Jak udržet Česko v tempu

09. března 2015, 00:00 - WESTON STACEY
09. března 2015, 00:00

Politici si musejí uvědomit, že bez otevřenosti a důvěry občanů hospodářský růst nemohou udržet

Česká republika těží z léta trvajících investic do výrobního sektoru. Podle Atlasu ekonomické komplexity, indexu mapujícího produkci země a složení jejích vývozů a dovozů, je Česká republika na 8. místě.

Toto umístění má z velké části na svědomí transfer technologií a know­how prostřednictvím přímých zahraničních investic. Na úspěchu mají však podíl i místní podnikatelé, jako jsou například Zbyněk Frolík z Linetu nebo Václav Muchna ze společnosti Y Soft. Další fáze hospodářského růstu již závisí na prosperitě jejich firem a schopnosti ponechat podstatné prvky výroby v České republice.

A jak jim může být nápomocna česká vláda? V první řadě by neměla dělat nic, nestavět žádné překážky, které by podnikatelům bránily v rozvoji podnikání. Prostředí nejistoty růst paralyzuje. Firmy vytvářejí nová pracovní místa s tím, že jim vydělají víc, než je budou stát. Vládní politika je v této rovnici jednou z proměnných. A čím nepředvídatelnější je, tím méně nových pracovních míst podniky vytvoří. Zatím to vypadá, že stávající vláda tuto kauzalitu chápe. Zvolnila například v tempu každoročního předělávání daňové politiky a místo zvyšování sazeb se zaměřila na výběr daní. Stabilní a relativně nízké daně jsou nejlepší možností, jak snížit počet lidí bez práce.

VÝZKUM A EXPORT Samotná vládní nečinnost ale nestačí. Prvním krokem, který může vláda učinit, je propojení výdajů na výzkum s exportní politikou.

Ve střednědobém horizontu bude hospodářská prosperita České republiky závislá na vyšší hodnotě exportovaných produktů založené na inovacích. Vláda by mohla spustit pilotní program kofinancování základního a aplikovaného výzkumu nezbytného pro exportéry produktů s vysokou přidanou hodnotou. Díky tomuto programu budou schopni vyvinout další generaci již úspěšných výrobků.

Kolem takovýchto podniků by mohla být vystavěna lepší infrastruktura. Investice do silnic, letišť, škol a dalších veřejných statků jsou pro prosperitu země určující. Není podstatné, kolik peněz vláda za veřejné statky je třeba měřit hodnotu vytvořenou z každé utracené koruny, nikoli celkový objem utracených peněz. Veřejné zakázky bohužel stále budí dojem, že primární snahou je usnadnit utrácení peněz a zároveň minimalizovat odpovědnost politiků za výsledky utrácení.

Nadějně vypadá aktivita Jana Farského a skupiny starostů, kteří začali sdílet zkušenosti pomáhající komunálním politikům lépe rozhodovat. Změna zákona totiž upraví jen podmínky rozhodování, skutečně důležité je, jestli se podaří vytvořit a rozšířit praktiky správného rozhodování.

NEVĚŘÍCÍ ČEŠI Správná rozhodnutí jsou téměř vždy výsledkem nesnadného rozhodování. Protože úkolem vlády je v podstatě přerozdělování soukromého bohatství, každá politika někomu pomáhá a někomu škodí. K provedení zásadních reforem (penzijní, zdravotnické) vláda potřebuje, aby veřejnost věřila tomu, že užitek z jejích rozhodnutí bude mít více lidí než jen malá skupinka politiků a podnikatelských elit. V hodnocení důvěry veřejnosti v politiky se v průzkumu Světového ekonomického fóra z roku 2014 Česká republika umístila na 139. místě (ze 144 zemí). Na jedné straně jde o imaginární pořadí, protože naše vláda poskytuje lepší služby než například vláda Ukrajiny nebo Řecka a obě země se umístily před námi, na straně druhé je to realita, pořadí ukazuje, jak to veřejnost cítí.

Řadu let členové vlády reagují na veřejnou kritiku jako obviněný teenager: přestali veřejnost seznamovat s tím, co dělají. A to může být největším ohrožením budoucího vývoje prosperity země. Kdy si politici uvědomí, že důvěru veřejnosti potřebují a že si ji musejí zasloužit?

Změna zákona o veřejných zakázkách upraví jen podmínky rozhodování. Skutečně důležité je, jestli se podaří vytvořit a rozšířit praktiky správného rozhodování.

O autorovi| WESTON STACEY, výkonný ředitel Americké obchodní komory

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít