Jak uvařit drahou intervenci z nekvalitních surovin

01. prosince 2014, 00:00 - MARTIN MAŠÁT
01. prosince 2014, 00:00

Pokud ČNB míří na inflaci na úrovni dvou procent, pak meziroční chyba v řádu procent je dost podstatný problém

Na počátku listopadu jsme oslavili roční výročí od umělého oslabení české koruny. Argumenty pro a proti se popsaly stohy papírů a deflaci (poklesu cen), resp. vlivům kurzu koruny začali rozumět všichni včetně nemluvňat a topinkovačů.

Podívejme se na celou událost ještě z jednoho (přinejmenším asi 180.) úhlu. Zapomeňme, zda intervence ano, či ne, ale soustřeďme se na Českou národní banku (ČNB). Měla opravdu v rukávu tak silné trumfy, tedy tak přesné modely, aby použila intervenčního žolíka?

Přesný odhad s nepřesným výsledkem V listopadu loňského roku zveřejnila ČNB svůj model, který předpovídal vývoj cenové hladiny před aplikací intervence a po ní. Stojí za to se podívat, jak dopadly prognózy vývoje inflace, které stály za rozhodnutím utratit 200 miliard korun a snížit majetek Čechů vyjádřený v eurech o bezmála deset procent. Pokud k tehdejší analýze centrální banky doplníme aktuální inflaci a výsledky prognózy inflace z posledního zasedání bankovní rady (6. listopadu 2014), uvidíme podivuhodné věci (viz graf ).

Přerušovaná čára ukazuje alternativní odhad vývoje inflace při použití měnové intervence. Model alternativní průběh inflace odhadl asi o jedno procento výše než předpokládaný vývoj inflace bez intervence (plná čára). Plný bod ukazuje současnou úroveň nedávno zveřejněné inflace (meziroční inflace v říjnu byla 0,7 procenta).

Uběhl právě jeden rok a i přes použití intervence a vynaložení obrovských finančních prostředků je současná inflace o více než jedno procento níže, a dokonce i pod plnou čarou (odhadem vývoje inflace bez použití intervence). Prognóza inflace na polovinu příštího roku je skoro o dvě procenta níže, než slibovala prognóza před rokem. Pokud centrální banka míří na inflaci na úrovni dvou procent, pak meziroční chyba v řádu procent je dost podstatný problém. Z levnýCh sURovIn lUXUsnÍ oBĚd neUvařÍTe Ne že by model nebyl komplexní a nebyl dostatečně otestován. Problém je, že naše ekonomika je prostě velmi otevřená, a tak největší vliv na inflaci mají (vedle administrativních zásahů) vnější faktory. Ono je hezké mít „supermegapřesný“ model, který zahrnuje množství faktorů a který spočítá výsledek na pět desetinných míst, ale pokud jsou vstupní údaje zase a jen určitými odhady, těžko lze takovému modelu věřit. Určitě bych mu nedával takovou moc, aby řídil rozhodování naší centrální banky.

Zmíněné nepřesnosti dostanou ještě větší váhu, pokud si uvědomíme, jak přesně chce řídit vývoj inflace Česká národní banka. Při nepřesnosti modelů a neohrabanosti nástrojů není bankovní radě co závidět. Navíc mám nyní trochu obavy, když si uvědomím, že model pracuje dál a neustále formuje názory členů bankovní rady.

Uznávám, že proti chudáku modelu se spojily všechny vstupní parametry: hrubý domácí produkt v zahraničí se plouží u země, úroky jsou na nule, ropa je nejlevnější za několik posledních let a podobně. Jen je překvapivé, když současné hodnoty exogenních veličin jsou mimo původní odhady, proč s tím nikdo nepočítal.

Vlastně si můžeme oddychnout, že původní odhady vstupních proměnných byly tak nepřesné. Kdyby vstoupily do modelu přesně tak, jak dnes vypadají, tak by intervence musela cílit oslabení koruny ne v řádu procent, ale spíše desítek procent a koruna se dnes mohla pohybovat třeba kolem 40 korun za euro.

PřÁnÍ oTCem mYŠlenkY Současný trend inflace jde směrem nahoru (dle poslední prognózy), a jak ukazuje nevyplněný bod v grafu, měla by se pohybovat v polovině příštího roku již nad jedním procentem. Současná data z české ekonomiky ukazují na mírné zlepšení ekonomického růstu a určitý pokles nezaměstnanosti, ale jsou tu opět silné protiinflační faktory.

Pokud neporoste Německo, které pojme třetinu našeho exportu (vývoz představuje 80 procent českého HDP), jestliže cena ropy bude hluboko pod 90 dolary, pokud bude stále klesat cena komodit a cena dovážených potravin bude nízká, tak ani pár dnů stará předpověď asi nevyjde a prognóza bude patrně opět zbytečně optimistická.

Co dál? Další intervence, nebo se konečně přestane strašit mírným poklesem cen? A nesnaží se nás jen centrální banka přesvědčit, že inflace je a bude výše, i když jí to již pár let nevychází?

Mám poslední dobou trochu obavu, co nového výše zmíněný model naší centrální bance poradí. Je vlastně tak přesný, jako jsou přesné jeho nepřesné vstupy. Nebojím se ani tak o správný úsudek pánů z bankovní rady, spíše se bojím kreativity modelu – aby zase velice přesně neukázal něco, co se nestane! ?

Problém je, že naše ekonomika je prostě velmi otevřená, a tak největší vliv na inflaci mají (vedle administrativních zásahů) vnější faktory.

O autorovi| MARTIN MAŠÁT • portfolio manager investicní spolecnosti Partners

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít