I po Temelínu mají Češi šance

29. dubna 2013, 00:00 -
29. dubna 2013, 00:00

Zástupci průmyslu se shodují, že nejširší uplatnění pro české firmy v zahraničí nabízí ruský jaderný gigant Rosatom

V souvislosti s právě probíhajícím tendrem na dostavbu jaderné elektrárny Temelín se často skloňuje nejen téma zapojení českého průmyslu do tohoto projektu, ale i další uplatnění domácích firem v zahraničních projektech obou uchazečů o tuto zakázku (tj. Konsorcia MIR.1200 a americko-japonského Westinghousu).

Zástupci zaměstnanců v čele s odborovým svazem Kovo dlouhodobě vyjadřují svou podporu dostavbě temelínské elektrárny. Jak však dodal jihočeský odborový šéf Jan Švec na dubnovém jednání regionální tripartity, jedním z hlavních kritérií při výběru by měla být garance maximálního zapojení tuzemských firem při vlastní stavbě, ale také jejich další uplatnění při zakázkách mimo Českou republiku.

28 reaktorů po světě Právě Rosatom, sdružující ruské členy Konsorcia MIR.1200, dnes nabízí českým firmám nejlepší šance uplatnit se na globálním jaderném trhu. Rosatom je světovou jedničkou ve výstavbě jaderných elektráren. V současnosti má v různém stadiu realizace 28 reaktorů po celém světě. Zároveň se aktivně účastní tendrů rozhovorů na výstavbu dalších osmi bloků. Do roku 2030 předpokládá, že celkově zrealizuje výstavbu až 80 bloků po celém světě. S těmito čísly se nemůže srovnávat žádná jiná společnost z jaderné branže.

Rosatom je ale především největším odběratelem zařízení a služeb pro jaderný průmysl vyrobených v České republice. „Korporace Rosatom je jediná, kde již probíhá reálná spolupráce s českými subdodavateli. Ta je už nyní v řádech miliard korun,“ říká Josef Perlík, ředitel divize Inženýring české firmy Škoda JS.

Spolupráce mezi Českou republikou a Ruskou federací v oblasti jaderné energetiky se za posledních 40 let prakticky nikdy nezastavila. Od roku 2008 do roku 2011 eviduje Rosatom dodávky z České republiky přibližně za 2,8 miliardy korun. V globálním katalogu dodavatelů pro projekty Rosatomu je v současnosti zaregistrováno 30 českých firem. Ty jen v loňském roce dodaly zboží a služby v hodnotě 2,5 miliardy korun. Zboží vyrobené u nás tak dnes najdete na jaderných elektrárnách od Ruska až po Indii.

Memoranda o spolupráci Na podzim loňského roku byla dále navázána spolupráce mezi třinácti českými podniky a ruskou společností AKME-engineering (společným podnikem Rosatomu a Irkutskenergo) za účelem výstavby malých reaktorů typu SVBR-100. Na základě podepsaných memorand o spolupráci budou české firmy zařazeny do řetězce dodavatelů zařízení a služeb pro tyto reaktory.

To, že Rosatom spolupracuje již nyní s českým průmyslem, aniž by tuto spolupráci podmiňoval výsledkem temelínského tendru, nedávno ocenil během jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny i šéf Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Právě zde je vidět zásadní rozdíl v přístupu obou konkurentů k temelínskému tendru. Potvrdil tím i názor místopředsedy Svazu průmyslu a dopravy České republiky Stanislava Kázeckého, podle kterého „česko-ruské konsorcium dosud nabízelo českým firmám lepší možnost, jak proniknout na třetí trhy“.

Ač se na první pohled může zdát, že oba konkurenti v „tendru století“ počítají do budoucna s českými kapacitami, není tomu tak. Pouze Rosatom má na svém účtě zaznamenanou reálnou podobu spolupráce, která úspěšně trvá již desítky let. Potenciál dalších dodávek „made in Czech Republic“ navíc stále roste. Reference z dostavby Temelína by se bezesporu stala pro české podniky vynikající vizitkou sloužící k jejich dalšímu ekonomickému rozvoji.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít