Jak si Nečas vyšel v Bruselu na procházku

11. února 2013, 00:00 - Johanna Grohová
11. února 2013, 00:00

EUROGLOSA Bruselská bublina euroúředníků, diplomatů, politiků, novinářů a lobbistů je svět sám pro sebe, který často nerozumí tomu, že lidé žijící jen kousek dál řeší poněkud jiné problémy a mají celkově odlišné zájmy. Bruselský summit o velkém unijním rozpočtu, který se tradičně odehrává za zdmi fádní budovy Evropské rady na náměstí Schuman, je věrným důkazem propasti mezi eurosvětem a ostatním světem.

Pro obyvatele eurobubliny je summit vzrušující místo. Většina lidí dokáže vyčíslit, o kolik peněz jde, co jsou největší body svárů, připomenout postoje klíčových zemí a doplnit, že to stejně ještě musí schválit europarlament, což není vůbec jisté.

Dlouhé hodiny vyjednávání na místě sledují desítky novinářů, kteří zaujatě diskutují o tom, kdo, co, jak a proč a hlavně kolik. Blogují z místa například o tom, jak nad ránem zašel do tiskového baru belgický premiér Elio Di Rupo, aby znavené reportéry povzbudil. Či o tom, že ještě předtím budovu na chvíli opustil český premiér Petr Nečas, čímž prý přidělal starosti belgické policii, co si s ním při jeho návratu počne. Byl totiž upozorněn, že se nebude moci vrátit bez auta a doprovodu policejních motorek.

Jde o malé detaily, ale snaze novinářů vnést do popisování summitového dění trochu lidskosti, se lze sotva divit. Politiky uvidí jen na úvod summitu, pak se všechno odehrává za zavřenými dveřmi a informace jsou jen z doslechu.

Spekulace se nicméně šíří díky novým technologiím rychlostí blesku. Dlouholetí zpravodajové se těší pozornosti novinářů, kteří přijeli do Bruselu se svým premiérem jen na dobu summitu. Mívají o dění kolem lepší přehled a také mohou poskytnout exkurz do minulosti, kdy se summity ještě konaly v metropolích EU předsedajících států.

Když se domlouval poslední unijní rozpočet v roce 2005, tak se summity už přemístily nastálo do Bruselu. V budově Rady tehdy ještě neexistovalo bezdrátové připojení na internet a novináři se tísnili v suterénu. Nyní mají vyhrazené celé atrium.

Dnes ale nemusíte na místě ani být, protože dění minutu po minutě tušíte z Twitteru, který používají jak zpravodajové, tak sami politici, v čele s unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. Všechny tiskové konference se pak přenášejí online. Špatná zpráva pro bruselské zpravodaje, kterých kvůli krizi stále ubývá.

O autorovi| Johanna Grohová * spolupracovnice redakce, Brusel

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít