Investice

04. února 2013, 00:00 - (pel)
04. února 2013, 00:00

Za zlato loni Češi utratili miliardy

Investičnímu zlatu se v Česku daří. Tři největší hráči prodali během loňského roku na tuzemském trhu tento drahý kov v objemu převyšujícím 1,5 miliardy korun. „Loni jsme dosáhli rekordního množství za celou dobu našeho fungování na trhu. Množství prodaných investičních slitků atakovalo hranici 500 kilogramů,“ uvedl Libor Křapka, manažer investičních kovů společnosti Safina, která v tuzemsku nabízí zlato více než pět let.

Další velký hráč – společnost EMS Gold Investments – utržila za zlato loni více než půl miliardy korun. „Průměrná hodnota jednoho nákupu je 165 tisíc korun,“ poznamenal jednatel společnosti EMS Pavel Hýbler. O zlato je prý vyšší zájem než o stříbro, přitom do budoucna má vyšší potenciál právě stříbro, domnívá se Hýbler.

Konkurenční Česká mincovna, která uzavírá „velkou trojku“, vykázala tržby ve výši 350 milionů. „Dvě třetiny z toho tvořily investiční slitky, zbylou třetinu investiční mince,“ upřesnil obchodní šéf České mincovny Tomasz Surdy.

Během roku 2011 se investiční zlato v korunách zhodnotilo o devatenáct procent. Loni to bylo jen o dvě procenta, ovšem za poslední dva roky se stále jedná o velmi slušnou výkonnost. „Lidé už se ale při nákupu investičního zlata nezaměřují jen na výnos, berou to jako ochranu proti inflaci a jako diverzifikaci svých investic,“ míní Roman Pilíšek, šéf společnosti Zlaté rezervy, která se rovněž zabývá prodejem investičního zlata.

Celkem se loni v Česku prodalo podle odhadů investičního zlata za více než tři miliardy. Potenciál zlata vycítily i některé banky.

Například Česká spořitelna zařadila loni jeho prodej do nabídky pro drobnou klientelu. Za trojskou unci v současné době zaplatí zájemce okolo 33 tisíc korun.

Důvodem dramatického nárůstu ceny zlata v posledních letech byl zejména vývoj ve světě. Kromě dluhové krize v Evropě svou roli sehrálo historicky první snížení ratingu Spojených států. To na začátku září roku 2011 vyhnalo cenu zlata až na 1900 amerických dolarů za unci.

Zlaté tržby Tržby z prodeje investičního zlata za rok 2012 (v mil. korun)

Safina 660 EMS Gold 510 Investments 350

pramen: firmy

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít