Inscenace Mondšajn představuje svět po konci světa

Komerční sdělení

V pražské MeetFactory bude 8. prosince naposledy uvedena inscenace Mondšajn, která vznikla na motivy novely Mondschein scénáristy a novináře Ondřeje Štindla, jejíž děj byl doprovázen ilustracemi známého českého výtvarníka Josefa Bolfa. Štindlova próza navazuje na tradici dystopického žánru, jak ji vymezila zahraniční i domácí klasika, přitom ovšem nabízí původní a dobře vystavěný příběh o hledání osobní identity a fungování lidské společnosti.

Výtvarné ladění inscenace se díky kostýmní výtvarnici Ivaně Kanhäuserové a scénografce Jane Hauskrechtové podařilo přiblížit temným vizím, jak je v původním díle vystihl Josef Bolf. Autor předlohy Ondřej Štindl popisuje okolnosti vzniku této inscenace, které byla na repertoáru Divadla MeetFactory přes dva roky.

Jak došlo na spolupráci mezi Vámi a dramaturgem Janem Tošovským? Úplně normálně. Honza se mi ozval, párkrát jsme se s ním a režisérem Janem Fričem sešli. Respektoval jsem ale, že podoba představení i textu hry je především jejich věc, že adaptace předlohy vyžaduje nové oči, které v ní najdou klíč k nějaké interpretaci, již tam já jako člověk tou knížkou maximálně „zatížený“ vidět třeba nemůžu. Líbí se mi, že představení vypichuje tu trochu groteskní rovinu, která v knize je taky přítomná, pro čtenáře, ale možná ne moc zřetelně.

Zapojoval jste se do příprav divadelního představení Mondšajn? Jak se podle Vás liší inscenace divadla MeetFactory od Vaší předlohy? Četl jsem text adaptace a byl na - myslím jedné - zkoušce. Taky jsem pro představení napsal jednoho Stanova vystoupení, který v knížce není. Nějaké připomínky jsem měl, ale kluci si svoje dokázali obhájit, vždycky jsme se nějak dohodli. Je jasné, že příběh jak je v knížce není na pódium přenositelný, musel projít podstatnou redukcí a Jan Tošovský s Janem Fričem našli způsob, jak to udělat. Vytvořili z ní nějaký nový obraz, divočejší a a hlasitější než ten, který navozují moje próza a ilustrace Josefa Bolfa.

Více informací o inscenaci a možnostech zakoupení vstupenek na derniéru inscenace Mondšajn najdete na www.meetfactory.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít