Jak si Nečas vyšel v Bruselu na procházku

11. února 2013, 00:00 - Johanna Grohová
11. února 2013, 00:00

EUROGLOSA Bruselská bublina euroúředníků, diplomatů, politiků, novinářů a lobbistů je svět sám pro sebe, který často nerozumí tomu, že lidé žijící jen kousek dál řeší poněkud jiné problémy a mají celkově odlišné zájmy. Bruselský summit o velkém unijním rozpočtu, který se tradičně odehrává za zdmi fádní budovy Evropské rady na náměstí Schuman, je věrným důkazem propasti mezi eurosvětem a ostatním světem.

Pro obyvatele eurobubliny je summit vzrušující místo. Většina lidí dokáže vyčíslit, o kolik peněz jde, co jsou největší body svárů, připomenout postoje klíčových zemí a doplnit, že to stejně ještě musí schválit europarlament, což není vůbec jisté.

Dlouhé hodiny vyjednávání na místě sledují desítky novinářů, kteří zaujatě diskutují o tom, kdo, co, jak a proč a hlavně kolik. Blogují z místa například o tom, jak nad ránem zašel do tiskového baru belgický premiér Elio Di Rupo, aby znavené reportéry povzbudil. Či o tom, že ještě předtím budovu na chvíli opustil český premiér Petr Nečas, čímž prý přidělal starosti belgické policii, co si s ním při jeho návratu počne. Byl totiž upozorněn, že se nebude moci vrátit bez auta a doprovodu policejních motorek.

Jde o malé detaily, ale snaze novinářů vnést do popisování summitového dění trochu lidskosti, se lze sotva divit. Politiky uvidí jen na úvod summitu, pak se všechno odehrává za zavřenými dveřmi a informace jsou jen z doslechu.

Spekulace se nicméně šíří díky novým technologiím rychlostí blesku. Dlouholetí zpravodajové se těší pozornosti novinářů, kteří přijeli do Bruselu se svým premiérem jen na dobu summitu. Mívají o dění kolem lepší přehled a také mohou poskytnout exkurz do minulosti, kdy se summity ještě konaly v metropolích EU předsedajících států.

Když se domlouval poslední unijní rozpočet v roce 2005, tak se summity už přemístily nastálo do Bruselu. V budově Rady tehdy ještě neexistovalo bezdrátové připojení na internet a novináři se tísnili v suterénu. Nyní mají vyhrazené celé atrium.

Dnes ale nemusíte na místě ani být, protože dění minutu po minutě tušíte z Twitteru, který používají jak zpravodajové, tak sami politici, v čele s unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. Všechny tiskové konference se pak přenášejí online. Špatná zpráva pro bruselské zpravodaje, kterých kvůli krizi stále ubývá.

O autorovi| Johanna Grohová * spolupracovnice redakce, Brusel

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít