Investujme do know-how, nebuďme montovnou

18. března 2013, 00:00 - Michal Král
18. března 2013, 00:00

Pokud dostane zakázku na dostavbu Temelína česko-ruské konsorcium, práci získá více než 250 českých technologických firem, říká členka představenstva ZAT

Dostavba jaderné elektrárny Temelín nebude dílem pouze jedné velké nadnárodní společnosti, respektive konsorcia, které vyhraje tendr, ale v součinnosti s ním i dalších menších firem. Jedna z nich je společnost ZAT. „Pokud budeme pouze montovnou, české jaderné know-how v Česku vymře,“ říká členka představenstva Vladislava Česáková.

* Dodáváte řídicí systémy do jaderných elektráren. Jak vidíte situaci českých firem v oblasti dostavby jaderné elektrárny Temelín, mohou nabídnout dostatečné jaderné know-how?

Zatím ještě ano. Jak je všeobecně známo, o dostavbu jaderné elektrárny Temelín se ucházejí teď už pouze dvě nadnárodní společnosti. Jedna nabízí zaměstnání českých mozků, druhá českých rukou. Záleží na vládě, jakou strategii zvolí. My jako řada dalších firem razíme cestu podpory českého jaderného know-how. Staneme-li se pouze montovnou, české jaderné know-how v Česku vymře. Pokud nebude práce, nemohou se pak uplatnit znalosti českých techniků a vývojářů. Otázkou je, do jaké míry bude tento obor atraktivní pro studenty, pokud zrovna nebudou chtít odejít za prací do ciziny.

* Máme tedy v Čechách dostatek jaderných mozků?

Samozřejmě. Například naše společnost patří mezi čtyři firmy v Evropské unii, které vyvíjejí, vyrábějí, projektují a dodávají vlastní řídicí systémy pro jadernou energetiku. Česká republika se tak díky ZAT řadí mezi světové dodavatele nejpokročilejších digitálních řídicích systémů pro jádro. Za čtyřicet let dodávek do této oblasti jsme získali zkušenosti a reference z projektů řídicích systémů 25 bloků jaderných elektráren za více než 4,5 miliardy korun. Naší specializací jsou systémy kontroly a řízení pro primární, sekundární okruh a pomocné provozy u nás i v zahraničí.

* Máte zkušenosti i s dodávkami do českých jaderných elektráren?

Naše řídicí systémy běží v jaderných elektrárnách v Temelíně i v Dukovanech. V jaderné elektrárně Dukovany probíhá v současné době odstávka třetího bloku, při níž se realizuje jak výměna části jaderného paliva, tak i rekonstrukce systému kontroly a řízení. Po ukončení kompletní obnovy v roce 2016 zde budou naše systémy řídit kromě bezpečnostních systémů všechny ostatní technologie pro primární a sekundární části všech čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany. I díky našim technologiím mají Dukovany od června loňského roku stejný výkon jako Temelín a možnost značné prodloužení životnosti. Jaderná elektrárna Temelín pak používá systémy firmy ZAT při řízení polohy regulačních tyčí reaktoru. V současné době modernizujeme řízení neblokových provozních systémů, které na našich systémech spolehlivě běží od uvedení Temelína do provozu. V bývalém Československu jsme se podíleli na výstavbě všech jaderných elektráren, zakázky realizujeme v jaderných elektrárnách na Slovensku, ve Francii, na Ukrajině a tak podobně.

* Vraťme se ještě k Temelínu. Co by pro vaši firmu znamenala účast na jeho dostavbě?

Především jistotu další práce v jádře a tím i další rozvoj know-how v tomto oboru. Naše společnost dodává řídicí systémy i do klasické energetiky, tepláren i průmyslu. Na našich systémech běží výrobní linky, otáčí se jeviště divadla, jezdí české i čínské metro, řídíme drážní systémy. Nicméně jaderná energetika je pro nás významná, její dodávky tvoří téměř polovinu našeho obratu. Pro řízení jaderných elektráren jsme vyvinuli vlastní řídicí systém. Do inovací investujeme ročně přes 40 milionů korun, jsme součástí výzkumného projektu Centra pokročilých jaderných technologií, CANUT. V současné době se v Evropě a pro české firmy v dostupných teritoriích realizují zakázky v jádře v minimálním rozsahu, jde stěžejně o modernizaci stávajících jaderných elektráren. Pokud česká vláda zvolí variantu, kdy se z Česka stane při dostavbě Temelína montovna, naše jaderné know-how zanikne. Také čísla mluví jasně. Pokud se budeme podílet na dostavbě Temelína s českoruským konsorciem, navýšíme počet zaměstnanců na dvojnásobek. Tím pádem pro absolventy především technických vysokých a středních škol vytvoříme přes dvě stě pracovních míst. Také zdvojnásobíme odvody do státní pokladny jak na daních, tak na sociálním a zdravotním pojištění. Pro naše české subdodavatele to znamená získání zakázek v hodnotě přes 1,5 miliardy korun. Co je však z mého pohledu nejdůležitější, bude se dále rozvíjet české jaderné know-how. Významně se podpoří technické obory na vysokých školách, bude dostatek práce pro jejich absolventy. Také se bude moci realizovat transfer vědeckých poznatků do praxe prostřednictvím vývoje nových technických prostředků a architektury systémů. Je spočítáno, že se v České republice přímo vytvoří deset tisíc kvalifikovaných pracovních míst, nepřímo pak 50 až 70 tisíc v souvisejících oborech. Práci získá více než 250 českých technologických firem. A co je rozhodující, je právě slovo „technologických“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít