Investice pro opilé

17. července, 00:00 - Vladan Gallistl
17. července, 00:00

Experti varují před akciemi technologické firmy Snap. Nezvládá inovovat a drtí ji konkurenční Instagram

Kanadští těžaři

Kanadské firmy těžící průmyslové kovy Hudbay Minerals a Lundin Mining mohou růst i v době, kdy Bank of Canada bude zvyšovat úrokové sazby (k čemuž přikročila minulou středu). V období růstu sazeb se totiž daří podle dat agentury Bloomberg právě těžařskému sektoru, který významně překonává svými výnosy ostatní odvětví. Výnos během tří měsíců po zvýšení sazeb je v průměru 9,7 procenta, zatímco celý trh roste jen o 2,4 procenta.

Tento jev by mohl prospět rovněž společnosti Potash Corp. of Saskatchewan, která těží uhličitan draselný, používaný při výrobě hnojiv.

Dobrá rada: Investiční stratég Martin Roberge ze společnosti Canaccord Genuity tvrdí, že je čas sázet na komodity. „Zatímco růst cen komodit v roce 2016 způsobilo oslabení amerického dolaru, tak nyní věříme, že Commodity Rally 2.0 bude táhnout poptávka,“ tvrdí Roberge. Kanadským těžařům mohou prospět mohutné investice do infrastruktury, které plánuje americký prezident Donald Trump. Ty by mohly pomoci vzhůru cenám komodit a tím i hospodaření těžařských společností.

Snap

Hvězda americké technologické společnosti Snap, která provozuje mobilní aplikaci Snapchat, začíná pohasínat. Minulé pondělí se akcie firmy propadly pod cenu 17 dolarů, za niž se prodávaly investorům při primárním úpisu. A pád akcií pokračoval o den později, když banka Morgan Stanley snížila cílovou cenu akcií Snap z 28 na 16 dolarů. Hodnota firmy poklesla o téměř devět procent. Právě Morgan Stanley totiž pomáhala s emisí akcií Snap, podobný krok je proto nevídaný. „Spletli jsme se, pokud jde o schopnost Snapu inovovat a zlepšit svůj reklamní produkt v letošním roce,“ sypal si popel na hlavu Brian Nowak, analytik Morgan Stanley, když zdůvodňoval drastické snížení ceny.

Dobrá rada: Dlouhodobý investor by se akciím Snap měl vyhnout velkým obloukem. Firma nevydělává a podle odhadů Morgan Stanley nebude vydělávat ani v příštích dvou letech, navíc jsou její akcie bez hlasovacích práv.

„Investování do společnosti Snap je jako řídit opilý,“ varoval investory Scott Galloway, profesor NYU Stern School of Business. Podle něj je Snap nejvíce nadhodnocenou firmou na světě. Navíc firma čelí ostré konkurenci ze strany Instagramu, který patří do impéria Marka Zuckerberga.

Pád Snapu

(vývoj akcií od vstupu na burzu 2. 3., cena v USD)

28

Carillion

Britská stavební společnost Carillion minulý týden akcionáře příliš nepotěšila. Zrušila výplatu dividend, vykázala nižší zisky, než se čekalo, a oznámila odchod šéfa společnosti Richarda Howsona. Zároveň uvedla, že s pomocí poradenské firmy KPMG prověří hlavní kontrakty. Výsledkem byl volný pád akcií, které v jeden okamžik ztrácely až 41 procent ze své hodnoty. Akciím se nedařilo ani v dalších dnech, protože investoři se začali strachovat, zda firma dokáže splácet své dluhy. Uprostřed minulého týdne se tak akcie firmy pohybovaly na úrovni okolo šedesáti pencí. Od začátku roku se hodnota firmy snížila o více než sedmdesát procent.

Dobrá rada: Firma Carillion bude muset sehnat urychleně přinejmenším půl miliardy liber, aby mohla dostát svým závazkům. Podle analytiků bude muset prodávat majetek a rovněž požádat akcionáře o navýšení kapitálu.

Další možností je dojednat s věřiteli výměnu jejich pohledávek za akcie společnosti. To nejsou příliš příznivé vyhlídky, a to v době, kdy dodavatelé stavebních prací mají jen malé ziskové marže.

Masakr Carillionu

(vývoj akcií za posledních 12 měsíců, cena v pencích)

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

9,7 % je historický růst akcií těžařských firem během prvních tří měsíců po zvýšení sazeb centrální bankou.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít