Jak nám odpustili dluh

09. března 2015, 00:00 - LUKÁ KOVANDA
09. března 2015, 00:00

POPEKONOMIE List New York Times zveřejnil 15. června 1934 z dnešního pohledu jen obtížně uvěřitelný článek

Všichni naši dlužníci s výjimkou Finska vyhlásili platební neschopnost, hlásal titulek. Ten den přestalo svůj dluh vůči Spojeným státům splácet osmnáct hospodářsky vyspělých zemí včetně Československa.

Vlastně Československo se svým dluhem přesahujícím 165 milionů tehdejších dolarů patřilo k větším dlužníkům USA – řadilo se po bok Velké Británie, Francie, Itálie, Belgie, Polska, ale také Řecka, tedy zemí, jimž se vyhlášením platební neschopnosti snížil dluh leckdy o více než třetinu, pokud ne polovinu jejich tehdejšího HDP. Tyto všechny státy a některé další dlužily USA dohromady sumu převyšující sedmnáct procent amerického HDP. Dalším velkým věřitelem, který se toho dne musel smířit s tím, že poskytnutou částku už více nespatří, byla Velká Británie.

Ač sama dlužila značnou sumu Spojeným státům, figurovala po boku USA také jako zásadní věřitel meziválečné éry, takže se rozloučila se sumou odpovídající v souhrnu téměř 30 procentům svého HDP. Jediné Finsko svým tehdejším závazkům dostálo, a splatilo tak plně dluhy vznikající zpravidla poskytováním úvěrů na obnovné programy po první světové válce.

Obtížně uvěřitelná je rovněž dobová reakce ratingových agentur. Například taková Francie, která vyhlásila platební neschopnost (čili vlastně zbankrotovala) na dluh, jenž přesahoval padesát procent HDP země, nečelila vůbec žádnému zhoršení své ratingové pozice. Agentura Moody’s ponechala hodnocení země na úrovni Aa a agentura Fitch Francii zase nechala rating AAA. Ani rating Československa (podobně jako řady dalších zemí) nebyl dotčen – setrval na známce Baa, resp. BBB.

K hromadné platební neschopnosti došlo v roce 1934 z velké části pod tíhou probíhající velké hospodářské krize. Tou lze ostatně vysvětlit i stoický postoj ratingových agentur, které některým zemím zhoršily rating už před rokem 1934 (například Československu v roce 1932).

V kontextu dnešní debaty zejména kolem možného odpouštění řeckého dluhu vysvítá následující. Umožnění hromadného vyhlášení platební neschopnosti v roce 1934 a tehdejší zjevnou blahosklonnost ratingových agentur lze vidět jako smířlivé akty na opravdu široké úrovni. Příslušné dluhy byly v té době opravdu plně odepsány a v podstatě zapomenuty. Navzdory tomu nevedlo toto masové odpouštění na mezivládní úrovni ke zmírnění geopolitického napětí. To naopak během několika let eskalovalo do podoby další světové války. Prosazovat tedy dnes odpuštění dluhů Řecku nebo jakékoli jiné zemi s odůvodněním, že jde o akt humánní, resp. v jistém smyslu preventivní, se ve světle zmíněné historické zkušenosti jeví jako nemístný idealismus, resp. naivní nepoučenost.

Jediné Finsko svým tehdejším závazkům dostálo a splatilo dluhy.

O autorovi| LUKÁ KOVANDA, hlavní ekonom ?inanční skupiny Roklen

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít