Jak ukrást Karlštejn

20. ledna 2014, 00:00 - Vadim Fojtík
20. ledna 2014, 00:00

Miliardář Světlík chce kvůli sporu o akcie společnosti VTK Group podat trestní oznámení na zločinné spolčení skupiny osob

Válka miliardářů Jana Světlíka a Karla Komárka o akcie firem, které patří do uskupení Vítkovice, vstoupila do další fáze. Aktuálně nejde o nic menšího než o padesát procent akcií společnosti VTK Group, jejímž prostřednictvím ovládá Světlík mimo jiné i firmu Vítkovice Holding. Hodnota padesátiprocentního balíku akcií VTK se pohybuje kolem pěti miliard korun.

Světlík nynější spor popisuje jako pokus o brutální loupež. Komárek zase tvrdí, že s kauzou nemá nic společného. Některé informace, které objevil týdeník Euro, ale Komárkovo tvrzení zpochybňují.

Likvidátor zasahuje Před několika týdny na scénu vstoupila takřka neznámá společnost King Dawn, respektive její likvidátor Pavel Farský. Ten tvrdí, že v majetku firmy, kterou likviduje, jsou i akcie společnosti VTK Group, konkrétně padesátiprocentní podíl, jehož hodnota se aktuálně pohybuje kolem pěti miliard korun.

„Akcie jsou evidovány v účetnictví společnosti King Dawn od roku 2006 a z listin, které mám k dispozici, jako jsou účetnictví či smlouvy, nevyplývá, že by společnost akcie převedla na jinou osobu,“ vysvětlil v médiích Pavel Farský.

„Společnost by měla mít akcie ve své dispozici, protože tomu tak není, opakovaně jsme se obrátili na společnost VTK Group i Světlíka se žádostí o informace, ty nám ale nebyly poskytnuty,“ dodal likvidátor King Dawnu. Farský se obrátil na soud s návrhem na umořovací řízení.

V praxi to neznamená nic jiného, než že k soudu musejí přijít akcionáři Vítkovic a prokázat, že své podíly ve firmě drží oprávněně. „Skupinu od počátku ovládám já a pánové Šiler a Juřík, kteří stáli u vzniku firmy VTK a jsou jejími akcionáři dodnes,“ tvrdí Světlík. Týdeník Euro opakovaně žádal o rozhovor i Karla Komárka mladšího. Ten prostřednictvím svého tiskového mluvčího vzkázal, že nemá zájem.

Lhůta, do které musí Světlík a spol. prokázat oprávněnost držení akcií, končí 30. července letošního roku. Pokud se nikdo nepřihlásí (což není moc reálná varianta) nebo neprokáže oprávněnost jejich držení, soud vydá akcie nové a ty připadnou firmě King Dawn.

Schovaný podíl Spory o akcie vítkovických firem začaly v roce 2005. Do zmíněného období se datuje i vznik aktuální kauzy. Jako součást války proti Světlíkovi rozjel Komárek i několik arbitrážních řízení, ve kterých se domáhal relativně velkého odškodnění. V případě prohry by musel část hradit ze svého i Světlík.

Advokáti tehdy Světlíkovi doporučili, že s ohledem na tuto hrozbu bude mnohem výhodnější, když akcie VTK Group bude místo fyzických osob vlastnit právnická osoba.

A tehdy Světlík a jeho další dva společníci z VTK skutečně převedli akcie na společnost King Dawn. „Nikdy jsem své akcie nepustil z dohledu,“ tvrdí Světlík. Později ovšem Světlík a jeho společníci akcie opět převzali.

Za vším hledej Komárka Světlíkovi lidé jsou přesvědčeni, že za současným atakem stojí majitel KKCG Karel Komárek mladší a podnikatel Daneš Zátorský.

Oba byznysmeni spolupracují na projektu společnosti Job Air Technic. Na stejném projektu se chtěl podílet i Světlík. Nakonec z něj ale rychle vycouval, když transakci označil za velmi nevýhodnou.

Ale zpět k akciím VTK. Mluvčí Komárkovy firmy KKCG Dan Plovajko účast ve sporu odmítl. Stejně reagoval i Zátorský. Několik faktů však jejich tvrzení rozporuje. Za firmou King Dawn stojí společnost Zervania Limited, jejímž jménem jedná advokát Martin Doleček.

Stejný advokát, který zastupuje skupinu KKCG v soudních přích se Světlíkem. Komárek by tak mohl mít prostřednictvím právního zástupce Dolečka vliv i nad děním ve společnosti King Dawn.

A je tu také další linka, ta pro změnu propojuje King Dawn s podnikatelem Danešem Zátorským. Firma King Dawn dlouho sídlila na stejné adrese jako Zátorský, David Fiedler a jeho koncipient Daniel Barč. Ten je v současnosti ředitelem společnosti Job Air Technic, ve stejném místě sídlila i jejich skupina Geofin.

Zdroje týdeníku Euro navíc tvrdí, že se Komárek v kuloárech nechal několikrát slyšet, že je připraven dotáhnout spor se Světlíkem do vítězného konce a že má k dispozici další možnost, jak svého cíle dosáhnout. S ohledem na Komárkovy dřívější podnikatelské metody lze předpokládat, že využije každou příležitost naplnit svůj záměr – ovládnout významný podíl ve skupině Vítkovice a zbavit se jejího současného vládce Jana Světlíka.

Protiútok „V současném účelovém spojení KKCG a Zátorského firem vidíme jednoznačně novou snahu ovládnout skupinu VTK, a to i za cenu brutálního podvodu,“ sdělil týdeníku Euro Světlík. Aktivity likvidátora firmy King Dawn a jeho případných „kompliců“ – tedy Komárka juniora – považuje za podvod, který je svým rozsahem srovnatelný se snahou prvorepublikového spekulanta prodat státní hrad Karlštejn americkému byznysmenovi.

Šéf a spolumajitel firem uskupených kolem Vítkovic nepovažuje spor o padesátiprocentní balík akcií VTK za tak velkou hrozbu, jak jej média v posledních dnech popisují.

Nic prý ale nehodlá podcenit a na spor se pečlivě připravuje. Detaily nicméně nechtěl komentovat. „Kauza je stále velmi živá, zachytili jsme ji včas. Máme a sbíráme potřebné důkazy a dokumenty, které nebudeme zveřejnovat, nechceme protistraně odhalit svou strategii,“ řekl Světlík. Současně s tím ale upozornil, že jeho advokáti podají v relativně brzké době trestní oznámení na zločinné spolčení skupiny osob. Tím by se celá záležitost dostala do zcela jiné roviny. Až doposud se totiž Světlík Komárkovým atakům spíše bránil.

Současný spor je jedním z mnoha, které oba miliardáři vedou. Patrně nejznámější je boj o 45procentní podíl ve firmě Vítkovice Holding. Původně akcie vlastnil podnikatel David Beran, který je měl následně prodat Komárkovi. Světlík ale tvrdil, že má na podíl předkupní právo. Zmíněný 45procentní balík skončil v soudní zástavě a nikdo s ním nesměl disponovat. Toho využil Světlík a na valné hromadě prosadil navýšení kapitálu z 63 milionů na 252 milionů korun.

Tím sporný podíl naředil ze 45 procent na 11,25 procenta. Sporné akcie ale stále leží v soudní úschově, i když Světlík drží v ruce několik pravomocných rozsudků o jejich vydání. Právní bitva může pokračovat. l

Za firmou King Dawn stojí společnost Zervania Limited, jejímž jménem jedná advokát Martin Doleček. Stejný advokát, který zastupuje skupinu KKCG v soudních přích se Světlíkem.

O autorovi| fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít