I ty kradeš!

 Páral 29. dubna 2015, 12:00  -  Pavel Páral
29. dubna 2015, 12:00

Každý, kdo vyplňuje a podává daňové přiznání se podle novely trestního zákoníku, kterou se chystá schválit vládní koalice ve Sněmovně, se může stát potenciálním zločincem, který okrádá stát na daních a to dokonce ještě před tím, než ono daňové přiznání podá. Trestným činem se totiž má stát opět i samotná příprava krácení daně.

Je nepochybně pravda, že v Česku je až nadmíru oblíbeným řemeslem podvádění s DPH prostřednictvím tzv. karuselových obchodů, kdy daňová povinnost končí na bedrech nějakého bílého koně, na němž si stát nevezme ani korunu. Je však opravdu vhodným řešením dávat do rukou policie a státních zástupců nástroj, jakým mohou začít stíhat každého, kdo se bude pokoušet optimalizovat svou daňovou povinnost třeba ještě před tím, než podá daňové přiznání, které třeba bude shledáno správcem daně jako správné a daň bude řádně zaplacena?

Vždyť o tom, co je a co není daňový únik, rozhoduje správce daně. A kdy se věc dostane k soudu, tak výši škody způsobené státu určuje soudní znalec. Jak tedy policie identifikuje trestný čin přípravy krácení daně v době, kdy žádná daň nebyla fakticky vyměřena? Jasně, že když někdo založí společnost, jejímž statutárním orgánem je nějaký bezdomovec s trvalým pobytem na obecním úřadu, je to podezřelé, ale označit něco takového jako trestný čin se zdá být poněkud příliš neústavním.

Nejen, že máme hodně zkušeností s tím, že policisté konají způsobem velmi podezřelým, jak je zřejmé třeba v případech opencard, či tunelu Blanka. Oni mají docela velký problém s profesionalitou a orientaci v jednodušších disciplínách, než jsou daně a účetnictví. A tomu odpovídá i to, že až tak moc dokonaných daňových deliktů před soudem nekončí a když končí, tak s neúspěchem na straně žaloby.

Takže když k tomu připočteme, že trestným činem trestaným několikaletým vězením má být nezaplacení daně ve výši již od padesáti tisíc, dávají zákonodárci policii do rukou nástroj na to, aby ničili ne ty velké „obchodníky“ s naftou a benzínem, ale aby odvydírali a zničili živnost každému menšímu i středně velkému podnikateli. Za každým z nich budou moci přijít a říci: I ty kradeš. A pak po pěti letech stíhání a po osobním bankrotu konstatovat „pardon, my se spletli, stát zaplatí sto tisíc odškodnění“.


Čtěte také:

Poslanci odložili zavedení 21procentního DPH na stavební pozemky

Novela zákona o daních z příjmu srozumitelně

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít