I ty kradeš!

 Páral 29. dubna 2015, 12:00  -  Pavel Páral
29. dubna 2015, 12:00

Každý, kdo vyplňuje a podává daňové přiznání se podle novely trestního zákoníku, kterou se chystá schválit vládní koalice ve Sněmovně, se může stát potenciálním zločincem, který okrádá stát na daních a to dokonce ještě před tím, než ono daňové přiznání podá. Trestným činem se totiž má stát opět i samotná příprava krácení daně.

Je nepochybně pravda, že v Česku je až nadmíru oblíbeným řemeslem podvádění s DPH prostřednictvím tzv. karuselových obchodů, kdy daňová povinnost končí na bedrech nějakého bílého koně, na němž si stát nevezme ani korunu. Je však opravdu vhodným řešením dávat do rukou policie a státních zástupců nástroj, jakým mohou začít stíhat každého, kdo se bude pokoušet optimalizovat svou daňovou povinnost třeba ještě před tím, než podá daňové přiznání, které třeba bude shledáno správcem daně jako správné a daň bude řádně zaplacena?

Vždyť o tom, co je a co není daňový únik, rozhoduje správce daně. A kdy se věc dostane k soudu, tak výši škody způsobené státu určuje soudní znalec. Jak tedy policie identifikuje trestný čin přípravy krácení daně v době, kdy žádná daň nebyla fakticky vyměřena? Jasně, že když někdo založí společnost, jejímž statutárním orgánem je nějaký bezdomovec s trvalým pobytem na obecním úřadu, je to podezřelé, ale označit něco takového jako trestný čin se zdá být poněkud příliš neústavním.

Nejen, že máme hodně zkušeností s tím, že policisté konají způsobem velmi podezřelým, jak je zřejmé třeba v případech opencard, či tunelu Blanka. Oni mají docela velký problém s profesionalitou a orientaci v jednodušších disciplínách, než jsou daně a účetnictví. A tomu odpovídá i to, že až tak moc dokonaných daňových deliktů před soudem nekončí a když končí, tak s neúspěchem na straně žaloby.

Takže když k tomu připočteme, že trestným činem trestaným několikaletým vězením má být nezaplacení daně ve výši již od padesáti tisíc, dávají zákonodárci policii do rukou nástroj na to, aby ničili ne ty velké „obchodníky“ s naftou a benzínem, ale aby odvydírali a zničili živnost každému menšímu i středně velkému podnikateli. Za každým z nich budou moci přijít a říci: I ty kradeš. A pak po pěti letech stíhání a po osobním bankrotu konstatovat „pardon, my se spletli, stát zaplatí sto tisíc odškodnění“.


Čtěte také:

Poslanci odložili zavedení 21procentního DPH na stavební pozemky

Novela zákona o daních z příjmu srozumitelně

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít