Jak nám odpustili dluh

09. března 2015, 00:00 - LUKÁ KOVANDA
09. března 2015, 00:00

POPEKONOMIE List New York Times zveřejnil 15. června 1934 z dnešního pohledu jen obtížně uvěřitelný článek

Všichni naši dlužníci s výjimkou Finska vyhlásili platební neschopnost, hlásal titulek. Ten den přestalo svůj dluh vůči Spojeným státům splácet osmnáct hospodářsky vyspělých zemí včetně Československa.

Vlastně Československo se svým dluhem přesahujícím 165 milionů tehdejších dolarů patřilo k větším dlužníkům USA – řadilo se po bok Velké Británie, Francie, Itálie, Belgie, Polska, ale také Řecka, tedy zemí, jimž se vyhlášením platební neschopnosti snížil dluh leckdy o více než třetinu, pokud ne polovinu jejich tehdejšího HDP. Tyto všechny státy a některé další dlužily USA dohromady sumu převyšující sedmnáct procent amerického HDP. Dalším velkým věřitelem, který se toho dne musel smířit s tím, že poskytnutou částku už více nespatří, byla Velká Británie.

Ač sama dlužila značnou sumu Spojeným státům, figurovala po boku USA také jako zásadní věřitel meziválečné éry, takže se rozloučila se sumou odpovídající v souhrnu téměř 30 procentům svého HDP. Jediné Finsko svým tehdejším závazkům dostálo, a splatilo tak plně dluhy vznikající zpravidla poskytováním úvěrů na obnovné programy po první světové válce.

Obtížně uvěřitelná je rovněž dobová reakce ratingových agentur. Například taková Francie, která vyhlásila platební neschopnost (čili vlastně zbankrotovala) na dluh, jenž přesahoval padesát procent HDP země, nečelila vůbec žádnému zhoršení své ratingové pozice. Agentura Moody’s ponechala hodnocení země na úrovni Aa a agentura Fitch Francii zase nechala rating AAA. Ani rating Československa (podobně jako řady dalších zemí) nebyl dotčen – setrval na známce Baa, resp. BBB.

K hromadné platební neschopnosti došlo v roce 1934 z velké části pod tíhou probíhající velké hospodářské krize. Tou lze ostatně vysvětlit i stoický postoj ratingových agentur, které některým zemím zhoršily rating už před rokem 1934 (například Československu v roce 1932).

V kontextu dnešní debaty zejména kolem možného odpouštění řeckého dluhu vysvítá následující. Umožnění hromadného vyhlášení platební neschopnosti v roce 1934 a tehdejší zjevnou blahosklonnost ratingových agentur lze vidět jako smířlivé akty na opravdu široké úrovni. Příslušné dluhy byly v té době opravdu plně odepsány a v podstatě zapomenuty. Navzdory tomu nevedlo toto masové odpouštění na mezivládní úrovni ke zmírnění geopolitického napětí. To naopak během několika let eskalovalo do podoby další světové války. Prosazovat tedy dnes odpuštění dluhů Řecku nebo jakékoli jiné zemi s odůvodněním, že jde o akt humánní, resp. v jistém smyslu preventivní, se ve světle zmíněné historické zkušenosti jeví jako nemístný idealismus, resp. naivní nepoučenost.

Jediné Finsko svým tehdejším závazkům dostálo a splatilo dluhy.

O autorovi| LUKÁ KOVANDA, hlavní ekonom ?inanční skupiny Roklen

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít