Jak si Nečas vyšel v Bruselu na procházku

11. února 2013, 00:00 - Johanna Grohová
11. února 2013, 00:00

EUROGLOSA Bruselská bublina euroúředníků, diplomatů, politiků, novinářů a lobbistů je svět sám pro sebe, který často nerozumí tomu, že lidé žijící jen kousek dál řeší poněkud jiné problémy a mají celkově odlišné zájmy. Bruselský summit o velkém unijním rozpočtu, který se tradičně odehrává za zdmi fádní budovy Evropské rady na náměstí Schuman, je věrným důkazem propasti mezi eurosvětem a ostatním světem.

Pro obyvatele eurobubliny je summit vzrušující místo. Většina lidí dokáže vyčíslit, o kolik peněz jde, co jsou největší body svárů, připomenout postoje klíčových zemí a doplnit, že to stejně ještě musí schválit europarlament, což není vůbec jisté.

Dlouhé hodiny vyjednávání na místě sledují desítky novinářů, kteří zaujatě diskutují o tom, kdo, co, jak a proč a hlavně kolik. Blogují z místa například o tom, jak nad ránem zašel do tiskového baru belgický premiér Elio Di Rupo, aby znavené reportéry povzbudil. Či o tom, že ještě předtím budovu na chvíli opustil český premiér Petr Nečas, čímž prý přidělal starosti belgické policii, co si s ním při jeho návratu počne. Byl totiž upozorněn, že se nebude moci vrátit bez auta a doprovodu policejních motorek.

Jde o malé detaily, ale snaze novinářů vnést do popisování summitového dění trochu lidskosti, se lze sotva divit. Politiky uvidí jen na úvod summitu, pak se všechno odehrává za zavřenými dveřmi a informace jsou jen z doslechu.

Spekulace se nicméně šíří díky novým technologiím rychlostí blesku. Dlouholetí zpravodajové se těší pozornosti novinářů, kteří přijeli do Bruselu se svým premiérem jen na dobu summitu. Mívají o dění kolem lepší přehled a také mohou poskytnout exkurz do minulosti, kdy se summity ještě konaly v metropolích EU předsedajících států.

Když se domlouval poslední unijní rozpočet v roce 2005, tak se summity už přemístily nastálo do Bruselu. V budově Rady tehdy ještě neexistovalo bezdrátové připojení na internet a novináři se tísnili v suterénu. Nyní mají vyhrazené celé atrium.

Dnes ale nemusíte na místě ani být, protože dění minutu po minutě tušíte z Twitteru, který používají jak zpravodajové, tak sami politici, v čele s unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. Všechny tiskové konference se pak přenášejí online. Špatná zpráva pro bruselské zpravodaje, kterých kvůli krizi stále ubývá.

O autorovi| Johanna Grohová * spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít