ICT v energetice

17. června 2013, 00:00 - Michal Král
17. června 2013, 00:00

Řešení Inteligentní energie a chytré měření umožní energetickým firmám zvýšit jejich konkurenceschopnost

Základem všech řešení takzvaných smart metering/ /grid je chytré měření spotřeby. Implementací těchto řešení se naplňuje základní předpoklad, kterým je naprostá transparentnost a okamžitá dostupnost měřených údajů o spotřebě a případně výrobě elektrické energie, a to jak pro výrobce a distributory elektrické energie, tak pro koncové zákazníky. Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu, a umožňují tak rozvíjet například služby pro automatizaci domácností a tak podobně.

Dodavatelé elektrické energie mohou případně také nabízet pružnější tarify a samozřejmě v konečném důsledku vše plně automatizovat.

Chytré měření Služby chytrého měření dodávají údaje o spotřebě plynu, vody, elektrického proudu a tepla. Tato data jsou zapotřebí v celém hodnototvorném řetězci. „Například naše společnost používá ve svém řešení takzvaný univerzální server (multi-utility server – MUS), který může zaznamenávat data měřičů elektrického proudu, plynu, vody a dálkově dodávaného tepla,“ popisuje Petr Lukáš, obchodní specialista společnosti T-Systems ČR. Tento koncentrátor dat je připojen k síti příslušného provozovatele měrných míst. A data mohou být transportována i mobilní sítí.

Stanovení sazeb a vyúčtování Vyúčtování, jež se odvíjí od spotřeby a postihuje období kratší než jeden rok, staví dodavatele energie před nové požadavky ohledně výkonnosti zpracování hromadných dat a případné realizace složitých tarifních modelů. Řešení jsou různá. Podle Petra Lukáše společnost T-Systems disponuje rozsáhlým portfoliem služeb a koncepcí, které umožňují implementaci efektivních tarifních a zúčtovacích řešení. Dále nabízí řešení pro připojení k systémům CRM, přístup k aplikacím přes webové portály, testovací služby atd. Tato řešení lze používat souběžně se stávajícími systémy zákazníka nebo je zcela nahradit.

Automatizace domácností Pomocí jednotlivých rozhraní v domácnosti lze data nejenom odečítat, ale koncovým zákazníkům rovněž předávat informace o aktuálních cenových tarifech. Zákazník může pomocí internetu či mobilních aplikací řídit své koncové přístroje a využívat daná řešení k dosažení maximální energetické efektivnosti své domácnosti.

Inteligentní energie pro firmy Pro podniky, které chtějí v rámci své ekologické politiky dosahovat maximální energetické efektivnosti a snižovat hodnoty CO2, mají IT firmy různé programy. „Konkrétně T-Systems nabízí takzvaný Podnikový systém správy energie a životního prostředí. Systém kombinuje poradenství, služby chytrého měření a systém správy energetické, jakož i integraci se stávajícími podnikovými systémy,“ konstatuje Petr Lukáš. Řešení inteligentních energetických sítí Nárůstem využití obnovitelných energií a počtu decentralizovaných výrobců nabývají energetické sítě na složitosti.

Vyžaduje to aktivní řízení pomocí inteligentních ICT systémů na základě transparentních údajů o výrobě a spotřebě elektrické energie. Hlavní pozornost je soustředěna na témata virtuálních elektráren, automatizace rozvodných sítí, demand side managementu ke snížení spotřeby elektrické energie pomocí technických i organizačních řešení včetně změny chování spotřebitelů.

Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít