Hodně povyku a velké prázdno

20. října 2014, 00:00 - Petr Holec
20. října 2014, 00:00

TOP 09 funguje personálně podobně jako ANO, které Kalousek tak kritizuje

Poslanec František Laudát, bývalý předseda pražské TOP 09, během našeho letního rozhovoru předpověděl, že po pražských volbách ve straně skončí jak primátor Tomáš Hudeček, tak jeho krajský partajní šéf a magistrátní náměstek Jiří Vávra.

Mezi oběma politiky TOP 09 tehdy naplno vzplál předvolební džihád, když Hudeček vyškrtl vlastního šéfa z kandidátky, načež se Vávra potupně schovával za Restart 2014. Laudát se nespletl. Ani matador pražské politiky ale zřejmě nečekal, že oba zmínění budou (politicky) mrtví muži už pár dnů po volbách, a to ještě dost nestandardně, jak by řekli politici. Stínový šéf TOP 09 Miroslav Kalousek rád nazývá ANO Andreje Babiše stranou vůdcovského typu, dokonce na tom založil nový reklamní étos. Hudečkův a Vávrův pád ale nenese nic jiného než vůdcovský rukopis. Poté, co TOP 09 v Praze prohrála volby s ANO, zavolal Hudečkovi šéf strany Karel Schwarzenberg a prostě mu oznámil, že ve straně končí; na výběr měl vlastní rezignaci z tradičních vznešených důvodů, co vám v médiích zachrání od znečištění aspoň jednu tvář, nebo rovnou vyloučení. Tolik za demokracii.

Byla v tom jistá ironie: právě Hudečka si kníže, neoficiální boss Prahy, před časem vyhlédl jako mladého nadějného kádra budoucnosti a až do voleb vždy stál na jeho straně.

Ostatně i kvůli jeho podpoře vypadl z kandidátky Vávra, pro změnu kádr Kalouska. I on však dostal hned po volbách stejně velkorysou nabídku jako Hudeček, přestože doufal v návrat. Jaké překvapení, že ani jeden z nich už není členem TOP 09!

Ambiciózní, politicky však nezkušený Hudeček, jenž se při rozhodování občas nechává vést emocemi, samozřejmě udělal velkou strategickou chybu. Vyškrtnout vlastního partajního šéfa z kandidátky můžete jen tehdy, když víte, že ho buď večer sebere URNA s krabicí od vína, nebo že volby suverénně vyhrajete, takže nebudete sám na odstřel. Jinak si jen kopete vlastní politický hrob. Hudeček volby prohrál a teď do připraveného hrobu spadl. Stranu nicméně opouštějí i další pražští členové včetně jejího předchozího pražského volebního lídra Zdeňka Tůmy, který po vyhraných volbách vyměnil politiku za nadnárodní firmu. Ti ze strany pro změnu odcházejí na protest, ten je teď v politice nejpopulárnější. Pro TOP 09 jsou rozklad pražské organizace i volební ztráta Prahy kritické. Právě o vzdělanější, pravicové pražské voliče totiž opírá svůj volební potenciál. V roce 2010 tady porazila ve sněmovních volbách ODS, jež se na metropoli spoléhala předtím. Vítězství pak mladá strana s konzervativním programem, který mimo Prahu mnohé děsí, záhy zopakovala i v pražských volbách. Seberte TOP 09 Prahu a je po všem. Ostatně mimo ni se strana kvůli regionálnímu deficitu spoléhá na Starosty a nezávislé.

Jenže teď TOP 09 začíná ztrácet i Prahu: v loňských sněmovních volbách tady přišla o víc než čtyři procenta, a v letošních komunálních dokonce o deset procent. Takhle nějak začíná cesta do pekla; ODS může vyprávět.

Jenže ta aspoň mívala solidní regionální základnu. TOP 09 teď čeká ještě mnohem závažnější věc než ztráta méně populárního primátora a zamračeného technokrata, tedy nahraditelných lidí. A sice konec kouzla jménem Schwarzenberg, kvůli jehož auře někteří lidé volí i proti svým ekonomickým zájmům. Toho strana nenahradí, ani kdyby David Černý přemaloval na pankáče s fajfkou Kalouska.

Problém je, že TOP 09 funguje personálně podobně jako ANO, které Kalousek tak kritizuje: buď se maskuje lidmi jako kníže, nebo před volbami tahá z klobouku lídry jako Tůma. Když ti pak zmizejí, zbývá velké prázdno. l

O autorovi| Petr Holec • holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít