Irové jsou zpátky ve hře

06. ledna 2014, 00:00 - EAMON GILMORE
06. ledna 2014, 00:00

Země opustila tříletý záchranný program MMF a EU. Hospodářství roste, státní finance jsou stabilizované a nezaměstnanost klesá

Naše strategie v Irsku funguje a lidé se vracejí do práce. Jsme první zemí eurozóny, která opouští program Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, což je významný okamžik nejen pro Irsko, ale i pro celou Evropu. Tato krize byla zkouškou národních vlád, evropské solidarity a samotného evropského projektu. Naše vystoupení ze záchranného programu ukazuje, že zatímco Evropa potřebuje najít odpovědi pro své kritiky, kritici musejí rozpoznat skutečné a podstatné známky pokroku, dosažené velkým úsilím našich občanů.

Rozhodnutí Irska ukončit program bez záložního úvěru je možné jen díky tomu, čeho jsme dosáhli. Obnovili jsme konkurenceschopnost a ceny rostly pomaleji než u našich obchodních partnerů. Zavedli jsme rozpočtové škrty odpovídající 18 procentům našeho HDP a schválili důležité strukturální reformy. Znovu jsme získali důvěru mezinárodních investorů. Máme okamžitě k dispozici prostředky, které plně pokryjí naše finanční potřeby pro rok 2014. Od letoška máme k dispozici primární rozpočtový přebytek, což znamená, že máme vyšší příjmy než výdaje, vyjma úroků z dluhu.

Ze všeho nejdůležitějším měřítkem úspěchu je ovšem počet pracovních míst. Ze situace,

kdy jsme v průběhu krize ztráceli 1600 pracovních míst týdně, jsme nyní v situaci, kdy jich 1200 vytváříme. I když nezaměstnanost je na současných 12,5 procenta stále nepřijatelně vysoká, za poslední dva roky na ně klesla z 15 procent. Neexistuje lepší morální vzpruha a lepší ukazatel ozdravení naší ekonomiky a udržitelnosti naší budoucnosti. Vytváření pracovních míst je zásadní součástí naší strategie v Irsku, stejně jako tomu je v Evropě. Během našeho předsednictví Evropské unii v první polovině roku 2013 jsme v této oblasti společně s našimi partnery v EU přijali důležitá opatření. Zřízení záruky pro mladé je tím opatřením, které se asi nejvíce zabývá obavami nastupující generace, jež trpí pocitem, že budoucnost jí nabízí méně, než tomu bylo u jejích rodičů. Záruka uvádí, že nenecháme naše mladé napospas nezaměstnanosti, aniž bychom vynaložili veškeré úsilí na to, abychom je naučili, jak uspět díky tvrdé práci.

Samozřejmě, že hlavním úkolem politiků je nastavit správné podmínky pro vytváření pracovních míst, což zahrnuje stabilní veřejné finance, stejně jako cílené investice.

Příklad Irska ukazuje, že ačkoli je to obtížné, je potřeba vše správně vyvážit. Prostřednictvím více než 270 individuálních opatření požadovaných v rámci programu EU/MMF a za cenu velkých obětí irských domácností jsme dostali náš dluh pod kontrolu a obnovili důvěru mezinárodních věřitelů. To však muselo být vyváženo zásadními opatřeními, která zajistí, že nesnadná řešení dědictví našeho bankovního dluhu jsou dosažitelná a odpovídají nejzákladnějším požadavkům spravedlnosti. Musí to být vyváženo vědomím, že oběti požadované od lidí ve jménu rozpočtové odpovědnosti nesmějí zásadně ohrozit reálný hospodářský růst nezbytný k tomu, aby vše fungovalo.

Nemůžete se proškrtat k růstu a zaměstnanosti, stejně jako se nemůžete proutrácet k solventnosti. Nepopiratelný závazek reformovat státní veřejné finance musí být v souladu se společnými kroky na evropské úrovni směřujícími ke zmírnění zátěže, zejména pokud se jedná o prolomení začarovaného kruhu bankovního a státního dluhu.

Jsem rád, že v případě Irska byla evropská reakce v některých důležitých bodech vstřícná. Základní podmínky programu byly znovu projednány, úroková sazba snížena a řešení bylo nalezeno i v otázce dlužního úpisu Anglo Irish Bank.

Nicméně na evropské úrovni ještě zbývá udělat pár věcí. Musíme dokončit projekt bankovní unie, zahrnující nejen společný bankovní dohled, ale i společný rámec pro řešení problémů s přiměřenou fiskální podporou a účinná opatření v oblasti pojištění vkladů.

Pokud banka kdekoli v Evropě představuje hrozbu pro finanční systém všech členů EU, musí existovat nezbytný rámec, který bude reagovat na toto riziko. Záměrně jsme si dali za cíl integrovat evropskou ekonomiku směrem k prosperitě a bezpečnosti všech našich občanů. Společně usilujeme o uskutečnění výhod a společně se také musíme chránit proti rizikům. Lidé v Irsku pracují již řadu let a budou pracovat mnoho dalších, aby se zbavili tíhy dluhů bezohledně nahromaděných hrstkou bank a zároveň také realitní a stavební bubliny, kterou financovaly. Díky jejich odhodlání a solidaritě našich partnerů v Evropě ukazujeme, že je to možné a že se Evropa může vypořádat s výzvami, které na nás uvrhla globální finanční krize. Naše odhodlání jistě neochabne teď, když začínáme vidět výsledky, a stejně tak nesmí oslabit závazek Evropy ke sdílené a rozhodné akci. ?

Od letoška má Irsko primární rozpočtový přebytek, což znamená, že máme vyšší příjmy než výdaje, vyjma úroků z dluhu.

O autorovi| EAMON GILMORE • místopredseda vlády a ministr zahranicních vecí a obchodu Irska

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít