IBM se zbavilo výroby serverů

27. ledna 2014, 00:00 - (sed)
27. ledna 2014, 00:00

Počítače Čínská společnost Lenovo kupuje od amerického IBM za 2,3 miliardy dolarů divizi serverů postavených na čipech Intel a AMD (x86). Lenovu se tak podařilo cenu výrazně srazit dolů, a to i přesto, že ve hře o odkup byla i celosvětová serverová trojka na trhu Dell. Číňané už se s IBM o možné akvizici bavili před několika měsíci, tehdy ale jednání padla kvůli příliš vysoké požadované ceně. Lenovo tehdy nabízelo 2,5 miliardy dolarů, prodávající nicméně žádal čtyři miliardy.

Je vysoce pravděpodobné, že právě dřívější vyjednávání cenu srazila. „To, že původní informace o vyjednávání unikla na veřejnost, IBM nadělalo poměrně velké problémy. Už tak propadající se byznys klesl ještě níž. Zákazníci totiž logicky nechtějí kupovat servery od někoho, kdo je brzy nemusí vůbec prodávat,“ popisuje zdroj týdeníku Euro obeznámený se situací. Servery IBM ročně generovaly kolem pěti miliard dolarů, tržby ale naposledy meziročně spadly o 18 procent. Více než sto let stará společnost se serverů zbavuje především z toho důvodu, že je to dnes prakticky komoditní zboží. IBM se chce v budoucnu zaměřit hlavně na služby, software a cloud. Firma proto v loňském roce koupila za dvě miliardy dolarů cloudový SoftLayer a tento rok postaví 15 nových datových center za úhrnem 1,2 miliardy dolarů (celkem jich bude mít 40). Další miliarda dolarů padne na podporu umělé inteligence a big data platformy Watson, jež se zatím ve skutečně velký byznys proměnit nepodařilo.

Pro Lenovo je naopak koupě možností, jak více diverzifikovat svůj zejména na počítačích závislý byznys. Lenovo je sice v této oblasti globální jedničkou, celý trh se ale za loňský rok propadl o zhruba deset procent a tento trend bude letos s největší pravděpodobností pokračovat. „Naším dlouhodobým plánem je získat jednu z vedoucích pozic na serverovém trhu,“ řekl už dříve týdeníku Euro viceprezident Lenova Vincent Fauquenot. Koupě divize od IBM tomu může pomoci; IBM v této oblasti doposud bylo dvojkou na trhu za HP. Číňané se ostatně podobnou cestou vydali právě s počítači, které koupili rovněž od IBM.

Obě společnosti si zároveň pomohou obchodně.

„IBM si posílí pozici v Číně a na oplátku bude prodávat servery Lenova v rámci svých projektů,“ nastiňuje zdroj.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít