Irové jsou zpátky ve hře

06. ledna 2014, 00:00 - EAMON GILMORE
06. ledna 2014, 00:00

Země opustila tříletý záchranný program MMF a EU. Hospodářství roste, státní finance jsou stabilizované a nezaměstnanost klesá

Naše strategie v Irsku funguje a lidé se vracejí do práce. Jsme první zemí eurozóny, která opouští program Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, což je významný okamžik nejen pro Irsko, ale i pro celou Evropu. Tato krize byla zkouškou národních vlád, evropské solidarity a samotného evropského projektu. Naše vystoupení ze záchranného programu ukazuje, že zatímco Evropa potřebuje najít odpovědi pro své kritiky, kritici musejí rozpoznat skutečné a podstatné známky pokroku, dosažené velkým úsilím našich občanů.

Rozhodnutí Irska ukončit program bez záložního úvěru je možné jen díky tomu, čeho jsme dosáhli. Obnovili jsme konkurenceschopnost a ceny rostly pomaleji než u našich obchodních partnerů. Zavedli jsme rozpočtové škrty odpovídající 18 procentům našeho HDP a schválili důležité strukturální reformy. Znovu jsme získali důvěru mezinárodních investorů. Máme okamžitě k dispozici prostředky, které plně pokryjí naše finanční potřeby pro rok 2014. Od letoška máme k dispozici primární rozpočtový přebytek, což znamená, že máme vyšší příjmy než výdaje, vyjma úroků z dluhu.

Ze všeho nejdůležitějším měřítkem úspěchu je ovšem počet pracovních míst. Ze situace,

kdy jsme v průběhu krize ztráceli 1600 pracovních míst týdně, jsme nyní v situaci, kdy jich 1200 vytváříme. I když nezaměstnanost je na současných 12,5 procenta stále nepřijatelně vysoká, za poslední dva roky na ně klesla z 15 procent. Neexistuje lepší morální vzpruha a lepší ukazatel ozdravení naší ekonomiky a udržitelnosti naší budoucnosti. Vytváření pracovních míst je zásadní součástí naší strategie v Irsku, stejně jako tomu je v Evropě. Během našeho předsednictví Evropské unii v první polovině roku 2013 jsme v této oblasti společně s našimi partnery v EU přijali důležitá opatření. Zřízení záruky pro mladé je tím opatřením, které se asi nejvíce zabývá obavami nastupující generace, jež trpí pocitem, že budoucnost jí nabízí méně, než tomu bylo u jejích rodičů. Záruka uvádí, že nenecháme naše mladé napospas nezaměstnanosti, aniž bychom vynaložili veškeré úsilí na to, abychom je naučili, jak uspět díky tvrdé práci.

Samozřejmě, že hlavním úkolem politiků je nastavit správné podmínky pro vytváření pracovních míst, což zahrnuje stabilní veřejné finance, stejně jako cílené investice.

Příklad Irska ukazuje, že ačkoli je to obtížné, je potřeba vše správně vyvážit. Prostřednictvím více než 270 individuálních opatření požadovaných v rámci programu EU/MMF a za cenu velkých obětí irských domácností jsme dostali náš dluh pod kontrolu a obnovili důvěru mezinárodních věřitelů. To však muselo být vyváženo zásadními opatřeními, která zajistí, že nesnadná řešení dědictví našeho bankovního dluhu jsou dosažitelná a odpovídají nejzákladnějším požadavkům spravedlnosti. Musí to být vyváženo vědomím, že oběti požadované od lidí ve jménu rozpočtové odpovědnosti nesmějí zásadně ohrozit reálný hospodářský růst nezbytný k tomu, aby vše fungovalo.

Nemůžete se proškrtat k růstu a zaměstnanosti, stejně jako se nemůžete proutrácet k solventnosti. Nepopiratelný závazek reformovat státní veřejné finance musí být v souladu se společnými kroky na evropské úrovni směřujícími ke zmírnění zátěže, zejména pokud se jedná o prolomení začarovaného kruhu bankovního a státního dluhu.

Jsem rád, že v případě Irska byla evropská reakce v některých důležitých bodech vstřícná. Základní podmínky programu byly znovu projednány, úroková sazba snížena a řešení bylo nalezeno i v otázce dlužního úpisu Anglo Irish Bank.

Nicméně na evropské úrovni ještě zbývá udělat pár věcí. Musíme dokončit projekt bankovní unie, zahrnující nejen společný bankovní dohled, ale i společný rámec pro řešení problémů s přiměřenou fiskální podporou a účinná opatření v oblasti pojištění vkladů.

Pokud banka kdekoli v Evropě představuje hrozbu pro finanční systém všech členů EU, musí existovat nezbytný rámec, který bude reagovat na toto riziko. Záměrně jsme si dali za cíl integrovat evropskou ekonomiku směrem k prosperitě a bezpečnosti všech našich občanů. Společně usilujeme o uskutečnění výhod a společně se také musíme chránit proti rizikům. Lidé v Irsku pracují již řadu let a budou pracovat mnoho dalších, aby se zbavili tíhy dluhů bezohledně nahromaděných hrstkou bank a zároveň také realitní a stavební bubliny, kterou financovaly. Díky jejich odhodlání a solidaritě našich partnerů v Evropě ukazujeme, že je to možné a že se Evropa může vypořádat s výzvami, které na nás uvrhla globální finanční krize. Naše odhodlání jistě neochabne teď, když začínáme vidět výsledky, a stejně tak nesmí oslabit závazek Evropy ke sdílené a rozhodné akci. ?

Od letoška má Irsko primární rozpočtový přebytek, což znamená, že máme vyšší příjmy než výdaje, vyjma úroků z dluhu.

O autorovi| EAMON GILMORE • místopredseda vlády a ministr zahranicních vecí a obchodu Irska

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít