Hodně povyku a velké prázdno

20. října 2014, 00:00 - Petr Holec
20. října 2014, 00:00

TOP 09 funguje personálně podobně jako ANO, které Kalousek tak kritizuje

Poslanec František Laudát, bývalý předseda pražské TOP 09, během našeho letního rozhovoru předpověděl, že po pražských volbách ve straně skončí jak primátor Tomáš Hudeček, tak jeho krajský partajní šéf a magistrátní náměstek Jiří Vávra.

Mezi oběma politiky TOP 09 tehdy naplno vzplál předvolební džihád, když Hudeček vyškrtl vlastního šéfa z kandidátky, načež se Vávra potupně schovával za Restart 2014. Laudát se nespletl. Ani matador pražské politiky ale zřejmě nečekal, že oba zmínění budou (politicky) mrtví muži už pár dnů po volbách, a to ještě dost nestandardně, jak by řekli politici. Stínový šéf TOP 09 Miroslav Kalousek rád nazývá ANO Andreje Babiše stranou vůdcovského typu, dokonce na tom založil nový reklamní étos. Hudečkův a Vávrův pád ale nenese nic jiného než vůdcovský rukopis. Poté, co TOP 09 v Praze prohrála volby s ANO, zavolal Hudečkovi šéf strany Karel Schwarzenberg a prostě mu oznámil, že ve straně končí; na výběr měl vlastní rezignaci z tradičních vznešených důvodů, co vám v médiích zachrání od znečištění aspoň jednu tvář, nebo rovnou vyloučení. Tolik za demokracii.

Byla v tom jistá ironie: právě Hudečka si kníže, neoficiální boss Prahy, před časem vyhlédl jako mladého nadějného kádra budoucnosti a až do voleb vždy stál na jeho straně.

Ostatně i kvůli jeho podpoře vypadl z kandidátky Vávra, pro změnu kádr Kalouska. I on však dostal hned po volbách stejně velkorysou nabídku jako Hudeček, přestože doufal v návrat. Jaké překvapení, že ani jeden z nich už není členem TOP 09!

Ambiciózní, politicky však nezkušený Hudeček, jenž se při rozhodování občas nechává vést emocemi, samozřejmě udělal velkou strategickou chybu. Vyškrtnout vlastního partajního šéfa z kandidátky můžete jen tehdy, když víte, že ho buď večer sebere URNA s krabicí od vína, nebo že volby suverénně vyhrajete, takže nebudete sám na odstřel. Jinak si jen kopete vlastní politický hrob. Hudeček volby prohrál a teď do připraveného hrobu spadl. Stranu nicméně opouštějí i další pražští členové včetně jejího předchozího pražského volebního lídra Zdeňka Tůmy, který po vyhraných volbách vyměnil politiku za nadnárodní firmu. Ti ze strany pro změnu odcházejí na protest, ten je teď v politice nejpopulárnější. Pro TOP 09 jsou rozklad pražské organizace i volební ztráta Prahy kritické. Právě o vzdělanější, pravicové pražské voliče totiž opírá svůj volební potenciál. V roce 2010 tady porazila ve sněmovních volbách ODS, jež se na metropoli spoléhala předtím. Vítězství pak mladá strana s konzervativním programem, který mimo Prahu mnohé děsí, záhy zopakovala i v pražských volbách. Seberte TOP 09 Prahu a je po všem. Ostatně mimo ni se strana kvůli regionálnímu deficitu spoléhá na Starosty a nezávislé.

Jenže teď TOP 09 začíná ztrácet i Prahu: v loňských sněmovních volbách tady přišla o víc než čtyři procenta, a v letošních komunálních dokonce o deset procent. Takhle nějak začíná cesta do pekla; ODS může vyprávět.

Jenže ta aspoň mívala solidní regionální základnu. TOP 09 teď čeká ještě mnohem závažnější věc než ztráta méně populárního primátora a zamračeného technokrata, tedy nahraditelných lidí. A sice konec kouzla jménem Schwarzenberg, kvůli jehož auře někteří lidé volí i proti svým ekonomickým zájmům. Toho strana nenahradí, ani kdyby David Černý přemaloval na pankáče s fajfkou Kalouska.

Problém je, že TOP 09 funguje personálně podobně jako ANO, které Kalousek tak kritizuje: buď se maskuje lidmi jako kníže, nebo před volbami tahá z klobouku lídry jako Tůma. Když ti pak zmizejí, zbývá velké prázdno. l

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít