Hrobaři dinosaurů

24. listopadu 2014, 00:00 - Jan Sedlák
24. listopadu 2014, 00:00

Firmy jako česká GoodData jsou důvodem toho, proč se svět tradičních IT obrů bortí

V plážovém resortu Hyatt Regency v Los Angeles se to hemží významnými lidmi, kteří ve Spojených státech a Silicon Valley „sedí na penězích“. Jsou tu zástupci velkých i menších investičních fondů, lidé z newyorské burzy NASDAQ, prezidenti prestižních univerzit jako Stanford a Harvard, bývalý šéf americké státní kasy a zástupci slibných startupů, kterým už se podařilo získat peníze na rozjezd. Ve všem tomto mumraji lze zaslechnout i češtinu. Davem lidí prochází člověk, který česky dává pokyny do svého nového iPhonu 6. O zhruba deset tisíc kilometrů na východ se totiž probouzejí jeho čeští zaměstnanci, se kterými je třeba doladit technické detaily. Jsme na summitu Intel Capital, který je součástí dalšího rodícího se českého podnikatelského úspěchu.

Pro Intel Capital, investiční odnož tradičního výrobce počítačových a mobilních čipů Intel, který ročně nakládá až s 400 miliony dolarů, je Česká republika velice úspěšným rajonem. Fondu se u nás podařilo výrazně zhodnotit částky vložené do firem Mall.cz, Centrum.cz a AVG Technologies (první český podnik na newyorské burze).

Česká kvalita „Česko je pro nás extrémně úspěšný trh. Vlastně je to náš vůbec nejúspěšnější trh,“ říká pro týdeník Euro Marcin Hejka, viceprezident společnosti Intel Capital pro Evropu, Blízký východ a Afriku. „Ani nevím, proč jsme v Česku tak úspěšní, mám ale jednu teorii. Máte totiž neuvěřitelně silné osobnosti, které jednotlivé podniky vedou. Ať už je to Ondřej Tomek z Centra, Ondřej Fryc z Mallu nebo skupina lidí kolem AVG,“ dodává, „a pak jsou to technologie a inženýři těch nejvyšších kvalit.“

Všechny tyto aspekty Intel našel také ve společnosti, která by podle něj mohla být „další velkou věcí“. Jde o firmu GoodData a onoho muže z úvodu – spoluzakladatele a výkonného ředitele Romana Staňka. Intel Capital vedl prozatím poslední investiční kolo, díky kterému do GoodData přiteklo dalších 25,7 milionu dolarů. I díky těmto penězům se GoodData snaží vyrůst do takové míry, která by firmu dostala na Wall Street.

Předpoklady k tomu má dobré. Vedle Intelu věří v budoucnost GoodData i další kapacity ze Silicon Valley, které do společnosti vložily dohromady už přes 101 milionů dolarů.

Roman Staněk firmu řídí z centrály v San Francisku, kde má přístup nejenom k finančnímu a lidskému kapitálu ze Silicon Valley, ale především k těm největším americkým zákazníkům, kteří se nebojí zkoušet nové věci. Staněk společně s dalšími spoluzakladateli v roce 2007 podchytil dvě věci, které nyní začínají hýbat technologickým světem a byznysem – takzvaná velká data a cloud.

Firemními IT systémy a sítěmi proudí obrovské množství informací. Pokud se tyto údaje správně analyzují, mohou v dalším podnikání hodně pomoci. Správně poskládaná data umějí „předvídat budoucnost“, radit s investicemi, řízením lidí i peněz a podobně.

Firma GoodData tohle všechno přenáší do cloudu, takže si na zpracování svých dat nemusíte kupovat žádné IT technologie a platit „ajťáky“ a vše je možné si nastavit ve webovém prohlížeči.

Světové ambice Společnost GoodData má v Česku několik zajímavých zákazníků, třeba Slevomat a Seznam. cz. Staněk ale uvažuje v úplně jiných měřítcích. Jak sám říká, ze svého podniku chce mít značku té nejvyšší světové úrovně. Byznys GoodData se tak kompletně řídí ze Spojených států, Česko bere prostě jako zemi, kde zaměstnává už skoro dvě stovky lidí, zejména v oblasti vývoje. V San Francisku je počet zaměstnanců podobný, zaměřují se ale na obchod či marketing.

V pražském sídle GoodData v karlínském Danube House se před pár dny slavnostně přestřihávala páska. Firma, která zde zabírá jedno patro, se totiž rozlézá do dalších místností a zřejmě se ještě rozrůstat bude. I když Roman Staněk nijak nestojí o pozornost, pražská pobočka se začíná více veřejně angažovat. Potřebuje totiž ty nejlepší technology, o které je u nás enormní zájem. Mohou díky tomu dosáhnout na dvě věci – akciové opce, jež by při současném trendu rozvoje firmy při primárním úpisu akcií mohly mít zajímavou hodnotu, a technologie, se kterými si v Česku jen tak někdo nehraje. V GoodData dělají globální produkt a to, na čem běží, tomu musí odpovídat.

„Denně zpracováváme desítky terabajtů dat a máme v provozu stovky serverů,“ říká Radovan Janeček, viceprezident vývoje v GoodData, s tím, že lze očekávat další růst. Vždy když přibude velký zákazník typu Comcast, dostane infrastruktura pěknou zátěž navíc.

Janeček se se Staňkem zná už z minulosti. Nějakou dobu působil ve vedení vývoje firmy Hewlett-Packard, jejíž součástí je nyní společnost Systinet. Na jejím budování se oba podíleli. Staněk předtím postavil a prodal ještě jednu společnost. Jmenovala se NetBeans, jde o nástroj pro vývoj v jazyce Java a před časem ji koupil Sun Microsystems. Dnes je NetBeans součástí Oraclu a právě díky němu v Praze stále funguje dvousethlavé vývojové Java centrum.

Pokud dnes a denně čtete zprávy, jak se legendární značky typu HP musejí rozdělit a jak IBM moc neví kudy kam, je to i zásluhou firem jako GoodData. Sám Staněk těmto „dinosaurům“ předvídá konec. „V HP to bylo skvělé, ale v GoodData je to mnohem lepší.

U nich se dělají technologie pro minulost, u nás technologie budoucnosti,“ vykládá Radovan Janeček.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít