Investice pro opilé

17. července, 00:00 - Vladan Gallistl
17. července, 00:00

Experti varují před akciemi technologické firmy Snap. Nezvládá inovovat a drtí ji konkurenční Instagram

Kanadští těžaři

Kanadské firmy těžící průmyslové kovy Hudbay Minerals a Lundin Mining mohou růst i v době, kdy Bank of Canada bude zvyšovat úrokové sazby (k čemuž přikročila minulou středu). V období růstu sazeb se totiž daří podle dat agentury Bloomberg právě těžařskému sektoru, který významně překonává svými výnosy ostatní odvětví. Výnos během tří měsíců po zvýšení sazeb je v průměru 9,7 procenta, zatímco celý trh roste jen o 2,4 procenta.

Tento jev by mohl prospět rovněž společnosti Potash Corp. of Saskatchewan, která těží uhličitan draselný, používaný při výrobě hnojiv.

Dobrá rada: Investiční stratég Martin Roberge ze společnosti Canaccord Genuity tvrdí, že je čas sázet na komodity. „Zatímco růst cen komodit v roce 2016 způsobilo oslabení amerického dolaru, tak nyní věříme, že Commodity Rally 2.0 bude táhnout poptávka,“ tvrdí Roberge. Kanadským těžařům mohou prospět mohutné investice do infrastruktury, které plánuje americký prezident Donald Trump. Ty by mohly pomoci vzhůru cenám komodit a tím i hospodaření těžařských společností.

Snap

Hvězda americké technologické společnosti Snap, která provozuje mobilní aplikaci Snapchat, začíná pohasínat. Minulé pondělí se akcie firmy propadly pod cenu 17 dolarů, za niž se prodávaly investorům při primárním úpisu. A pád akcií pokračoval o den později, když banka Morgan Stanley snížila cílovou cenu akcií Snap z 28 na 16 dolarů. Hodnota firmy poklesla o téměř devět procent. Právě Morgan Stanley totiž pomáhala s emisí akcií Snap, podobný krok je proto nevídaný. „Spletli jsme se, pokud jde o schopnost Snapu inovovat a zlepšit svůj reklamní produkt v letošním roce,“ sypal si popel na hlavu Brian Nowak, analytik Morgan Stanley, když zdůvodňoval drastické snížení ceny.

Dobrá rada: Dlouhodobý investor by se akciím Snap měl vyhnout velkým obloukem. Firma nevydělává a podle odhadů Morgan Stanley nebude vydělávat ani v příštích dvou letech, navíc jsou její akcie bez hlasovacích práv.

„Investování do společnosti Snap je jako řídit opilý,“ varoval investory Scott Galloway, profesor NYU Stern School of Business. Podle něj je Snap nejvíce nadhodnocenou firmou na světě. Navíc firma čelí ostré konkurenci ze strany Instagramu, který patří do impéria Marka Zuckerberga.

Pád Snapu

(vývoj akcií od vstupu na burzu 2. 3., cena v USD)

28

Carillion

Britská stavební společnost Carillion minulý týden akcionáře příliš nepotěšila. Zrušila výplatu dividend, vykázala nižší zisky, než se čekalo, a oznámila odchod šéfa společnosti Richarda Howsona. Zároveň uvedla, že s pomocí poradenské firmy KPMG prověří hlavní kontrakty. Výsledkem byl volný pád akcií, které v jeden okamžik ztrácely až 41 procent ze své hodnoty. Akciím se nedařilo ani v dalších dnech, protože investoři se začali strachovat, zda firma dokáže splácet své dluhy. Uprostřed minulého týdne se tak akcie firmy pohybovaly na úrovni okolo šedesáti pencí. Od začátku roku se hodnota firmy snížila o více než sedmdesát procent.

Dobrá rada: Firma Carillion bude muset sehnat urychleně přinejmenším půl miliardy liber, aby mohla dostát svým závazkům. Podle analytiků bude muset prodávat majetek a rovněž požádat akcionáře o navýšení kapitálu.

Další možností je dojednat s věřiteli výměnu jejich pohledávek za akcie společnosti. To nejsou příliš příznivé vyhlídky, a to v době, kdy dodavatelé stavebních prací mají jen malé ziskové marže.

Masakr Carillionu

(vývoj akcií za posledních 12 měsíců, cena v pencích)

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

9,7 % je historický růst akcií těžařských firem během prvních tří měsíců po zvýšení sazeb centrální bankou.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít