Itálie

27. října 2014, 00:00 - Andreas Pieralli
27. října 2014, 00:00

Povzbudíme vzájemný obchod Česko je pro Italy velice atraktivním trhem, říká nový italský velvyslanec v Praze Aldo Amati

* Přicházíte do historického města, jehož vztahy s Itálií sahají přinejmenším do doby Rudolfa II. Jak jste tuto funkci přijal?

Přijal jsem ji s velkým nadšením. Je to země, kterou jsem navštívil jako turista, zejména Prahu, a mám z příležitosti zde pracovat čtyři roky velkou radost. Jsem pyšný, že mohu reprezentovat Itálii v této krásné zemi.

* Vím, že je ještě brzy, protože jste teprve přijel, ale máte již nějaké plány pro svou misi?

Myslím si, že z politického hlediska musíme zintenzivnit vztahy a bilaterální návštěvy, a to zejména v této době, kdy geopolitická a strategická situace je na různých šachovnicích tak složitá; zejména na Blízkém východě, ale i blízko nás na Ukrajině. Je tedy důležité, aby naše vlády komunikovaly co nejvíce, samozřejmě i v rámci EU. Dále bych chtěl klást velký důraz na ekonomický charakter své mise, tudíž rozšířit prostor našeho vzájemného obchodu a otevřít nové oblasti bilaterální spolupráce, které mohou pomoci malým a středním italským podnikům prosadit se na českém trhu.

* Jak je vnímána Česká republika v Itálii?

Není to tak dávno, co na politické úrovni bylo cítit, že existuje jistý zvláštní český postoj vůči Evropě, který jsme vždy respektovali. Vzpomínám, že setkání prezidenta Napolitana s bývalým prezidentem Klausem bylo velmi přátelské, přestože se jejich názory lišily. Teď se mi zdá, že současná vláda hledí na Evropu a postupnou integraci evropského projektu jako na něco pozitivního, čehož by se Praha a celá Česká republika měly účastnit.

* V rámci EU jsou vztahy mezi zeměmi tak intenzivní i snadné, že si občas člověk klade otázku, jakou dnes ještě hraje roli velvyslanectví v členské zemi…

V Itálii se role velvyslanců a diplomatické struktury radikálně změnila. V současné době totiž operujeme také ve službách italského ekonomického systému. Jsme povoláni, abychom velmi úzce spolupracovali s dalšími institucionálními aktéry, a tak se stali partnery pro italské malé a střední podniky, které se rozhodnou vyhledávat nové trhy. Myslím si, že Česká republika představuje trh velmi přitažlivý pro menší italské firmy, pracovní síla je zde vysoce kvalifikovaná, náklady na energie nízké, infrastruktura a služby fungují velmi dobře. Existují předpoklady ke zvýšení výměnného obchodu, který je již tak významný.

* Co hodláte udělat pro Vlašskou kapli v Praze? Je to italský poklad nevyčíslitelné hodnoty, který je bohužel v současné době nepoužitelný.

Již od příštího týdne se budu setkávat s některými subjekty, které by mohly pomoci dát do pořádku toto krásné umělecké dílo. Vzpomínám si, že tam moji předchůdci organizovali vánoční mše. Než odejdu z tohoto úřadu, rád bych, bude-li to možné, něco takového udělal, i když se to nestane v dohledné době. l

Jsme povoláni, abychom velmi úzce spolupracovali s dalšími institucionálními aktéry, a tak se stali partnery pro italské malé a střední podniky, které se rozhodnou vyhledávat nové trhy.

Aldo Amati Jeho první diplomatická zkušenost je z roku 1990, kdy v neklidné době rozpadu Sovětského svazu působil na italském velvyslanectví v Moskvě. Poté od roku 1994 pracoval na velvyslanectví v Londýně. V roce 2001 zamířil do Washingtonu a v roce 2007 působil v Tokiu jako zástupce velvyslance. V roce 2011 se vrátil do Říma, kde zaujal funkci zástupce hlavní diplomatické rady prezidenta italské republiky Giorgia Napolitana, a v roce 2013 se pak stal vedoucím oddělení pro vztahy s tiskem a tiskovým mluvčím bývalé italské ministryně zahraničních věcí Emmy Boninové.

O autorovi| Andreas Pieralli • spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít