transakce financují, což kupcům snižuje úroky. Tokijská vláda založila při ministerstvu obrany zvláštní úřad, jenž má na starost zbrojařské zakázky, zajišťuje kupcům výcvik a veškerý servis. Japonské technologie jsou žádané pro svoji vysokou kvalitu a spolehlivost.

… A CO HRAJE PROTI Kvalita japonských zbraní je neprověřená, protože po sedmdesát let byla jediným odběratelem japonská armáda, která ovšem za tu dobu nevedla jedinou válku. Tentýž fakt způsobuje, že japonští zbrojní výrobci mají prakticky nulovou zkušenost s marketingem. Většina Japonců byla proti ústavním změnám, které vedly ke zrušení zákazu zbrojního exportu; ani tamní firmy se zbrojní výrobou nechlubí. Relativně nepočetná produkce dosud provoz japonských zbrojních firem prodražovala.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít