Hodinky nejdou

26. září 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
26. září 2016, 00:00

Zájem o drahé zboží švýcarských hodinářů už klesá nejen v Asii, ale také v Evropě a Americe

Taser

Krize jako příležitost. Společnost, vyrábějící elektrické paralyzéry, ale rovněž osobní kamery pro policii a bezpečnostní agentury, může očekávat růst zájmu o své výrobky. Důvodem jsou incidenty, při nichž v minulých měsících americká policie zastřelila několik civilistů, což vyvolalo požadavky na zvýšení transparentnosti policejních zásahů.

Dobrá rada: Investiční skupina L&F Capital Management považuje akcii při ceně 26 dolarů za podhodnocenou. Cenový cíl má na 29 dolarech za akcii, což představuje více než desetiprocentní zhodnocení. Podle analytiků poroste v příštích měsících zájem o kamery i „chytré zbraně“ společnosti.

Ruský rubl

Nízké ceny ropy, která patří společně se zemním plynem k hlavním vývozním položkám Ruska, stále více poškozují ruskou ekonomiku.

Výsledkem například je, že rezervní fond Ruské federace se za poslední dva roky propadl z téměř 92 miliard dolarů na 32,2 miliardy.

Ruská měna by tak podle analytika Citigroup Ivana Tčakarova měla být kvůli nízkým cenám ropy slabší vůči dolaru. Minulý týden jeden dolar stál zhruba 65 rublů. Podle analytika by se ale měl obchodovat za zhruba 70 rublů.

Dobrá rada: Ruský rubl podporuje ruská centrální banka tím, že se rozhodla ponechat svou klíčovou sazbu beze změny do konce roku.

V případě, že centrální bankéři budou chtít nakopnout ruskou ekonomiku a sníží sazby, může přijít prudké oslabení ruské měny. Rubl již navíc přinesl podle agentury Bloomberg investorům 22procentní zhodnocení během letošního roku a část z nich může začít vybírat zisky, což by tlačilo na jeho oslabení.

Jak se daří rublu

(kolik rublů stojí jeden americký dolar)

Swatch Group

Švýcarskému hodinářskému odvětví se letos vůbec nedaří. V srpnu se vývoz výrobců hodinek propadl již počtrnácté v řadě. Výjimkou není ani největší hodinářská skupina na světě Swatch Group, do jejíhož portfolia patří značky Omega, Longines či Tissot. Za prvních šest měsíců zaznamenala dramatický propad zisku o 54 procent. Banka Barclays Capital v minulých dnech dokonce doporučila investorům snížit podíl akcií Swatch Group v portfoliu.

Bankovní analytici nevěří ani dalšímu výrobci drahých hodinek Compagnie Financiere Richemont.

Dobrá rada: Propad zájmu o luxusní švýcarské hodinky se už netýká jen Asie, ale v posledních měsících rovněž evropského a amerického trhu. V Evropě navíc teroristické útoky snížily počet bohatých turistů, kteří představovali velkou část poptávky. Snižuje to zisky výrobců a zároveň je to nutí, aby se zaměřili na prodej dostupnějších hodinek. Pokud se poptávka významně nezvýší, očekáváme, že bude pokračovat propad marží, varují analytici Barclays Capital. Švýcarští hodináři tak nejsou v současnosti žádné terno.

Volný pád Swatch Group

(cena akcií ve švýcarských francích, vývoj za posledních 12 měsíců)

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít