Jak se vyvarovat starých chyb u nových dotací

05. května 2014, 00:00 - JAKUB TOMAŠTÍK
05. května 2014, 00:00

Opakovaná změna metodik a různý výklad poskytovatele dotace i kontrolních orgánů způsobují žadatelům obrovské problémy

Členské země EU se při přípravě nových operačních programů musejí držet strategie Evropa 2020, jejímž cílem je nastartovat inteligentní a udržitelný ekonomický růst postavený na investicích do výzkumu, vývoje a inovací. Ze strany Evropské komise tak dojde k významnému navýšení prostředků na podporu podnikání i v Česku. Jen v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) se tak mohou podnikatelé těšit na 4,9 miliardy eur, což je více než 20procentní nárůst.

Vzhledem k tomu, že už teď má stávající operační program pro podnikatele, který jednoznačně patří mezi nejlepší, problémy s vyčerpáním přidělených sto miliard korun a připravuje mimořádné rychlé výzvy, je velmi důležité upozornit na chyby, abychom se jich mohli vyvarovat v nadcházejícím období. Z pohledu financující banky a ze zpětné vazby ? rem, které dotace čerpají, vidím kromě administrativní a procesní náročnosti dvě hlavní překážky, které je třeba odstranit, abychom evropské dotace využívali efektivně.

První překážkou je schvalování dotací na finančně nerealizovatelné projekty, tj. ty, které se nedotáhnou často proto, že úspěšní žadatelé na ně nebyli schopni získat financování. Řada okolních zemí tento problém vyřešila tak, že každý projekt, jehož financování vyžaduje cizí zdroje, musí mít již v době posuzování tyto zdroje závazným způsobem zajištěné.

Druhou, a mnohem závažnější překážkou je špatné nastavení systému pro realizaci a následnou kontrolu provedených výběrových řízení na dodavatele. Opakovaná změna metodik a nekonzistentní výklad poskytovatele dotace i ostatních kontrolních orgánů, jako jsou finanční úřady a NKÚ, způsobují žadatelům obrovské problémy. Stává se příliš často, že druhá kontrola s odstupem několika let dojde k opačným závěrům než první a nařídí vrácení či krácení dotace včetně významných sankcí. Tato praxe demotivuje podniky o dotace vůbec žádat, protože se riziko krácení dotace stává neřiditelným a taková zodpovědnost vůči vlastníkům je pro manažery těžko přijatelná.

Neméně důležitých aspektem tohoto problému je, že velmi složitě nastavená pravidla pro výběr dodavatelů nevedou k výběru ekonomicky nejvýhodnějších dodávek. Nedávný průzkum mezi středně velkými průmyslovými podniky ukázal, že použitím vlastních pravidel pro výběr dodavatelů jsou tyto podniky schopny snížit finální cenu dodávek v průměru o více než čtvrtinu ve srovnání s vítěznými nabídkami, které vzešly z výběrových řízení realizovaných podle složitých pravidel dotačních programů.

O autorovi| JAKUB TOMAŠTÍK editel EU Centra SOB

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít