Jak uvařit drahou intervenci z nekvalitních surovin

01. prosince 2014, 00:00 - MARTIN MAŠÁT
01. prosince 2014, 00:00

Pokud ČNB míří na inflaci na úrovni dvou procent, pak meziroční chyba v řádu procent je dost podstatný problém

Na počátku listopadu jsme oslavili roční výročí od umělého oslabení české koruny. Argumenty pro a proti se popsaly stohy papírů a deflaci (poklesu cen), resp. vlivům kurzu koruny začali rozumět všichni včetně nemluvňat a topinkovačů.

Podívejme se na celou událost ještě z jednoho (přinejmenším asi 180.) úhlu. Zapomeňme, zda intervence ano, či ne, ale soustřeďme se na Českou národní banku (ČNB). Měla opravdu v rukávu tak silné trumfy, tedy tak přesné modely, aby použila intervenčního žolíka?

Přesný odhad s nepřesným výsledkem V listopadu loňského roku zveřejnila ČNB svůj model, který předpovídal vývoj cenové hladiny před aplikací intervence a po ní. Stojí za to se podívat, jak dopadly prognózy vývoje inflace, které stály za rozhodnutím utratit 200 miliard korun a snížit majetek Čechů vyjádřený v eurech o bezmála deset procent. Pokud k tehdejší analýze centrální banky doplníme aktuální inflaci a výsledky prognózy inflace z posledního zasedání bankovní rady (6. listopadu 2014), uvidíme podivuhodné věci (viz graf ).

Přerušovaná čára ukazuje alternativní odhad vývoje inflace při použití měnové intervence. Model alternativní průběh inflace odhadl asi o jedno procento výše než předpokládaný vývoj inflace bez intervence (plná čára). Plný bod ukazuje současnou úroveň nedávno zveřejněné inflace (meziroční inflace v říjnu byla 0,7 procenta).

Uběhl právě jeden rok a i přes použití intervence a vynaložení obrovských finančních prostředků je současná inflace o více než jedno procento níže, a dokonce i pod plnou čarou (odhadem vývoje inflace bez použití intervence). Prognóza inflace na polovinu příštího roku je skoro o dvě procenta níže, než slibovala prognóza před rokem. Pokud centrální banka míří na inflaci na úrovni dvou procent, pak meziroční chyba v řádu procent je dost podstatný problém. Z levnýCh sURovIn lUXUsnÍ oBĚd neUvařÍTe Ne že by model nebyl komplexní a nebyl dostatečně otestován. Problém je, že naše ekonomika je prostě velmi otevřená, a tak největší vliv na inflaci mají (vedle administrativních zásahů) vnější faktory. Ono je hezké mít „supermegapřesný“ model, který zahrnuje množství faktorů a který spočítá výsledek na pět desetinných míst, ale pokud jsou vstupní údaje zase a jen určitými odhady, těžko lze takovému modelu věřit. Určitě bych mu nedával takovou moc, aby řídil rozhodování naší centrální banky.

Zmíněné nepřesnosti dostanou ještě větší váhu, pokud si uvědomíme, jak přesně chce řídit vývoj inflace Česká národní banka. Při nepřesnosti modelů a neohrabanosti nástrojů není bankovní radě co závidět. Navíc mám nyní trochu obavy, když si uvědomím, že model pracuje dál a neustále formuje názory členů bankovní rady.

Uznávám, že proti chudáku modelu se spojily všechny vstupní parametry: hrubý domácí produkt v zahraničí se plouží u země, úroky jsou na nule, ropa je nejlevnější za několik posledních let a podobně. Jen je překvapivé, když současné hodnoty exogenních veličin jsou mimo původní odhady, proč s tím nikdo nepočítal.

Vlastně si můžeme oddychnout, že původní odhady vstupních proměnných byly tak nepřesné. Kdyby vstoupily do modelu přesně tak, jak dnes vypadají, tak by intervence musela cílit oslabení koruny ne v řádu procent, ale spíše desítek procent a koruna se dnes mohla pohybovat třeba kolem 40 korun za euro.

PřÁnÍ oTCem mYŠlenkY Současný trend inflace jde směrem nahoru (dle poslední prognózy), a jak ukazuje nevyplněný bod v grafu, měla by se pohybovat v polovině příštího roku již nad jedním procentem. Současná data z české ekonomiky ukazují na mírné zlepšení ekonomického růstu a určitý pokles nezaměstnanosti, ale jsou tu opět silné protiinflační faktory.

Pokud neporoste Německo, které pojme třetinu našeho exportu (vývoz představuje 80 procent českého HDP), jestliže cena ropy bude hluboko pod 90 dolary, pokud bude stále klesat cena komodit a cena dovážených potravin bude nízká, tak ani pár dnů stará předpověď asi nevyjde a prognóza bude patrně opět zbytečně optimistická.

Co dál? Další intervence, nebo se konečně přestane strašit mírným poklesem cen? A nesnaží se nás jen centrální banka přesvědčit, že inflace je a bude výše, i když jí to již pár let nevychází?

Mám poslední dobou trochu obavu, co nového výše zmíněný model naší centrální bance poradí. Je vlastně tak přesný, jako jsou přesné jeho nepřesné vstupy. Nebojím se ani tak o správný úsudek pánů z bankovní rady, spíše se bojím kreativity modelu – aby zase velice přesně neukázal něco, co se nestane! ?

Problém je, že naše ekonomika je prostě velmi otevřená, a tak největší vliv na inflaci mají (vedle administrativních zásahů) vnější faktory.

O autorovi| MARTIN MAŠÁT • portfolio manager investicní spolecnosti Partners

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít