Jak hodnotíme

26. června, 00:00 - Petr Holec
26. června, 00:00

Chutě, používané suroviny i podoba jídla se samozřejmě neustále mění, v tom je gastronomie přímo ukázkově liberální. Naopak konzervativní zůstává naše hodnocení restaurací, to pořád vychází ze staré dobré Francie: každá respektuhodná restaurace vás musí nasytit, jídlo musí dobře chutnat i vypadat a obsluha být vstřícná a pozorná. K restauraci musí také patřit slušný vinný sklep, protože bez vína je jídlo poloviční.

To samozřejmě principiálně dodnes platí, jen po restauracích nepožadujeme tradiční vinný sklep; úplně stačí vinný humidor nebo jiný adekvátní prostor. A navíc už nejde jen o víno. I v e špičkové gastronomii přicházejí poslední dobou do módy různá piva od malých pivovarů nebo speciální drinky určené pro párování s menu. V jednom přesto zůstáváme konzervativní i ohledně vína: nesmí být brutálně předražené, což je takový hezký český zvyk, který nás pořád řadí k divočejšímu Východu.

Ale i tady se časy díkybohu mění. Frank Gotthardt, viceprezident Zátiší Group, mi řekl, že všechny podniky skupiny nyní zavádějí novou a mnohem přátelštější vinnou cenovou politiku. Že se podobný krok každému úplně nelíbí, zjistili i v Grand Cru, které pro změnu patří jednomu z největších dovozců a obchodníků s vínem a kde ceny vína také dávají smysl. Někteří restauratéři na ně tlačili, ať cenu zvýší, aby nevypadali jako zloději.

Jídlo, nápoje, obsluha a prostředí – tedy zhruba pohostinnost. To jsou čtyři kategorie rozhodující o našem pořadí. Všechny je pozorně hodnotíme a výsledkem je číslo mezi nulou a desítkou. Někdy se sice říká, že je jídlo subjektivní věc, a v tom je i kus pravdy, podobně jako třeba v umění. Lidé mají nejrůznější chutě a gastronomické preference – včetně nás. Jenže stejně jako v umění existují i v gastronomii jasně objektivní kritéria a právě ta tvoří většinu našeho hodnocení.

Je samozřejmě skvělé celou noc u vína diskutovat, jestli máte steak radši rare, nebo medium rare (well done nepovažujeme za steak), to je subjektivní.

Objektivně špatně ovšem je, když je maso na talíři žvýkavé, připálené, nevhodně servírované nebo vám k němu someliér doporučí víno, které i nejlepší steak na světě okamžitě zabije. Mezi objektivní hodnoty logicky patří i originalita: do naší postmoderní internetové doby sice zapadá kopírování myšlenek, často ale nejde o nic jiného než o obyčejnou zlodějinu. Ostatně do špičkových restaurací chodíme jíst i proto, abychom zažili něco nového a jiného.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít