Jak odůvodnit indexy na maximech

22. července 2013, 00:00 - MICHAL VALENTÍK
22. července 2013, 00:00

Astronomické částky, které banky uvolnily kvůli finanční krizi, se už nevyplácí investovat do dluhopisů. Zájem o akcie proto roste

Od poloviny listopadu zažíváme akciové rallye. Je to již více než sedm měsíců a v mezidobí došlo pouze k jednomu zaškobrtnutí, a to ke konci prosince, kdy se investoři obávali následků fiskálního útesu. Jedná se o jeden z nejdelších růstů od propuknutí finanční krize na podzim 2008. Vyspělé akciové trhy jsou na svých maximech. Pojďme si shrnout, jaké jsou důvody, proč tomu tak je.

PŘÍLIŠ MNOHO PENĚZ

Za posledních pět let napumpovaly centrální banky do systému nejvíce peněz za celou svoji historii. Na trhu je tak příliš mnoho likvidity.

Jenom samotná americká centrální banka Fed pumpuje každý měsíc do finančního systému 85 miliard dolarů. Tyto nové peníze jsou použity k nákupu rizikových aktiv, jako jsou akcie.

Centrální banky paradoxně nejdříve snížily úrokové sazby a poté díky nákupům dluhopisů drží jejich výnosy na extrémně nízkých úrovních. Výnos z držení dluhopisů tak není schopen pokrýt inflaci, proto se některé centrální banky rozhodly, že z důvodu kladného zhodnocení svých devizových rezerv začnou nakupovat rizikovější aktiva, jako jsou právě akcie.

Dalším důvodem k nákupu akcií ze strany centrálních bank je podpora domácího akciového trhu a tím pádem vytvoření efektu bohatství a podpoření spotřeby domácností.

Nejisté hospodářské oživení ve Spojených státech, zpomalování Číny a prohlubování recese v Evropě činí soukromé firmy velmi opatrnými, co se investic týká. Proto se snaží zvýšit hodnotu pro své akcionáře skrze vyšší výplatu dividend i zpětné odkupy akcií. Dividendový výnos akciového indexu S&P 500 byl v minulém roce vyšší než v předkrizovém roce 2007.

OBCHODY NA ÚVĚR

Dalším střípkem v mozaice je obchodování na úvěr. Objem úvěrů použitých k obchodování na newyorské burze je nyní vyšší než v roce 2008 před pádem Lehman Brothers.

Samozřejmě s růstem akcií se zlepšuje i sentiment investorů. Není to ve své podstatě důvod k růstu, ale spíše důsledek. Ovšem mnoho drobných investorů kupuje, právě když je na trhu optimismus. Jít s davem patří k základní lidské vlastnosti, díky které byl jedinec v minulosti schopen přežít. Máme to v sobě zakódované a právě nezkušený investor podporuje akciové rallye zrovna při nadměrném optimismu.

Na začátku roku měli investoři největší obavy z fiskálního útesu. Fiskální útes byl nakonec odsunut o několik měsíců, ovšem automatické škrty ve veřejných rozpočtech byly přesto spuštěny. Proto makroekonomická data za první čtvrtletí z USA nejsou oslnivá. Také Evropa zaznamenala již šestý po sobě jdoucí pokles HDP a Čína jeví známky zpomalování. Nicméně konsenzus analytiků ohledně výhledu na druhé pololetí roku je pozitivní a globální hospodářství by již mělo zaznamenat výraznější růst. Jak se říká, slibem nezarmoutíš – i toto očekávání proto současný růst akcií podporuje.

AMERICKÉ FIRMY V ZISKU

Právě proběhla výsledková sezona a americké společnosti opět překvapily na poli zisku. Výdělek firem je tak na historickém maximu. Podniky hledají spíše úspory v nákladech, než aby zvyšovaly marže prostřednictvím růstu cen svých výrobků. Důvodem je podlomená spotřebitelská poptávka a ani kupní síla nikterak nestoupá, respektive sotva dosahuje úrovně před deseti lety. Inflační očekávání se snižují a to se také projevuje na poklesu ceny amerických dluhopisů, indexovaných na základě inflace tzv. TIPS, i na poklesu cen komodit.

Na komodity mají vliv i další faktory. Existuje slušná korelace mezi komoditami a předstihovými indikátory aktivity v průmyslu.

Aktivita v průmyslu v globálním měřítku od roku 2011 klesá a s tím i ceny komodit. Nižší ceny komodit představují nižší výrobní náklady, čímž jsou firmy schopny udržet slušnou ziskovost.

V konečném důsledku jsou akcie fundamentálně vůči ostatním aktivům mírně podhodnocené. Základní ukazatel poměru ceny akcií k jejich schopnosti generovat zisk (P/E) je stále pod dlouhodobým průměrem.

Před dalším nakupováním akcií bych byl ale opatrný, číhá na nás více hrozeb než příležitostí. Jedná se především o utažení monetární politiky, což v konečném důsledku povede k růstu výnosů bezrizikových dluhopisů, čímž se akcie stanou méně atraktivními. Dalším faktorem je výše zmíněné obchodování na úvěr. V případě mírného poklesu akciových indexů mohou být spuštěny povinné prodeje ze strany obchodníků s cennými papíry, aby pokryli půjčený kapitál. Ostatně v nedávné době jsme byli svědky povinných prodejů zlata, které se tak propadlo nejvíce za posledních 30 let.

V neposlední řadě nemusí dojít k naplnění očekávání analytiků ohledně zlepšení ekonomické situace v druhé polovině roku. S tím jsou spojené i zisky firem, které mohou ze současných maxim poklesnout, což by spustilo na akciových trzích korekci.

O autorovi| MICHAL VALENTÍK hlavní investiční stratég ČP Invest

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít