Hypoteční trh roste i v tomto roce

05. května 2014, 00:00 - (pez)
05. května 2014, 00:00

Úvěry Růst českého hypotečního trhu zatím po rekordním loňském roce pokračuje i letos. Banky za první tři měsíce letošního roku půjčily klientům na bydlení meziročně o 3,9 procenta více než loni, celkově 28,9 miliardy korun.

Od ledna poskytly klientům 17 680 hypotečních úvěrů v průměrné výši 1,63 milionu korun. Vyplývá to z oficiálních statistik ministerstva pro místní rozvoj, které sbírá data od osmi největších českých bank. Jedničkou na hypotečním trhu je nadále Hypoteční banka s podílem 28,2 procenta, z jejího podílu si ale nadále ukrajují agresivní konkurenti. Ještě před několika lety měl lídr trhu třetinový podíl.

Dlouhodobě poptávku po hypotékách posilují nízké úrokové sazby, které v březnu podle Hypoindexu opět spadly na nové minimum.

Průměrná úroková sazba klesla na 2,93 procenta. Vliv na chuť půjčit si na bydlení mají i stabilní ceny nemovitostí, které si již několik čtvrtletí po sobě drží svou úroveň.

V posledních letech se hypoteční trh značně proměnil. Z téměř výlučně nových úvěrů se stal závislým na refinancování, tedy otočení starých úvěrů za nové s lepší úrokovou sazbou. Ty se následně ve statistikách vykazují jako nově sjednané půjčky. Bankovním tajemstvím ale zůstává podíl refinancování na celkovém objemu sjednaných hypotečních úvěrů. „My už několik měsíců říkáme, že zhruba třetinu všech úvěrů na trhu tvoří refinancování,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro deník E15 Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Jedna třetina se ale při pohledu na bytovou výstavbu, nacházející se hluboko pod úrovní předkrizových let, zdá jako velmi podhodnocený odhad.

Banky ho doteď nemusely zveřejňovat.

To se ale změní letos v létě, kdy budou muset České národní bance hlásit, kolik z prodaných úvěrů bylo pouhé refinancování staré půjčky. Zatím ovšem není jasné, co ČNB s těmito daty udělá, zda a v jaké formě budou veřejně dostupná.

l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít