Jak se vyvarovat starých chyb u nových dotací

05. května 2014, 00:00 - JAKUB TOMAŠTÍK
05. května 2014, 00:00

Opakovaná změna metodik a různý výklad poskytovatele dotace i kontrolních orgánů způsobují žadatelům obrovské problémy

Členské země EU se při přípravě nových operačních programů musejí držet strategie Evropa 2020, jejímž cílem je nastartovat inteligentní a udržitelný ekonomický růst postavený na investicích do výzkumu, vývoje a inovací. Ze strany Evropské komise tak dojde k významnému navýšení prostředků na podporu podnikání i v Česku. Jen v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) se tak mohou podnikatelé těšit na 4,9 miliardy eur, což je více než 20procentní nárůst.

Vzhledem k tomu, že už teď má stávající operační program pro podnikatele, který jednoznačně patří mezi nejlepší, problémy s vyčerpáním přidělených sto miliard korun a připravuje mimořádné rychlé výzvy, je velmi důležité upozornit na chyby, abychom se jich mohli vyvarovat v nadcházejícím období. Z pohledu financující banky a ze zpětné vazby ? rem, které dotace čerpají, vidím kromě administrativní a procesní náročnosti dvě hlavní překážky, které je třeba odstranit, abychom evropské dotace využívali efektivně.

První překážkou je schvalování dotací na finančně nerealizovatelné projekty, tj. ty, které se nedotáhnou často proto, že úspěšní žadatelé na ně nebyli schopni získat financování. Řada okolních zemí tento problém vyřešila tak, že každý projekt, jehož financování vyžaduje cizí zdroje, musí mít již v době posuzování tyto zdroje závazným způsobem zajištěné.

Druhou, a mnohem závažnější překážkou je špatné nastavení systému pro realizaci a následnou kontrolu provedených výběrových řízení na dodavatele. Opakovaná změna metodik a nekonzistentní výklad poskytovatele dotace i ostatních kontrolních orgánů, jako jsou finanční úřady a NKÚ, způsobují žadatelům obrovské problémy. Stává se příliš často, že druhá kontrola s odstupem několika let dojde k opačným závěrům než první a nařídí vrácení či krácení dotace včetně významných sankcí. Tato praxe demotivuje podniky o dotace vůbec žádat, protože se riziko krácení dotace stává neřiditelným a taková zodpovědnost vůči vlastníkům je pro manažery těžko přijatelná.

Neméně důležitých aspektem tohoto problému je, že velmi složitě nastavená pravidla pro výběr dodavatelů nevedou k výběru ekonomicky nejvýhodnějších dodávek. Nedávný průzkum mezi středně velkými průmyslovými podniky ukázal, že použitím vlastních pravidel pro výběr dodavatelů jsou tyto podniky schopny snížit finální cenu dodávek v průměru o více než čtvrtinu ve srovnání s vítěznými nabídkami, které vzešly z výběrových řízení realizovaných podle složitých pravidel dotačních programů.

O autorovi| JAKUB TOMAŠTÍK editel EU Centra SOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít