Jánošíci, vzor 2014

20. října 2014, 00:00 - Petr Weikert
20. října 2014, 00:00

Receptem na úspěch v pražských volbách bylo postavit se „machům“ z ODS

Rebelové ovládli pražské komunální volby. Kandidáti různých nezávislých sdružení získali celkem 238 křesel v pražských obvodech, což je z celkového počtu více než dvacet procent. Největší úspěch sdružení zaznamenala v třetím, sedmém, desátém a jedenáctém obvodu. Nyní nastává čas, kdy se pouliční bojovníci proti hazardu a developerům budou muset sami začít podílet na vládě.

Sledovaný vítěz Hnutí pro Prahu 11 získalo osmnáct mandátů a převálcovalo svoje konkurenty včetně ANO nebo podobně znějícího Pro Prahu, tedy projektu Zbyňka Passera. Vede ho místní aktivista Jiří Štyler, který bude dost pravděpodobně příštím starostou Jižního Města. Jeho jméno se poprvé do širšího povědomí dostalo před lety v kauze sledování nepohodlných pražských politiků. Indicie tehdy vedly k bezpečnostní agentuře ABL někdejšího šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, agentura měla údajně shánět kompromitující materiály na politiky a vystudovaný strojař Štyler byl mezi nimi.

Mezi jeho největší záseky patří stopka pro mrakodrap na Litochlebském náměstí, který měla stavět firma s nejasnou majetkovou strukturou. Pod hesly jako „s kmotry jsme se neskmotřili“ nebo „s developery se nekamarádíme“ teď vede Štyler jednání o budoucí koalici s ANO a TOP 09. Předtím byla Praha 11 baštou starosty Dalibora Mlejnského, zvoleného původně za ODS. Právě jeho přátelství s Vítem Bártou mělo stát za sledováním konkurenčních politiků.

Hrdina z davu v Praze 7 se jmenuje Jan Čižinský. Učitel dějepisu a latiny uspěl v komunálních volbách až na třetí pokus. Čižinský stál například za uspořádáním úspěšného referenda, které Prahu 7 zavázalo, že za budovu nové radnice nesmí vynaložit více než půl miliardy korun, když původně uvažovala o dvojnásobku. Podílel se také na zviditelnění kauzy neprůhledného rozdělování bytů mezi politiky, úředníky a jejich příbuzné. Čižinského kandidátka získala 43 procent hlasů a na koalici se už dohodla s nezávislou Koalicí pro 7. V Praze 7 tak končí nadvláda ODS, konkrétně starosty Marka Ječménka, který už ve volbách nekandidoval. ODS zůstane se třemi křesly zřejmě v opozici. Čižinský teď bude chtít kromě stavby nové radnice z pozice budoucího starosty také řešit údajně nevýhodnou smlouvu na pronájem pozemku nad Parkhotelem, kde má vyrůst nákupní galerie.

Rebel z Prahy 3 se dostal do povědomí svým mušketýrským knírkem – jmenuje se Matěj Stropnický a je dlouholetým představitelem levicového křídla Strany zelených.

O knírku mimochodem v bulváru prohlásil, že si jej nechal narůst schválně, a pochvaloval si, jakou v kampani vzbudil pozornost. Syn ministra obrany má také silnou ambici stát se žižkovským starostou. Jeho sdružení Žižkov (nejen) sobě vyhrálo se sedmadvaceti procenty a má jedenáct křesel v zastupitelstvu. O koalici jedná s TOP 09. Stropnický bojuje třeba za to, aby z Nákladového nádraží Žižkov byl veřejný park, a ne nová obytná čtvrť. Nespokojencům z Prahy 3 pomohlo také to, že městská část byla dlouho, ať už oficiálně či skrytě, pod kuratelou bývalého šéfa ODS v Praze 3 Pavla Hurdy.

Kolik hlasů umí Hrdlička Praha 10 je zase považována za území Tomáše Hrdličky, vyloučeného člena ODS spjatého s érou Pavla Béma. Radnici tam vedl rovněž někdejší člen ODS Bohumil Zoufalík (dnes Nezávislí pro Prahu 10), před ním Milan Richter z ODS. Oba se do zastupitelstva dostali, jejich strany mají pět křesel. Pro Tomáše Hrdličku by to nebyla zajímavá zpráva, kdyby ovšem neměl v zastupitelstvu další blízké.

Konkrétně Radmilu Kleslovou, Zoufalíkovu místostarostku původně zvolenou za ČSSD, nyní v dresu ANO. Hrdlička v rozhovoru pro Echo 24 Radmilu Kleslovou pochválil jako organizačně velmi zdatnou, zároveň ale také řekl, že se s ní nevídá. Za součást „Hrdličkovy koalice“ ji nicméně považuje Jan Kasl, který kvůli ní námluvy s ANO ukončil, stejného názoru je i končící primátor Tomáš Hudeček.

Pokud by se ANO přece jen s oběma stranami dalo dohromady, šlo by v součtu o čtrnáct hlasů, s podporou ČSSD už dokonce o devatenáct hlasů. Radmila Kleslová to ale nebude mít jednoduché, koalice se nezamlouvá kandidátce na pražskou primátorku za ANO Adrianě Krnáčové.

Tyto dvě dámy mezi sebou mají mimochodem více rozporů, které mohou v budoucnu pražské ANO ohrozit. To dlouhodobé rozpory už v podstatě rozložily pražskou TOP 09. Minulý týden vyvrcholily rezignací jak lídra Tomáše Hudečka, tak jeho rivala Jiřího Vávry.

Členové TOP 09 z „desítky“ mají navíc blízko k Hrdličkovi. Pokud by tak k devatenácti hlasům přibylo dalších osm, byla by to pohodlná koaliční většina, nebo nehledě na koalici alespoň většinová shoda v zastupitelstvu.

Jánošíkovským sdružením Prahy 10 je Vlasta. Získala nejvíce procentních bodů a osm křesel v zastupitelstvu. Vlasta je sdružením nezávislých kandidátů, lidovců, členů LES a Pirátů. Úspěch sdružení postavilo na kritice politiky radnice, například rámcové smlouvy na stavební zakázky nebo dostavby budovy úřadu. Souboj o vedení Prahy 10 bude asi tím nejzajímavějším, co se bude v Praze dít. Rozhodující mohou být nakonec i dva hlasy místní KSČM nebo verdikt soudu, jestli se v oblasti kupčilo s hlasy. Sdružení Oživení už avizovalo, že zachytilo předvyplněné hlasovací lístky v domově důchodců ve prospěch Nezávislých pro Prahu 10 a kandidáta ODS Richarda Černého. l

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít