Inscenace Mondšajn představuje svět po konci světa

Komerční sdělení

V pražské MeetFactory bude 8. prosince naposledy uvedena inscenace Mondšajn, která vznikla na motivy novely Mondschein scénáristy a novináře Ondřeje Štindla, jejíž děj byl doprovázen ilustracemi známého českého výtvarníka Josefa Bolfa. Štindlova próza navazuje na tradici dystopického žánru, jak ji vymezila zahraniční i domácí klasika, přitom ovšem nabízí původní a dobře vystavěný příběh o hledání osobní identity a fungování lidské společnosti.

Výtvarné ladění inscenace se díky kostýmní výtvarnici Ivaně Kanhäuserové a scénografce Jane Hauskrechtové podařilo přiblížit temným vizím, jak je v původním díle vystihl Josef Bolf. Autor předlohy Ondřej Štindl popisuje okolnosti vzniku této inscenace, které byla na repertoáru Divadla MeetFactory přes dva roky.

Jak došlo na spolupráci mezi Vámi a dramaturgem Janem Tošovským? Úplně normálně. Honza se mi ozval, párkrát jsme se s ním a režisérem Janem Fričem sešli. Respektoval jsem ale, že podoba představení i textu hry je především jejich věc, že adaptace předlohy vyžaduje nové oči, které v ní najdou klíč k nějaké interpretaci, již tam já jako člověk tou knížkou maximálně „zatížený“ vidět třeba nemůžu. Líbí se mi, že představení vypichuje tu trochu groteskní rovinu, která v knize je taky přítomná, pro čtenáře, ale možná ne moc zřetelně.

Zapojoval jste se do příprav divadelního představení Mondšajn? Jak se podle Vás liší inscenace divadla MeetFactory od Vaší předlohy? Četl jsem text adaptace a byl na - myslím jedné - zkoušce. Taky jsem pro představení napsal jednoho Stanova vystoupení, který v knížce není. Nějaké připomínky jsem měl, ale kluci si svoje dokázali obhájit, vždycky jsme se nějak dohodli. Je jasné, že příběh jak je v knížce není na pódium přenositelný, musel projít podstatnou redukcí a Jan Tošovský s Janem Fričem našli způsob, jak to udělat. Vytvořili z ní nějaký nový obraz, divočejší a a hlasitější než ten, který navozují moje próza a ilustrace Josefa Bolfa.

Více informací o inscenaci a možnostech zakoupení vstupenek na derniéru inscenace Mondšajn najdete na www.meetfactory.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít