Jak jsem byl diskriminován v MHD

25. května 2015, 00:00 - MARTIN ŘEHOŘEK
25. května 2015, 00:00

Mobilní jízdenky v Pražské integrované dopravě neplatí Pokud potřebuji využít služeb městské hromadné dopravy (MHD), koupím si jednoduše jízdenku pomocí SMS z mobilu. Funguje to skvěle. Nemusím myslet na neustálou zásobu drobných na pořízení jízdenky někde v automatu. Přesto existují situace, kdy jsem prokazatelně diskriminován za to, že nevlastním předplatné na MHD v Praze a jízdenky kupuji přes SMS. Bohužel jsem zjistil, že moje jinak plnohodnotná SMS jízdenka neplatí v Pražské integrované dopravě. Přesněji – neplatí, pokud chci jet kus cesty vlakem, přestože se stále pohybuji na území hlavního města.

Vyrazili jsme si takhle jednou s manželkou někam do centra. Jízdenku za 32 korun jsem zakoupil tradičně prostřednictvím SMS a nastoupili jsme do autobusu. V Běchovicích jsme se rozhodli přestoupit na vlak v rámci Pražské integrované dopravy, tzn. v perimetru, kde lze pro jízdu vlakem použít předplacené kupony MHD nebo jednorázové jízdenky. K mému překvapení mi průvodčí oznámila, že moje SMS jízdenka ve vlaku neplatí. Nezbylo mi nic jiného než zaplatit znovu, dalších 26 korun. Takže mne nakonec jízdné do centra stálo 58 korun.

Tenhle zážitek jsem zde uvedl schválně jako typický příklad, kdy poskytovatelé přepravních služeb – zde Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), České dráhy (ČD) a Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) – vůbec nebrali v úvahu občana využívajícího přepravních služeb a zvolili nejjednodušší variantu řešení placení jízdného. Takovou, která vyhovuje jim, kdy se nemusejí starat o převod nějaké poměrné části vybraného jízdného druhému subjektu. Chápu, volili pro ně tu nejjednodušší a nejlevnější alternativu. Ale nemůžu se nezeptat. Komu slouží DPP, ČD a ROPID? Sobě? Podle výše uvedeného to tak téměř vypadá.

Služby DPP, ČD a ROPID jsou primárně určeny – tedy slouží – nám občanům, kteří používáme jejich služeb. A podle toho by měly služby také vypadat. Tím by se měly tyto subjekty řídit při návrhu a realizaci řešení placení jízdného a vzájemného uznávání jednotlivých typů jízdenek! Pokud by se řešitel zaměřil na uživatele, a ne na svoje blaho, nejspíš by moje SMS jízdenka platila i ve vlaku.

Takhle jsem nedobrovolně přispěl systému ROPID darem 26 korun. Dokonce bych řekl, že jsem uvedl ROPID do nezáviděníhodné situace, protože jistě nezjistil, že jsem mu daroval 26 korun, takže je ani nemohl uvést mezi přijatými dary. Zdá se vám to absurdní? Přijde mi to, jako bych žil v Kocourkově. V době, kdy běžně platíme za služby online, není provozovatel městské hromadné dopravy v Praze schopen se dohodnout s ostatními subjekty a nabídnout občanům službu, která nikoho nebude diskriminovat. Co s tím? Nezapomínat na uživatele! Přepravní služby jsou určeny jim.

O autorovi| MARTIN ŘEHOŘEK, jednatel NEWPS. CZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít