Investujte do bydlení

18. listopadu 2014, 00:00 - Petra Pelantová
18. listopadu 2014, 00:00

Bankéřem roku 2014 se stal dlouholetý šéf Hypoteční banky Jan Sadil

V září klesla průměrná úroková sazba u poskytnutých hypoték na 2,54 procenta. Opět se dostala na nejnižší hodnotu a překonala srpnové dno z úrovně 2,65 procenta. Sazby centrální banky jsou totiž pořád na minimech a pro levné úvěry je v ekonomice prostor. „Zájem o hypoteční úvěry je stále vysoký,“ potvrzuje Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky, která je lídrem hypotečního trhu.

* Navzdory předpovědím se sazby drží stále rekordně nízko, důvody jsou stále stejné?

Dá se to tak říci. Na prognózy jsem raději opatrný, ale můžeme předpokládat, že pokud se v rámci ekonomiky nic zásadního nezmění, vydrží tento stav i v příštím roce.

* Poptávka po hypotékách mírně klesá, jaký odhadujete vývoj v příštím roce?

Přesto je ale zájem o hypotéky nadále vysoký. Odhadujeme, že následující rok bude velmi podobný tomu letošnímu, to znamená, že se podle všeho můžeme těšit na další úspěšný rok.

* Bude ještě dlouho platit, že hypotéky nebyly nikdy levnější?

Úrokové sazby u hypoték jsou na historickém minimu. Tuhle větu však opakujeme několik měsíců za sebou. Sazby v uplynulém období šly skutečně jen směrem dolů. Zásadní změnu trendu v brzké době neočekáváme, avšak mírné pohyby sazeb jakýmkoli směrem jsou možné. Pro naše klienty je dobrou zprávou, že současné období nízkých úrokových sazeb a stabilních cen nemovitostí přímo nahrává tomu, aby investovali do bydlení.

* Loňský rok byl z pohledu poskytování hypoték rekordní, lze už vyhodnotit ten letošní?

Sice to nyní nevypadá, že bychom překonali úspěšný loňský rok, ale pro nás byl letošek příznivým pokračováním jakési „dobré nálady“ klientů, respektive jejich ochoty investovat do bydlení prostřednictvím hypoték.

* Kolik máte aktuálně rozpůjčováno na hypotékách?

Na to, abychom zkrátili cestu domů našim klientům, jsme poskytli přes dvě stě miliard korun, což se zatím nikomu jinému v České republice nepodařilo.

* Přibývá neplatičů?

Nelíbí se mi to slovo neplatič. Do problému se splácením svých závazků se může dostat téměř každý. K úvěrovému byznysu patří i to. Logicky tedy jsou klienti, kteří mají problémy se splácením své hypotéky, ale jejich podíl je v Hypoteční bance již delší dobu stabilizovaný.

* Konkurence na trhu každým roce přitvrzuje, soustředí se banky více na portfolio stávajících klientů, anebo spíše upřednostňují lov těch nových?

Každá banka má svoji strategii. Znalost stávajícího klienta je výhodou, znáte jeho historii, platební morálku. Lov nových klientů je pak především strategií nových hráčů na trhu. Pro nás v Hypoteční bance platí obojí. A já jsem rád, že se nám v obou disciplínách daří.

* Co nyní nejvíce táhne poptávku po hypotékách?

Samozřejmě zájem o vlastní bydlení. K tomu přidejme nízké úrokové sazby a stabilní ceny nemovitostí. Češi si zvykli na hypotéku a berou ji jako běžnou součást života.

* Čím si vysvětlujete své vítězství v kategorii Bankéř roku?

Neberu to pouze jako výsledek své práce, ale jako ocenění toho, co jsme v Hypoteční bance spolu s kolegy dokázali. Přestože jsme specializovaná banka na poskytování hypotečních úvěrů, patříme mezi pět největších bank a to samozřejmě není zásluha jediného člověka. Jsem rád, že kolegové, kteří mi dali své hlasy, toto vnímají a z ocenění mám upřímnou radost.

* V čem je podle vás přínos soutěže Banka roku?

Je to tradiční akce, která již neodmyslitelně patří do finančního prostředí. Pro klienty je dobré mít zmapovanou situaci na trhu a znát názor poroty na jednotlivé produkty či služby. Pro mě osobně je to vždy milá příležitost setkat se s kolegy z finančního sektoru.

* Brusel chce nařídit snížení sankcí za předčasné splacení hypoték – v jaké je to aktuálně fázi a co si o tom myslíte?

Do Evropy přichází nová regulatorika, která pojímá celou oblast poskytování úvěrů na bydlení. Záměr byl schválen vloni v září a z něho vyplývající směrnici posléze projednal Evropský parlament. Předpokládáme, že směrnice vejde v platnost začátkem roku 2016, ale záleží, jak se k implementaci této směrnice postaví česká legislativa. Jaký bude přesný dopad na problematiku předčasných splátek úvěrů, není v současné době zcela jasné.

Jan Sadil Předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky je vystudovaný stavař. Do představenstva Hypoteční banky přešel v roce 2001 a o dva roky později jí začal šéfovat. V bankovnictví se ale pohybuje od roku 1995, kdy šest let pracoval v Komerční bance, naposledy jako ředitel odboru úvěrů pro občany.

O autorovi| Petra Pelantová • spolupracovnice redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít