Hodinky nejdou

26. září 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
26. září 2016, 00:00

Zájem o drahé zboží švýcarských hodinářů už klesá nejen v Asii, ale také v Evropě a Americe

Taser

Krize jako příležitost. Společnost, vyrábějící elektrické paralyzéry, ale rovněž osobní kamery pro policii a bezpečnostní agentury, může očekávat růst zájmu o své výrobky. Důvodem jsou incidenty, při nichž v minulých měsících americká policie zastřelila několik civilistů, což vyvolalo požadavky na zvýšení transparentnosti policejních zásahů.

Dobrá rada: Investiční skupina L&F Capital Management považuje akcii při ceně 26 dolarů za podhodnocenou. Cenový cíl má na 29 dolarech za akcii, což představuje více než desetiprocentní zhodnocení. Podle analytiků poroste v příštích měsících zájem o kamery i „chytré zbraně“ společnosti.

Ruský rubl

Nízké ceny ropy, která patří společně se zemním plynem k hlavním vývozním položkám Ruska, stále více poškozují ruskou ekonomiku.

Výsledkem například je, že rezervní fond Ruské federace se za poslední dva roky propadl z téměř 92 miliard dolarů na 32,2 miliardy.

Ruská měna by tak podle analytika Citigroup Ivana Tčakarova měla být kvůli nízkým cenám ropy slabší vůči dolaru. Minulý týden jeden dolar stál zhruba 65 rublů. Podle analytika by se ale měl obchodovat za zhruba 70 rublů.

Dobrá rada: Ruský rubl podporuje ruská centrální banka tím, že se rozhodla ponechat svou klíčovou sazbu beze změny do konce roku.

V případě, že centrální bankéři budou chtít nakopnout ruskou ekonomiku a sníží sazby, může přijít prudké oslabení ruské měny. Rubl již navíc přinesl podle agentury Bloomberg investorům 22procentní zhodnocení během letošního roku a část z nich může začít vybírat zisky, což by tlačilo na jeho oslabení.

Jak se daří rublu

(kolik rublů stojí jeden americký dolar)

Swatch Group

Švýcarskému hodinářskému odvětví se letos vůbec nedaří. V srpnu se vývoz výrobců hodinek propadl již počtrnácté v řadě. Výjimkou není ani největší hodinářská skupina na světě Swatch Group, do jejíhož portfolia patří značky Omega, Longines či Tissot. Za prvních šest měsíců zaznamenala dramatický propad zisku o 54 procent. Banka Barclays Capital v minulých dnech dokonce doporučila investorům snížit podíl akcií Swatch Group v portfoliu.

Bankovní analytici nevěří ani dalšímu výrobci drahých hodinek Compagnie Financiere Richemont.

Dobrá rada: Propad zájmu o luxusní švýcarské hodinky se už netýká jen Asie, ale v posledních měsících rovněž evropského a amerického trhu. V Evropě navíc teroristické útoky snížily počet bohatých turistů, kteří představovali velkou část poptávky. Snižuje to zisky výrobců a zároveň je to nutí, aby se zaměřili na prodej dostupnějších hodinek. Pokud se poptávka významně nezvýší, očekáváme, že bude pokračovat propad marží, varují analytici Barclays Capital. Švýcarští hodináři tak nejsou v současnosti žádné terno.

Volný pád Swatch Group

(cena akcií ve švýcarských francích, vývoj za posledních 12 měsíců)

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít