ICT v energetice

17. června 2013, 00:00 - Michal Král
17. června 2013, 00:00

Řešení Inteligentní energie a chytré měření umožní energetickým firmám zvýšit jejich konkurenceschopnost

Základem všech řešení takzvaných smart metering/ /grid je chytré měření spotřeby. Implementací těchto řešení se naplňuje základní předpoklad, kterým je naprostá transparentnost a okamžitá dostupnost měřených údajů o spotřebě a případně výrobě elektrické energie, a to jak pro výrobce a distributory elektrické energie, tak pro koncové zákazníky. Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu, a umožňují tak rozvíjet například služby pro automatizaci domácností a tak podobně.

Dodavatelé elektrické energie mohou případně také nabízet pružnější tarify a samozřejmě v konečném důsledku vše plně automatizovat.

Chytré měření Služby chytrého měření dodávají údaje o spotřebě plynu, vody, elektrického proudu a tepla. Tato data jsou zapotřebí v celém hodnototvorném řetězci. „Například naše společnost používá ve svém řešení takzvaný univerzální server (multi-utility server – MUS), který může zaznamenávat data měřičů elektrického proudu, plynu, vody a dálkově dodávaného tepla,“ popisuje Petr Lukáš, obchodní specialista společnosti T-Systems ČR. Tento koncentrátor dat je připojen k síti příslušného provozovatele měrných míst. A data mohou být transportována i mobilní sítí.

Stanovení sazeb a vyúčtování Vyúčtování, jež se odvíjí od spotřeby a postihuje období kratší než jeden rok, staví dodavatele energie před nové požadavky ohledně výkonnosti zpracování hromadných dat a případné realizace složitých tarifních modelů. Řešení jsou různá. Podle Petra Lukáše společnost T-Systems disponuje rozsáhlým portfoliem služeb a koncepcí, které umožňují implementaci efektivních tarifních a zúčtovacích řešení. Dále nabízí řešení pro připojení k systémům CRM, přístup k aplikacím přes webové portály, testovací služby atd. Tato řešení lze používat souběžně se stávajícími systémy zákazníka nebo je zcela nahradit.

Automatizace domácností Pomocí jednotlivých rozhraní v domácnosti lze data nejenom odečítat, ale koncovým zákazníkům rovněž předávat informace o aktuálních cenových tarifech. Zákazník může pomocí internetu či mobilních aplikací řídit své koncové přístroje a využívat daná řešení k dosažení maximální energetické efektivnosti své domácnosti.

Inteligentní energie pro firmy Pro podniky, které chtějí v rámci své ekologické politiky dosahovat maximální energetické efektivnosti a snižovat hodnoty CO2, mají IT firmy různé programy. „Konkrétně T-Systems nabízí takzvaný Podnikový systém správy energie a životního prostředí. Systém kombinuje poradenství, služby chytrého měření a systém správy energetické, jakož i integraci se stávajícími podnikovými systémy,“ konstatuje Petr Lukáš. Řešení inteligentních energetických sítí Nárůstem využití obnovitelných energií a počtu decentralizovaných výrobců nabývají energetické sítě na složitosti.

Vyžaduje to aktivní řízení pomocí inteligentních ICT systémů na základě transparentních údajů o výrobě a spotřebě elektrické energie. Hlavní pozornost je soustředěna na témata virtuálních elektráren, automatizace rozvodných sítí, demand side managementu ke snížení spotřeby elektrické energie pomocí technických i organizačních řešení včetně změny chování spotřebitelů.

Zákaznické služby včetně elektrické energie mohou být účtovány s přesností na jednu minutu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít