Já nic, já předkladatel

02. března 2015, 00:00 - (red)
02. března 2015, 00:00

Andrej Babiš byl minulý týden opět nucen zdržet se na vládě hlasování.

Šlo o biopaliva, zejména o prodloužení daňového zvýhodnění těch vysokoprocentních, z nichž to pěkně kape do kasičky Babišových firem, a také o standardní povinné přimíchávání biosložky do běžných paliv. Tam se trochu švindluje, protože řepková břečka je dražší než ropný produkt, a tak je potřeba zavést tvrdou kontrolu a s neřádem zatočit, aby nám, vlastně Andrejovi, to kapání nevyschlo.

Ale on za nic nemůže. On nehlasoval, jen ten zákon vládě předložil. Palubní deník je docela zvědavý, jak Babiš a jeho agrofertí poslanci samozřejmě nebudou hlasovat o novém energetickém zákonu, který vrací solidní podporu solárních rozměrů bioplynkám, což je taky byznys ministerského miliardáře, který se v poslední době kvůli politické nepřízni odejité politické garnitury zrovna nedařil. Zákon předkládá ministerstvo průmyslu, a Palubní deník tudíž doporučuje Janu Mládkovi, aby onu ošklivou pasáž o bioplynkách vyzmizíkoval.

ULTRAZVUKOVÝ MEJDAN

Ve Spojených státech se za posledních pár let staly součástí rituálů při čekání na miminko tzv. ultrazvukové večírky. Firma za úplatu přiveze do domácnosti nastávajících rodičů ultrazvukový přístroj a hodinová jízda může začít. Jenže poskytovatelům této téměř dobročinné služby teď nepříjemně ztrpčuje život americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Na svém webu netrpělivé nastávající rodiče varuje, že zbytečné hodinové snímání plodu ultrazvukovým zářením nemusí být zrovna zdravé. Ještě že tak. Kdyby tahle móda dorazila do Česka, třeba by nějakou chytrou hlavu napadlo, že by na to měly začít přispívat pojišťovny.

TEENAGEŘI SPASÍ OPENCARD

Opencard je zachráněna. Tedy možná. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už spřádá plány na to, jak bude projekt fungovat bez účasti EMS, tedy firmy, která díky IT licencím, autorským právům a zázemí drží město v šachu. A pověst Krnáčové by mohli zachránit teenageři.

Kvůli Opencard ji totiž oslovila parta mladých ajťáků, kteří se už nemohli dívat na to, jak se město v projektu plácá. Podle nich jde systém provozovat za zlomek ceny a daleko jednodušeji než nyní. Nápad vypadá na první pohled lákavě, ale v Praze není nikdy nic jednoduché. Město proto jedná i s velkými hráči, kteří provozují kartové systémy. I ti říkají, že lze rudou jámu na peníze provozovat levněji. Palubní deník Adrianě Krnáčové fandí a přeje jí hodně vytrvalosti a invence. Návrat k papírovým kuponům se ale zatím zdá jako řešení, které nebude dočasné.

NÁVRAT REKA PAROUBKA

Neúnavný expremiér Paroubek se na svém webu Vaše věc osobně přihlásil ke spoluúčasti na záchraně zadluženého Řecka: „Minulý rok jsem v Řecku strávil dva měsíce. Je to krásná země, která je vlastně ze všech stran obklopena mořem. Jako ekonom a jako člověk, který se rozhodujícím způsobem podílel na řízení státu i velkého města, vidím mnoho možností k oživení řecké ekonomiky,“ píše náš přední odborník na správu státu a přilehlých restaurací a jídelen. A má i svůj malý konkrétní cíl: „Sám bych takových námětů jen pro malý ostrůvek Ithaka, kam s rodinou jezdím, měl celou řadu. Problém je, že to nikoho z těch lidí, kteří na ostrově vykonávají samosprávu, nezajímá. Alespoň za sebe musím říci, že když jsem byl v ‚aktivní‘ politické službě, měl jsem zcela jiný přístup.

Pro Prahu, kde jsem po šest let pracoval jako náměstek primátora pro oblast financí, jsem se snažil hledat nejlepší řešení, a to s využitím zkušeností z těch nejlépe prosperujících evropských velkoměst. Pokud chtějí řečtí politici na všech úrovních, od centrální po komunální politiku, přinést Řecku prosperitu, budou muset zcela změnit svůj přístup. Budou se muset dívat přes hranice a přebírat pozitivní zkušenosti z jiných zemí.“

Palubní deník pro začátek doporučuje Jiřímu Paroubkovi vyrazit do Troji, třeba do zoologické zahrady. A teprve odtud se vydat zpět na ostrov Ithaka jako bájný rek Odysseus, pak bude jistě vyslyšen. Zvláště když se cestou staví na Výstavišti pro parťáka Kočku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít