Article, show

Inteligentní energetika přichází

15. dubna 2013, 00:00 - JIŘÍ STICH
15. dubna 2013, 00:00

Informační a komunikační technologie stále více pronikají do energetiky. ICT společnosti připravují koncepty inteligentních distribučních sítí, firmy z oblasti utilit testují řešení a publikují výsledky

Při pohledu zvenčí je energetika konzervativní obor, který nemá moc rád změny. Liší se tak diametrálně od dynamického světa informačních a komunikačních technologií, kde se změny často dějí závratnou rychlostí. Všeobecně známé je pravidlo o nárůstu výkonu počítačových procesorů na dvojnásobek každé dva roky. Mohli jsme sledovat pozoruhodný vývoj od stolních počítačů přes notebooky a netbooky k tabletům. Byli jsme svědky cesty od osmikilového analogového mobilního telefonu k chytrému telefonu současnosti. A to jsou jen ty nejznámější příklady.

Naproti tomu hromadné dálkové ovládání, které energetici mnohdy používají jako zaklínadlo proti nepříjemnému vetřelci jménem smart grid, je známé a využívané už více než 80 let.

Buďme ale spravedliví. Co se stane, když se nám porouchá tablet? V zásadě nic vážného.

Je to sice k vzteku, možná přijdeme o nějaká data, protože jsme je zapomněli zálohovat. Ale jestli jsme zrovna v tabletu neměli uložený vzorec věčného života, o dům dál tato příhoda již nikoho nezajímá. Nebo co se stane, když někde není signál mobilního operátora? Pro někoho to bude katastrofa, protože nebude moci dát na Facebook fotku horského srubu, pro někoho jiného to bude příležitost strávit nádherný nerušený den v horách.

DŮSLEDKY BLACKOUTU

Ovšem co se stane, když bude přerušena dodávka elektřiny? Plošný výpadek elektřiny na rozsáhlém území je černou můrou pro celá města, regiony, státy i kontinenty. Okamžitě přestane fungovat průmysl, kolejová doprava, internet, mobilní sítě. Brzy je následují dodávky vody, čerpací stanice pohonných hmot, posléze se zastaví vozy policie a hasičů a vyčerpají se záložní zdroje pro provoz úředních komunikačních sítí.

„Pokud taková situace netrvá déle než dvacet čtyři hodin, po odeznění zůstávají zachovány funkce uspokojující základní fyziologické potřeby, potřebu bezpečí a zachování sounáležitosti ve společnosti. Déle trvající narušení dodávek způsobí sociální nepokoje, které neviditelná ruka trhu neřeší. Pokud mimořádná situace trvá déle než pět dní, nastává dezintegrace společnosti. Vláda vyhlašuje výjimečný stav,“ nastiňuje důsledky takového výpadku Jaroslav Pejčoch, předseda představenstva pražské společnosti T-Soft. Ekonomické ztráty případného čtyřiadvacetihodinového blackoutu v Rakousku vyčíslili analytici Energetického ústavu linecké Univerzity Jana Keplera na 875 milionů eur. Heinz Haupa, technický ředitel společnosti Austrian Power Grid, která provozuje 95 procent rakouských přenosových sítí, však nevěří, že by se dodávky po čtyřiadvacetihodinovém výpadku obnovily okamžitě, a je přesvědčen, že návrat do normálu může trvat i celý týden.

POSTRACH VLÁD

Situace výpadku elektřiny je postrachem všech vlád, protože z výpadku vyplývající anarchie by mohla způsobit politickou destabilizaci regionů i celých států. Demokratický společenský systém funguje pouze za předpokladu, že funguje elektřina, na níž je závislá elektronická komunikace a archivace informací.

Papírová forma administrativy se přežila a všechna komunikace už dávno přešla na elektronické kanály. Bez dodávek elektřiny a bez funkčních komunikačních systémů, které elektřinu nutně potřebují, je dnes nepředstavitelné fungování státní správy, ekonomiky, infrastruktury a společnosti. Pokud by došlo k dlouhodobému rozsáhlému výpadku elektrického proudu, dá se očekávat, že by demokratický systém díky setrvačnosti vydržel několik dní, než by došlo k hospodářskému kolapsu, společenskému rozpadu a nástupu banditismu.

To je samozřejmě velmi chmurná vize.

A proto je důležité přistupovat ke všem změnám v energetice velice zodpovědně. Je nutné nové systémy nejprve důkladně vyzkoušet, prověřit, změřit a pak opatrně nasazovat do běžného provozu. Pokud v oblasti ICT dochází k zásadním změnám zhruba jednou za pět let, podstatné změny v energetice se realizují patnáct až dvacet let.

O autorovi| JIŘÍ STICH • ředitel kompetenčního centra Smart, Ness Technologies

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít