Já nic, já Lahoda

21. července 2014, 00:00 - (hrb)
21. července 2014, 00:00

rozhovor Podnikatel Oldřich Lahoda byl prvním, o koho se v ostravské korupční kauze začala zajímat policie. Známostmi s místními politiky se Lahoda nijak netají, ale tvrdí, že jeho roli policie špatně vyhodnotila.

* Policie vás začala sledovat hlavně kvůli kontaktům s bývalými náměstky ostravského primátora Jiřím Srbou, Alešem Boháčem a stávajícím náměstkem Daliborem Madejem. Jaké vztahy s nimi udržujete?

Dalibora Madeje znám hodně dlouhou dobu, určitě deset let. Voláme si, esemeskujeme, stavíme se na pivo. Bavíme se mezi jiným o politice, celostátní i regionální. Jirku Srbu znám taky dlouhou dobu. S Alešem Boháčem jsou vlastně v opozici proti skupině Martina Dědice, hejtmanu Miroslavu Novákovi, starostovi Poruby Lumíru Palyzovi a dalším. Celé to vzniklo, co já vím, anonymním udáním na politiky. Při prověřování zjistili, že se to všechno točí kolem Poruby a hejtmana Nováka.

* Policie vás odposlouchávala, ale na rozdíl od ostatních vám nesdělila obvinění. Jaká je tedy vaše role v případu?

Já už si z toho dělám srandu. Volal jsem detektivům, kteří mají můj počítač, který nemohou otevřít, protože je kryptovaný, a říkal jsem jim: „Podívejte se, na to, že vás všechny řídím, že mě ještě posloucháte, tak ta spolupráce není nic moc.“ A oni se smáli a říkali: „Ano, my to taky víme. K nám se taky dostávají tyhle informace, že někdo posílá podobné vzkazy přes média.“ Že já řídím celou policejní složku na Ostravsku.

* Přes policii jste ale řešil dopravní přestupek ve Frýdlantu nad Ostravicí, kdy jste jel na devadesátce 150 kilometrů v hodině. V rámci odposlechů to policie zaznamenala…

To je pravda. To je jediná věc, která se mě v té kauze dotýká. Nějak jsem to řešil, podívejte se, mám zdravotní problémy, mám nemocná záda. Pak se objevila informace, že jsem si nechal vystavit špatnou lékařskou zprávu. Že jsem něco zfalšoval, což je nesmysl. A že jsem ovlivňoval policejního úředníka? To už je úplný nesmysl.

* Ale detektivové posbírali v rámci odposlechů víc informací. Například, že jste měl pomáhat kamarádovi Dalibora Madeje Igoru Kotlanovi k zakázce na rekonstrukci školy…

Vůbec nevím… Tuším, že to mohla být jazyková škola… Nebyla to ta škola? Ale Igora Kotlana neznám, vůbec neznám.

* Policisté přikládají velký důraz vašim aktivitám kolem ostravských heren. Jak to tedy je, provozujete herny, nebo někomu pomáháte?

Oni mě spojují s hazardní lobby. Já v ní ale nejsem. Mám hodně nemovitostí. Samozřejmě v nich herny mám, pronajímám je různým firmám. S lidmi a politiky řeším problém, že je prohibice hazardu špatná. Nikde ve světě se prohibice nechytila, řešením je regulace. Varuji před šedou zónou, která se k tomu může dostat. Tento názor prezentuji, někdo si z toho něco vzal, jiný ne.

* Vás ale policisté nahráli, jak řešíte například s Daliborem Madejem hlasování o zákazu hazardu v Ostravě-jih. Jak to tedy bylo?

Nikdy jsem to neřešil s Daliborem Madejem, to máte špatné informace. Takových věcí se nikdy neúčastnil. Mluvil jsem s některými politiky, snažil se jim vysvětlit, co je špatně. To sedí. Když mluvíte o odposleších, tohle tam mohlo být. Radil jsem jim, ať to celé zváží, protože špatné kroky už nikdy nevrátí zpátky. Odložilo se to. Teď to znovu řeší, a zase nejsou schopni se dohodnout.

* Kdyby v létě 2012 prošla vyhláška o hazardu, o které jste s politiky mluvil, herny ve vašich objektech by zůstaly. Ostatní by se ale musely zavřít…

Ano, k tomu vám dám materiál. Ten vytvořil Synot, Ivo Valenta. Přisoudili mi něco, co není v mém majetku ani kompetenci. Vymysleli si to, jenom aby očernili možná mě, hlavně politiky. Protože městu dluží peníze, výtěžek z heren, o který se dodnes město soudí. X milionů, možná desítek milionů.

* Jaké vztahy máte s Valentou?

Ivo Valenta mě osobně zná. Měl společníka Jana Bona (spoluvlastnili firmu Succes, provozující herní automaty, v roce 2007 skončila v likvidaci – pozn. red.), který jej dostal v roce 1991 do hazardu. Bon je společník v mé pražské firmě. Zná mě osobně, to je šaškárna. Co k tomu mám říct?

* Jak si tedy vysvětlujete, že vás vyšetřovatelé zahrnuli do tzv. kauzy Dědic?

Podle mě to jsou věci, které špatně vyhodnotili, a už to dneska vědí. Chodím na podání vysvětlení, vypovídám, policisté si udělali obrázek. Myslím, že v krátké době se k tomu určitě někdo vyjádří.

* Jaký je váš názor na Martina Dědice?

Toho znám velmi dobře, od roku 2009. Potkali jsme se zcela náhodou na finále Davis Cupu v baru Obama. Tam jsem poznal Dědice, Nováka, zjistil jsem, že jsme členové jednoho tenisového klubu. Spřátelili jsme se. Když jsem pak ale zjistil, co dělá, tak jsem s touhle skupinou přerušil kontakt. Asi od poloviny roku 2012. Možná pak ještě proběhly nějaké esemesky, ale nekomunikuju s ním vůbec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít