I psychopat může mít pravdu

03. února 2014, 00:00 - Pavel Páral
03. února 2014, 00:00

Kde končí přirozený smysl pro spravedlnost a začíná nějaká forma posedlosti, vysvětluje přední český psychiatr profesor Cyril Höschl

* V poslední době jsme svědky veřejných vystoupení úředníků ostře se vymezujících vůči svému státnímu zaměstnavateli. Kritika se týká především nepořádků ve státní správě či státních a obecních firmách. Je za jejich chováním opravdu tak neblahý stav veřejných záležitostí, nebo je to ovlivněno i jejich osobnostními charakteristikami?

Nepochybně obojí. Je však pravda, že umanutci (sudiči, kverulanti apod.) všeho druhu často nadřazují své fixní ideje a cíle osobnímu prospěchu či bezpečí, a stávají se tak jednak průkopníky boje za spravedlnost a jednak oběťmi následků, které to pro ně má. Tím ovšem rozhodně nechci říci, že tolerovat očividnou zvůli, korupci, zlodějnu a nespravedlnost je projevem, neřkuli kritériem, normality. O kverulantech a sudičích v některých případech v různé míře platí obdoba toho, co údajně řekl Woody Allen o paranoidních jedincích („To, že jsi paranoidní, ještě neznamená, že po tobě nejdou.“): To, že jsi psychopatický kverulant a sudič, ještě neznamená, že nemáš pravdu.

* Jsou často v konfliktu se svými kolegy, mají problémy s komunikací s nadřízenými a bývají na pracovišti značně neoblíbeni. Proč je tomu tak?

Často to opravdu bývají do jisté míry podivínské (akcentované, anomální, někdy až psychopatické) osobnosti. Jejich porucha je potížemi v mezilidských vztazích do jisté míry charakterizována. Mnohem méně než ostatní lidé se dokážou poučit z trestu či vytěžit z odměny. Proto jsou běžnými prostředky cukru a biče poměrně těžko usměrnitelní. Osobnosti s paranoidními, emulačními (žárliveckými), inventorními (vynálezeckými), mesiášskými, kverulatorními (stěžovatelskými) a sudičskými (boj za spravedlnost) rysy často jdou za svým cílem hlava nehlava, není jim rady, a často ani pomoci.

* Jak vlastně vnímají realitu? Jsou skutečně objektivní, nebo jsou schopni i manipulovat fakty, aby jejich zjištění a oznámení byla třeba přesvědčivější či dramatičtější?

V oblasti svého zaměření (nevěra partnera, nespravedlnost či nepravosti v okolí apod.) vnímají realitu ostřeji, často mají selektivně nadprůměrnou paměť („24. dubna 1964 v deset hodin dopoledne jste mi řekl přesně tuto větu…“), vedou rozsáhlé korespondenční války, vše důkladně dokumentují, číhají na každé drobné narušení pravidel ze strany protivníka. Realitu v drtivé většině vnímají bez psychotických fenoménů (halucinací), avšak jejich osobnostní vývoj někdy může vyústit až v poruchu s bludy (paranoia), které jsou v tomto případě logické a systémové, tj. zapadají do sebe a jeden vysvětluje druhý. Ostatní mentální modality zůstávají zachovány, IQ je často nadprůměrné, jsou schopni výkonu povolání a mimo bludnou oblast nejeví nápadnější patologii v myšlení, chování a prožívání. Většinou jsou puntičkářsky přesní, lpějí na faktech a detailech, k manipulaci s fakty a daty se uchýlí jen výjimečně, nejspíš v kombinaci s dalšími faktory (souběh s další chorobou, jako je bipolární porucha, závislost na návykových látkách a alkoholu, gamblerství, bájivá lhavost, nevyzrálost, demence aj.). Většinou jde spíše o účelové interpretace a často falešné (konspirační, spiklenecké) teorie než vědomé lhaní.

* Lze takovou osobnost rozeznat třeba při přijímacím pohovoru?

Velice těžko, protože v osobním styku tito jedinci dokážou být zprvu velice konciliantní, „korektní“, „seriózní“, působí inteligentně a různé testovací úlohy zvládají dobře. Sklony k paranoiditě, kverulantství a sudičství by spolu s obecnými anomálními či psychopatickými rysy mohlo poodhalit speciální psychologické vyšetření, ale dotyční si dávají velký pozor, často jsou sečtělí a zpočátku dokážou do značné míry svou patologii skrýt.

* Na jaké pracovní zařazení se tito lidé hodí a kde by rozhodně pracovat neměli?

To je těžko říci. Kdybychom si je představovali na finančních úřadech, v kontrolních orgánech na ministerstvech, v soudních síních a v účtárnách, udělali bychom kozly zahradníky. Sice by se jejich ostražitost a smysl pro spravedlnost daly dobře profesně využít, ale nezapomeňme, že nehovoříme o kladných lidských vlastnostech (tam by to bylo namístě), ale o patologii, jež narušuje normální fungování ve společnosti a v těchto vypjatých povoláních by působila kontraproduktivně. Někdy se dají s výhodou zaměstnat naopak tam, kde se jejich, pro okolí těžko snesitelné, příznaky neuplatní - například jako překladatelé, korektoři, archiváři apod.

* Zdá se, že nová generace politiků se snaží využít jejich morální kredit tím, že některým z nich hodlá svěřit vysoké funkce ve státní službě. Je to dobře?

Zaprvé nevím, zda v daných případech šlo či jde o patologii, o níž zde mluvíme, a zadruhé to - vzhledem k jejich pověsti - považuji od oněch politiků za průhledně účelové a může se stát, že s touto strategií sami brzy spláčou nad výdělkem. Počkejme chvíli.

Využívání těchto lidí politiky je průhledně účelové a může se stát, že brzy spláčou nad výdělkem.

O autorovi| Pavel Páral * paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít