ICT v energetice

17. června 2013, 00:00 - Michal Král
17. června 2013, 00:00

Řešení Inteligentní energie a chytré měření umožní energetickým firmám zvýšit jejich konkurenceschopnost

Základem všech řešení takzvaných smart metering/ /grid je chytré měření spotřeby. Implementací těchto řešení se naplňuje základní předpoklad, kterým je naprostá transparentnost a okamžitá dostupnost měřených údajů o spotřebě a případně výrobě elektrické energie, a to jak pro výrobce a distributory elektrické energie, tak pro koncové zákazníky. Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu, a umožňují tak rozvíjet například služby pro automatizaci domácností a tak podobně.

Dodavatelé elektrické energie mohou případně také nabízet pružnější tarify a samozřejmě v konečném důsledku vše plně automatizovat.

Chytré měření Služby chytrého měření dodávají údaje o spotřebě plynu, vody, elektrického proudu a tepla. Tato data jsou zapotřebí v celém hodnototvorném řetězci. „Například naše společnost používá ve svém řešení takzvaný univerzální server (multi-utility server – MUS), který může zaznamenávat data měřičů elektrického proudu, plynu, vody a dálkově dodávaného tepla,“ popisuje Petr Lukáš, obchodní specialista společnosti T-Systems ČR. Tento koncentrátor dat je připojen k síti příslušného provozovatele měrných míst. A data mohou být transportována i mobilní sítí.

Stanovení sazeb a vyúčtování Vyúčtování, jež se odvíjí od spotřeby a postihuje období kratší než jeden rok, staví dodavatele energie před nové požadavky ohledně výkonnosti zpracování hromadných dat a případné realizace složitých tarifních modelů. Řešení jsou různá. Podle Petra Lukáše společnost T-Systems disponuje rozsáhlým portfoliem služeb a koncepcí, které umožňují implementaci efektivních tarifních a zúčtovacích řešení. Dále nabízí řešení pro připojení k systémům CRM, přístup k aplikacím přes webové portály, testovací služby atd. Tato řešení lze používat souběžně se stávajícími systémy zákazníka nebo je zcela nahradit.

Automatizace domácností Pomocí jednotlivých rozhraní v domácnosti lze data nejenom odečítat, ale koncovým zákazníkům rovněž předávat informace o aktuálních cenových tarifech. Zákazník může pomocí internetu či mobilních aplikací řídit své koncové přístroje a využívat daná řešení k dosažení maximální energetické efektivnosti své domácnosti.

Inteligentní energie pro firmy Pro podniky, které chtějí v rámci své ekologické politiky dosahovat maximální energetické efektivnosti a snižovat hodnoty CO2, mají IT firmy různé programy. „Konkrétně T-Systems nabízí takzvaný Podnikový systém správy energie a životního prostředí. Systém kombinuje poradenství, služby chytrého měření a systém správy energetické, jakož i integraci se stávajícími podnikovými systémy,“ konstatuje Petr Lukáš. Řešení inteligentních energetických sítí Nárůstem využití obnovitelných energií a počtu decentralizovaných výrobců nabývají energetické sítě na složitosti.

Vyžaduje to aktivní řízení pomocí inteligentních ICT systémů na základě transparentních údajů o výrobě a spotřebě elektrické energie. Hlavní pozornost je soustředěna na témata virtuálních elektráren, automatizace rozvodných sítí, demand side managementu ke snížení spotřeby elektrické energie pomocí technických i organizačních řešení včetně změny chování spotřebitelů.

Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít